Wentylacja w oborze - zadania, rodzaje i wady różnych metod wentylacji

Wnętrze nowoczesnej obory Wentylacja w nowoczesnej oborze

Wentylacja jest to proces odprowadzania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku inwentarskiego i jednoczesne doprowadzanie powietrza świeżego. Wentylacja ma zadanie regulację warunków środowiska wewnętrznego budynku.

W każdym typie obór wentylacja jest obowiązkowym elementem wyposażenia. Najgorsze warunki higieniczne powietrza występują w oborach o głębokiej ściółce (rzadko wybieranej), oborach rusztowych ze stałym kanałem gnojowicowym oraz w tuczarniach na ruszcie. W powietrzu znajdującym się wewnątrz budynku są stale produkowane zanieczyszczenia, które należy usuwać, tak aby doprowadzić do warunków optymalnych dla danego gatunku zwierząt.

Sprawna wentylacja ma ogromny wpływ na wyniki produkcyjne, jakość produktów pochodzących od zwierząt (mięso lub mleko), dobry stan zdrowia zwierząt i osób obsługujących oborę.

Zadania wentylacji

Wentylacja ma za zadanie usuwanie gazów toksycznych, nadmiaru pary wodnej, pyłu, drobnoustrojów chorobotwórczych oraz regulację temperatury i wilgotności. Prawidłowe funkcjonowanie wentylacji ma również istotny wpływ na konstrukcję budynku, poprzez zabezpieczenie przez gniciem i zawilgotnieniem przegród wewnętrznych ścian. Wentylatory stabilizują warunki cieplne budynku podczas letnich upałów i doprowadzają świeże powietrze z zewnątrz.

Rodzaje wentylacji

Podczas budowy obory lub jej modernizacji, należy uwzględnić konieczność montażu wentylacji. Na rynku występuje kilka systemów wentylacyjnych, różniących się zasadą działania. Najstarszym systemem jest wentylacja grawitacyjna, która w dużych fermach bydła nie ma racji bytu, ponieważ nie działa na tyle sprawnie, aby można było stwierdzić, że warunki środowiska panujące w oborze są bliskie optymalnym.

Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie różnicy temperatur i ciśnień, pomiędzy wnętrzem budynku, a warunkami atmosferycznymi. Można powiedzieć, że w zimie funkcjonuje w miarę prawidłowo, ze względu na dużą różnicę temperatur i wymuszony ruch powietrza.

Natomiast latem wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo, ponieważ temperatura i ciśnienie jest na podobnym poziomie w budynku i na zewnątrz, a zanieczyszczenia powietrza kumulują się w niebezpiecznych ilościach dla zdrowia ludzi i zwierząt tam przebywających. Wentylacja grawitacyjna jest zbudowana z urządzeń nawiewnych czyli otworów w ścianach oraz wyciągowych czyli kanałów umieszczonych pionowo np. w dachu obory.

Wentylacja mechaniczna jest najczęściej wymuszona prądem elektrycznym poprzez nawiew lub wyciąg powietrza przy pomocy wentylatora. Prawidłowe działanie wentylatorów elektrycznych jest regulowane pracą takich urządzeń jak termostaty, humidostaty , zegary. Wśród systemów wentylacji mechanicznej można wyróżnić wentylację podciśnieniową, nadciśnieniową, kombinowaną.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki