Nowoczesna i funkcjonalna obora, ale jaka?

Nowoczesna obora Nowoczesna obora zapewnia odpowiednią ilość miejsca

Chęć modernizacji budynków inwentarskich wykazuje coraz więcej gospodarstw rolnych. Wynika to przede wszystkim z dążenia rolników do spełnienia wymogów Unii Europejskiej w tym zakresie. Duży nacisk kładziony jest tu na dobrostan zwierząt. Nowe technologie produkcji także wymuszają wprowadzanie zmian. Warunki utrzymania krów mają kluczowy wpływ na osiągnięcie wysokich efektów produkcji. Wielu hodowców decyduje się na zamianę chowu uwięziowego na wolnostanowiskowy, choć niektórzy decydują się tylko na polepszenie warunków w dotychczasowych oborach.

Nowoczesna obora, bez względu na rodzaj prowadzonego w niej chowu, musi spełniać szereg wymogów dotyczących wentylacji, zakresu temperatur, wilgotności, stężenia pyłu i gazów. Parametry te powinny być utrzymywane na poziomach nie wpływającym negatywnie na  zdrowie zwierząt.

Wentylacja

Każde zwierzę hodowlane do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dostępu do świeżego powietrza bogatego w tlen.  W nowoczesnych oborach często występuje otwarta kalenica. Dobrym rozwiązaniem są kurtyny, które można podnosić lub opuszczać w zależności od warunków temperaturowych i wilgotności. Takie rozwiązania zmniejszają także koszty budowy. Zamontowanie kurtyn jest bowiem tańsze niż standardowa budowa ścian z oknami. Ponadto dobrze chronią one przed wiatrem.  Najwygodniejsze są te sterowane automatycznie, z pomocą termostatów. W  oborach uwięziowych występują przeważnie małe okna, które nie zapewniają dostatecznej wentylacji. Powinny chociaż mieć funkcję uchyłu górnego.

Temperatura

Utrzymywana na odpowiednim poziomie jest warunkiem wysokiej wydajności krów. Przy znaczącym ochłodzeniu wzrasta spożycie paszy, a po przekroczeniu 20 stopni znacząco spada apetyt, a tym samym produkcja mleka. Krowy wytwarzają ogromne ilości ciepła. Osobniki rasy Holsztyńsko - Fryzyjskiej najlepiej czują się w zakresie temperatur 11-13 stopni powyżej zera. Dla utrzymania zdrowotności i produkcyjności niekiedy ważniejsze  od wartości temperatury jest utrzymanie jej na stałym poziomie. Krowa przegrzana ziaje aby pozbyć się nadmiaru ciepła, staje się powolna i apatyczna. Skutecznym rozwiązaniem w nowoczesnych oborach w okresach letnich upałów są wentylatory umieszczane nad krowami.  Można także zamontować wentylatory horyzontalne. Odpowiednia izolacja termiczna budynku umożliwia łatwiejszą regulację temperatur wewnątrz.

Wilgotność

Optymalna wilgotność powietrza wynosi 50-80%. Jeśli przy niesprawnie działających systemach wentylacji wystąpią jednocześnie wysokie temperatury (powyżej 25 stopni)  i wysoka wilgotność powietrza (powyżej 80%) krowy zostają narażone na stres cieplny. Objawia się on ospałością, powolnością ruchów i szybkim oddychaniem przez otwartą jamę ustną. Należy wtedy koniecznie wymusić obieg powietrza w oborze, zmniejszyć zagęszczenie zwierząt i upewnić się czy mają dostęp do świeżej wody do picia. Takie warunki klimatyczne sprzyjają ponadto rozwojowi drobnoustrojów w środowisku.

Gazy

Do badania zawartości poszczególnych szkodliwych gazów służą specjalne przyrządy pomiarowe. Często jednak wystarczy nasz zmysł powonienia aby wyczuć, że stężenie któregoś z nich przekracza dopuszczalną normę.

Dopuszczalne normy:

-Dwutlenek węgla 3.000 ppm. Jego źródłem są zwierzęta, procesy fermentacji obornika czy ściółki. Zaburza proces dostarczania utlenowanej krwi do tkanek.

-Amoniak 20 ppm. Unosi się z moczu i kału. Drażni błony śluzowe.

-Siarkowodór 0,5 ppm. Wytwarzany jest w procesie rozkładu kału. W wysokich stężeniach działa bardzo toksycznie.

Działania mające na celu zmniejszenie obecności szkodliwych gazów obejmują przede wszystkim poprawę systemów wentylacji.

Zapylenie

W skład pyłu wchodzi złuszczony naskórek zwierząt, wypadnięta sierść, zakurzona ściółka i resztki paszy. Drażni nabłonek układu oddechowego zarówno zwierząt jak i osób przebywających w oborze.

Innym ważnym elementem jest dostateczne oświetlenie. Tego najczęściej brakuje w starych oborach uwięziowych. Duża ilość światła jest potrzebna do wydzielania hormonów i produkcji witamin odpowiedzialnych za prawidłowe funkcje układu rozrodczego. Zalecane natężenie światła wynosi powyżej 100 luksów. Krowy w oborach wolnostanowiskowych nie powinny być zostawiane bez oświetlenia na czas nocy. Należy pamiętać, że zwierzęta te śpią bardzo mało w trakcie doby i nocą też pobierają paszę i wodę.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki