Prawidłowa inseminacja bydła krok po kroku

Zacielona krowa Lodówka z nasieniem buhaja

Inseminacja jest to zabieg sztucznego unasieniania polegający na mechanicznym zdeponowaniu nasienia buhaja do dróg rodnych samicy, w celu zapłodnienia komórki jajowej i wydania na świat potomstwa. Skuteczność rozrodu ma bezpośredni wpływ na opłacalność produkcji mleka i mięsa.

Ruja

Aby inseminacja była skuteczna, zabieg należy wykonać w określonym przedziale czasowym, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Zabieg może być wykonany kiedy krowa lub jałówka znajduje się w rui właściwej, trwa ona 12-36 godzin. Czas rui może się skrócić przez wysoką temperaturę lub wydłużyć przez nieprawidłowe żywienie lub stres.

Objawy rujowe

Krowy podczas rui zwiększają znacznie dobową aktywność, obskakują się, porykują i zachowują się niespokojnie. Kolejnym widocznym objawem jest wypływ śluzu (przejrzystego i ciągliwego) z pochwy, oraz otarcia na krzyżu od obskakiwania przez inne krowy. Łatwo zaobserwować czerwonawy obrzęk sromu. Pod koniec rui śluz rujowy staje się gęsty.

Optymalny czas unasieniania

Najlepsze wyniki unasieniania otrzymuje się po inseminacji w 8-12 godzinie od pierwszych widocznych objawów rujowych. Istnieje pewna niepisana zasada, że jeśli krowa ma objawy rui rano, to trzeba ją inseminować wieczorem, jeśli ma objawy wieczorem należy ją unasienić rano.

Badania wstępne przed inseminacją

Inseminator przybywający na fermę przed zabiegiem przeprowadza wywiad z właścicielem i przegląda kartę krowy. Musi pozyskać następujące informacje;

  • Pochodzenie, wiek oraz rasa krowy
  • Długość trwania ostatniej rui, jakie są objawy i ile trwa okres międzyrujowy
  • Przebyte choroby i leczenie
  • Skuteczność poprzednich unasienień
  • Data ostatniego wycielenia oraz informacje dotyczące problemów poporodowych
  • Stan zdrowotny krowy

Następnym krokiem jest obserwacja krowy i badanie. Inseminator sprawdza zabarwienie i przejrzystość śluzu pochwowego, wygląd wiązadeł macicy i warg sromowych. Po obserwacji następuje badanie rektalne mające na celu ustalenie stanu jajników i macicy metodą palpacyjną (dotykową). Czasami trzeba przeprowadzić dodatkowe badanie waginalne, stosowane tylko w przypadku pojawienia się wątpliwości co do gotowości układu rozrodczego na przyjęcie nasienia.

Sprzęt inseminacyjny

Do zabiegu inseminacji potrzebny będzie uniwersalny pistolet dzięki któremu można zdeponować nasienie do układu rozrodczego samicy ze specjalnych słomek przechowujących ejakulat.

Na metalową rurkę pistoletu powinno się zakładać „koszulkę” ochronną, dzięki której do dróg rodnych samicy nie przedostają się drobnoustroje chorobotwórcze.

Słomka, w której znajduje się ejakulat jest zamknięta, aby ją otworzyć inseminator musi posiadać obcinarkę lub nożyczki.

Inseminator powinien posiadać plastikowe rękawice jednorazowego użytku i żel. Dzięki nim zabieg jest higieniczny dla krowy i osoby wykonującej zabieg.

Aby prawidłowo zainseminować samicę, nasienie musi być rozmrożone. Od razu po wyjęciu z przenośnego zamrażalnika słomka jest umieszczana w rozmrażaczu (na czas określony przez producenta urządzenia).

Kiedy nasienie ulega rozmrożeniu, należy przesunąć pęcherzyk powietrza znajdujący się w słomce do odcinanego końca. Słomka musi być sucha, a pistolet inseminacyjny podgrzany co najmniej do 15°C.

Inseminator wkłada słomkę do pistoletu, zakłada osłonkę („koszulkę”) ochronną, obcina końcówkę słomki i zakłada rękawicę ochronną, którą oblewa żelem poślizgowym.

Hodowca unieruchamia krowę, a osoba wykonująca zabieg, usuwa kał z odbytnicy zwierzęcia, aby móc wyczuć szyjkę macicy. Następnie oczyszcza wargi sromowe i je rozchyla, aby wprowadzić pistolet.

Inseminator jedną ręką trzyma szyjkę macicy przez odbytnicę, a drugą wprowadza pistolet inseminacyjny i deponuje nasienie do trzonu macicy.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki