Starzec jakubek

Starzec jakubek Starzec jakubek

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Starzec jakubek. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Senecio jacobaea

Rodzina:

astrowate - Asteraceae

Kolor kwiatu:

żółty

Liście:

pierzastodzielne

Forma kwiatu:

kwiaty złożone

Charakterystyka:

starzec jakubek wytwarza wyprostowaną, kanciastą i sztywną łodygę. Najbardziej rozgałęzia się w górnej partii. Na jej całej długości występują pierzaste liście. Dolne osadzone są na ogonkach i mają wcinane brzegi o odwrotnie jajowatych odcinkach. Im wyżej położone tym są mniejsze i tylko pierzastosieczne. Na szczycie łodygi rozwija się okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan. Tworzą go żółte koszyczki złożone z kwiatów języczkowych, które są płasko rozłożone i występują na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Po przekwitnięciu roślina wytwarza niełupki.

Gleba:

kamienista, wilgotna

Forma życiowa:

bylina, roślina dwuletnia, zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

nie

Roślina trująca:

tak

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

łąki, przydroża, rowy, brzegi pól i lasów

Okres kwitnienia:

od czerwca do sierpnia

Wysokość:

od 30 do 100 cm

Właściwości:

roślina jest szczególnie niebezpieczna dla koni. Powoduje uszkodzenie wątroby i uszkodzenia neurologiczne, w skutek czego następuje śmierć zwierzęcia.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki