Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita Stokrotka pospolita

Poniżej prezentujemy opis i ciekawostki na temat rośliny: Stokrotka pospolita. Z opisu dowiesz się wszystkiego na temat występowania, uprawy, właściwości i pielęgnacji prezentowanej rośliny.

Nazwa łacińska:

Bellis perennis

Rodzina:

astrowate - Asteraceae

Kolor kwiatu:

biały

Liście:

łopatkowate, ząbkowane

Forma kwiatu:

kwiaty wielopłatkowe

Charakterystyka:

stokrotka pospolita wytwarza przyziemną rozetkę złożoną z odziomkowych liści. Mają łopatkowaty kształt blaszki, która może być lekko karbowana lub całobrzega. Ze środka rozetki wyrasta bezlistny i głąbik. Na jego wierzchołku rozwija się charakterystyczny kwiatostan typu koszyczek. Tworzą go białe, a od spodu różowe kwiaty języczkowate ułożone na brzegu oraz żółte kwiaty rurkowate gęsto upakowane w środku. Dno koszyczka jest specyficznie wypukłe. Po zapyleniu roślina zawiązuje spłaszczone niełupki.

Gleba:

żyzna, wilgotna

Forma życiowa:

bylina, roślina zrosłopłatkowa

Roślina lecznicza:

tak

Roślina trująca:

nie

Roślina chroniona:

nie

Występowanie:

łąki, pastwiska, przydroża, ścieżki, trawniki

Okres kwitnienia:

od marca do listopada

Wysokość:

od 4 do 20 cm

Właściwości:

stokrotka nazywana jest rośliną światła, ponieważ w nocy zamyka swój koszyczek, a w dzień odwraca się w stronę słońca. Ta malutka roślina kryje w sobie wiele wartościowych substancji, m.in. saponiny, olejek lotny, garbniki, związek goryczowy i śluzy. Stosuje się je przy dolegliwościach wątroby i nerek, a także przy przeziębieniach.

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki