Siekiery ogrodowe - zastanawiasz się nad wyborem? Sprawdź!

Siekiera to narzędzie towarzyszące człowiekowi od setek lat. Mimo szerokiej mechanizacji, jest wciąż popularnym przedmiotem użytkowym, wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i poza nim. Wszystkie siekiery są pozornie do siebie podobne. Różni je wiele istotnych szczegółów, przekładających się na ich konkretne funkcje. siekiera to narzędzie niezastąpione, przydatne w wielu sytuacjach. Wybór odpowiedniej nie jest rzeczą prostą. Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami by później móc zdecydować się na przyrząd, który posłuży nam znacznie dłużej niż kilka sezonów.

Do czego służą siekiery

Sprawa wydaje się banalnie prosta a tymczasem wcale taka nie jest. Siekiery w zależności od budowy i masy są przeznaczone do wielu zadań. Oczywiście znajdziemy wersje uniwersalne, ale jeśli wiemy do czego będzie najczęściej używana, warto się tym kierować. Podstawowym zadaniem siekiery od zawsze było ścinanie i rąbanie i rozłupywanie drewna. Stąd też przydatność tego narzędzia w ogrodzie. Ponadto siekiery doskonale się spisują przy karczowaniu czy usuwaniu obumarłych gałęzi. Trudno sobie wyobrazić przegotowanie szczapek do kominka czy pieca bez użycia tego narzędzia. Inną rolą są prace remontowe i budowlane czy porządkowe. Jest niezastąpiona na biwaku, gdy potrzebujemy drewna na ognisko. Siekiera to narzędzie bardzo pomocne i warte zainteresowania, jeśli chcemy by była służyła nam długoterminowo.

Budowa siekiery

Jest to następna sprawa, której trzeba się przyjrzeć nieco uważniej. Wyróżniamy dwa główne elementy: trzonek inaczej stylisko i głowicę. Na co trzeba zwrócić uwagę w tych częściach?

  • Trzonek – w każdym modelu jest podobny, ale różni się długością wyprofilowaniem czy użytym materiałem. Jest wykonany z drewna lub tworzywa sztucznego. Drewno musi być wytrzymałe i nie ulegać odkształceniom oraz wilgoci. Często wykorzystywane gatunki to jesion czy hikora. Za tworzywo najczęściej wybierane jest włókno szklane. Jest mocne, trwałe i lekkie. Powierzchnia trzonka zazwyczaj pokryta jest elementami poprawiającymi przyczepność, antypoślizgowymi. Większość z nich polepsza dostosowanie do dłoni.
  • Głowica – czyli element tnący siekiery. Siekiery oferowane w sprzedaży są najczęściej wykonane z hartowanej stali nierdzewnej lub tworzywa poliamidowego wzmocnionego włóknem szklanym. Są to raczej odlewy, ale można dostać też trwalsze modele kute. Kształt głowicy i kąt ostrza są powiązany z przeznaczeniem narzędzia.

Coraz powszechniej spotkać można siekiery wykonane z całości. Jest to ciekawe i trwałe rozwiązanie, bowiem połączenie trzonka z głowicą należy do najsłabszego ogniwa budowy siekiery.

Rodzaje siekier

Przeglądając ofertę siekier dostępnych na rynku, możemy być zdziwieni jak liczny to dział. Narzędzia różnią się między sobą elementami budowy, wielkością i wagą. Model na jaki się zdecydujemy musi być dostosowany do wykonywanych czynności, zapewniać komfort pracy oraz poprawiać jej efektywność. Najczęstszy podział obejmuje:

- karczowniki – odbiegają nieco od tradycyjnych siekier. Zwyczajowo nazywa się maczetami. Służą do usuwania zarośli i gałęzi.

- toporki – bardzo poręczne „miniaturki” siekiery. Lekkie i precyzyjne.

- siekiery kempingowe i turystyczne – modele oznaczające się dużą ergonomią. Polecane jako wyposażenie na wyjazdy. Nadają się też do lekkich prac ogrodniczych.

- siekiery ciesielski - siekiery wykorzystywane w stolarstwie i na budowach. Wyróżnia je niski kąt szlifu ostrza zapewniający precyzję cięcia.

- siekiery rozłupujące – niezawodne przy rąbaniu drewna na opał. Jest najcięższy typ siekier o wadze kilku kilogramów. Odznaczają się długim i prostym trzonkiem. Specyficzny jest też kąt szlifu ostrza.

- siekiery dwustronne – inaczej kanadyjskie. Stosowane raczej w leśnictwie niż w ogródkach i na działkach. Zaletą jest wydłużony czas pracy, po stępieniu jednej strony zamieniamy ją na drugą.

- merliny – pod tą nazwą kryje się siekieromłot. Ich obuch ukształtowany jest w sposób umożliwiający wbijanie elementów np. słupków lub przęseł.

- siekiery uniwersalne – zdecydowanie najpopularniejsza gama produktów. Wybierana najczęściej do wszelkich prac przy domu i w ogrodzie. Jej waga i kształt są formą pośrednią pomiędzy siekierą rozłupującą a siekierą ciesielską.

Akcesoria do siekier

W tym pojęciu mieszczą się kliny, zamienne trzonki i ostrzałki. Poprawiają one jakość pracy, usprawniają i podnoszą wydajność. Pomagają w konserwacji i naprawie narzędzia, pozwalają na lepsze indywidualne dostosowanie siekiery. Akcesoria stanowią ważny element, nie skazują bowiem na narzędzia na utratę przydatności. Jeśli głowica się poluzowała wystarczy wbicie kliników stabilizujących. Z kolei duży metalowy klin przyda się przy rozłupywaniu drewnianych szczapek. Amortyzuje on uderzenia i ogranicza ryzyko zranienia. Jest to detal wytrzymały, przeznaczony do długiego użytkowania. Jeśli ostrze siekiery nie zachęca do pracy wystarczy dobrej jakości ostrzałka. Może być diamentowa lub ze specjalnych kamieni szlifierskich. Przyda się też do noży kuchennych. Niewielka a bardzo pomocna powinna znaleźć swoje miejsce w każdym warsztacie. Bywa, że użytkowanie siekiery kończy się złamanym trzonkiem lub jesteśmy rozczarowani jego jakością, nie jest on komfortowy do pracy. Nic straconego. W sklepach i marketach dostaniemy pełną paletę zamienników. Możemy dopasować taki by spełnił wszystkie nasze oczekiwania.

Wybór siekiery

Wybierając siekierę kierować się należy kilkoma warunkami. Wartością nadrzędną jest jakość wykonania, która rzutuje na bezpieczeństwo. Staranność i precyzja są szczególnie ważne. Czym większa i cięższa siekiera tym lepsza powinna być jakość sprzętu. Kolejnym etapem jest stylisko. Musi być odpowiedniej długości, komfortowe w użytkowaniu. Następnie przypatrzymy się głowicy i ostrzu. Dostosowana do roli jaką ma spełniać i nie sprawiać problemów osobie posługującej się narzędziem. Istotna jest waga. Musimy zdecydować się na model o wyważonej masie. Materiał, z którego jest wykonana musi być ostry i trwały. Musimy też brać pod uwagę łatwość ostrzenia. Na koniec możemy kierować się marką. Obecnie na rynku jest kilka firm cenionych przez konsumentów. Zawdzięczają to gównie wysokiej jakości stosowanych materiałów i doskonałą żywotnością produkowanych narzędzi.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki