Kiedy siać owies? Przedstawiamy najważniejsze zasady i terminy wysiewu

Ziarna owsa Uprawa owsa

Owies jest jedynym gatunkiem zboża, który w polskich warunkach nie ma odpowiednika formy ozimej. Należy do zbóż jarych, które uzyskują pełną zdolność do rozwoju w czasie jednego okresu wegetacji, dzięki czemu po wysianiu wiosną można się spodziewać plonów jeszcze w tym samym okresie wegetacyjnym. Z tego powodu obecnie w Polsce obserwuje się nieznaczny wzrost uprawy owsa, który ma duże zastosowanie – dominujący jest paszowy kierunek użytkowania, którego wyznacznikiem jest plon ziarna, a także uprawa na cele konsumpcyjne (płatki owsiane) odmian z małym udziałem łuski oraz zwiększoną zawartością tłuszczu czy też białka.

Wymagania uprawowe i stanowisko

Owies ma najmniejsze wymagania termiczne spośród wszystkich zbóż jarych, dobrze znosi wiosenne chłody i kiełkuje już w temperaturze 2-3o C, jednak posiada przy tym największe potrzeby wodne. Szczególnie potrzebne i plonotwórcze są opady przed siewem, a niedobór wody przyspiesza zasychanie roślin. Do uprawy owsa najlepsze są gleby kompleksów żytnich, jednak dzięki tolerancji na zakwaszenie gleby i gleb ubogich w składniki pokarmowe oraz dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu przy równomiernych opadach plonuje nawet na glebach piaszczystych, a także górskich. Uprawa roli pod owies jest taka sama jak pod inne zboża jare. Owies jest rośliną fitosanitarną – odporną na choroby i nieuczestnicząca w ich przenoszeniu.

Kiedy siać owies - termin siewu

Owies powinien być wysiewany najwcześniej ze wszystkich zbóż jarych, bo wtedy najlepiej wykorzystuje wilgoć z opadów atmosferycznych i nawożenie, bardziej się krzewi, a niskie temperatury po wschodach działają stymulująco na jego dalszy rozwój i plonowanie. Dodatkowo wczesny termin jest zabiegiem profilaktycznym zmniejszającym porażenie roślin przez rdzę oraz ploniarki zbożówki. Należy przyjąć zasadę, by wykonać go jak najwcześniej, zaraz po obeschnięciu ziemi.

Kalendarzowe terminy siewu określa wrażliwość gatunkowa roślin na aktualną temperaturę gleby i niskie temperatury powietrza w okresie wschodów. Dlatego też zalecany termin siewu jest zależny od regionu Polski i waha się od 15 marca do 10 kwietnia – 15-25 marca dla terenów południowo-zachodnich i zachodnich, 20-30 marca dla terenów Polski centralnej i południowej, 25 marca – 5 kwietnia dla Polski wschodniej i północnej oraz 1-10 kwietnia dla terenów północno-wschodnich. Różnice w terminie wysiewu między krańcami południowo-zachodnim a północno-wschodnim wynoszą niemal 3 tygodnie. Każde opóźnienie siewu powoduje zmniejszenie plonu, dzięki wczesnemu wysianiu rośliny szybciej się rozkrzewią i lepiej zniosą późniejsze susze.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki