Lista quizów

Borówka amerykańska
BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

Borówka amerykańska to obecnie owoc na topie, mimo że w Polce nadal traktowany jest odrobinę jako towar luksusowy. Co dziwi, ponieważ krzewy można sadzić nawet w przydomowym ogródku, a profesjonalnych plantacji ciągle przybywa. Powinniśmy sięgać po nią regularnie przynajmniej raz w tygodniu – chociażby ze względu na jej właściwości antynowotworowe. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat tego owocu, zajrzyj do naszego quizu.

Agrest
JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

Agrest wielu osobom kojarzy się z twardą i kwaśną skórką pokrytą lekkim meszkiem. Cechy te potrafią skutecznie odstraszyć, jednak zupełnie niepotrzebnie. Spokojnie można wyjadać sam miąższ, który jest nie tylko smaczny, lecz także niezwykle bogaty w witaminy i składniki mineralne. Na zachętę można też wspomnieć o tym, że kiedyś wierzono, iż w krzewach agrestu kryją się dobre wróżki… W ramach uzupełnienia wiedzy o tym owocu polecamy zmierzenie się z naszym quizem.

Winorośl
WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

Winogrona to jedne z tych owoców, które mają mnóstwo zastosowań – produkuje się z nich wina, można je suszyć. Co więcej, ostatnio coraz popularniejsze stają się liście winorośli, które mogą urozmaicić pewną znaną potrawę. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, o które z dań może chodzić, sięgnij do tego quizu. A jeżeli już to wiesz, to sprawdź, czy poradzisz sobie z innymi ciekawostkami dotyczącymi winorośli i winogron.

Porzeczka
PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

Czy wiedziałeś, że porzeczka i agrest należą do tej samej rodziny? Albo że porzeczki zapobiegają chorobom oczu? Te niepozorne owoce zachwycają różnorodnością – znajdziemy zarówno czarne, jak i czerwone lub białe. Oprócz ogólnych podobieństw istnieje jednak między nimi kilka różnic, które możesz poznać w trakcie rozwiązywania tego quizu. Śmiało!

Czereśnie
ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

Czereśnie to przysmak, niestety tylko sezonowy – owoce znikają tak samo szybko, jak się pojawiają. Ale trzeba z nich korzystać, ponieważ są bogate w witaminy i pomagają w wielu schorzeniach, np. w leczeniu artretyzmu. Co ciekawe, nie tylko owoce nadają się do spożycia – przykładowo da się wykorzystać zarówno korę drzewa czereśniowego, jak i wyciekającą z niej żywicę. A w poznaniu innych faktów związanych z czereśniami pomoże nasz quiz.

Wiśnie
WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

Gdy myślimy o wiśni, najpewniej naszym pierwszym skojarzeniem jest Japonia, zwana inaczej – oczywiście na cześć tego niezwykle zdrowego owocu – Krajem Kwitnącej Wiśni. Większość z nas na pewno chociaż przez chwilę marzyła, żeby te kwitnące japońskie wiśnie zobaczyć. Jednak ilu z nas wie, kiedy wiśnie tak właściwie kwitną? W ramach sprawdzenia wiedzy w tym temacie (ale nie tylko) polecamy rozwiązanie naszego quizu.

Grusze
GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

Gruszki to jedne z naszych ulubionych owoców, ponieważ najczęściej są pysznie słodkie. Co ciekawe, najczęściej kojarzą nam się ze swego rodzaju „kobiecym” kształtem, gdyż rozszerzają się ku dołowi. Coraz częściej jednak na sklepowych półkach możemy spotkać gruszki okrągłe. W Azji z kolei dostępne są takie w kształcie… Buddy, co uzyskuje się poprzez specjalne formowanie. Jeśli interesuje Cię dodatkowa porcja ciekawostek o tym owocu, sięgnij do quizu!

Maliny
MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

Maliny mają bogatą historię – pojawiają się nawet w rzymskiej mitologii! Wierzono bowiem, że początkowo te owoce były zupełnie białe, dopóki nimfa Ida – opiekunka Jowisza – nie skaleczyła się, próbując je zerwać. Gdy krople jej krwi spadły na owoce, zabarwiły je na czerwono. Tyle w kwestii mitów. Jeśli chcesz poznać dodatkowo kilka faktów, zapraszamy do zmierzenia się z naszymi pytaniami.

Truskawki
TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

Truskawki ze względu na swoją piękną czerwoną barwę oraz kształt przypominający serce uważane są za afrodyzjak. Większości z nas kojarzą się z bitą śmietaną, czekoladą czy szampanem. Nic więc dziwnego, że kiedyś wierzono, że jeśli podaruje się ukochanej osobie połówkę truskawki, to się ją w sobie rozkocha. We Francji istniał też zwyczaj podawania zupy truskawkowej nowożeńcom. Jeśli chcesz poznać jeszcze kilka ciekawostek na temat tego owocu, spróbuj rozwiązać ten quiz.

Ziemniaki
ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

Ziemniak to chyba najpowszechniejsze warzywo w Polsce – jest znane każdemu, a niejeden człowiek nie wyobraża sobie bez niego obiadu. I chociaż okazuje się, że w Polsce z roku na rok spożywa się go coraz mniej, to jego popularność na świecie nie maleje – przykładowo 2008 r. był ogłoszony Światowym Rokiem Ziemniaka. Warto też wiedzieć, że w Peru znajduje się bank genów tego warzywa na wypadek klęsk żywiołowych… O wiele więcej dowiesz się jednak, mierząc się z naszym quizem. Do dzieła!

Sałata
SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

Czy wiesz, że sałata jest pierwszym – i jak na razie jedynym – warzywem, które udało się wyhodować i zjeść na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Być może jednym z powodów akurat takiego wyboru było bogactwo substancji odżywczych, które zawiera. Nie można jednak zapominać, że na Ziemi możliwa jest uprawa wszystkich odmian sałaty, których jest niemało. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zmierz się z tymi pytaniami.

Rzodkiewka
NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

Rzodkiewka wywodzi się ze… starożytnego Egiptu, gdzie stanowiła jeden z głównych składników diety samych faraonów. Dzisiaj odnosi się wrażenie, że jej popularność nieco osłabła. Coraz częściej jednak na sklepowych pólkach spotyka się oryginalnie wyglądające rzodkiewki odmian białych, czy nawet fioletowych bądź czarnych. Naprawdę warto wprowadzić ją na stałe do diety. A dlaczego? Nasz quiz odpowie na to pytanie.

Pomidory
INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

Pomidor jest warzywem czy owocem? Z botanicznego punktu widzenia – tym drugim, jednak przyjęło się popierać pochodzący z XIX w. werdykt sądu amerykańskiego, który opowiedział się na korzyść pierwszej opcji. Zaskakujących faktów związanych z pomidorami jest jeszcze kilka, a w ich poznaniu z pewnością pomoże nasz quiz. Zapraszamy do rozwiązania!

Pietruszka
CZY WIESZ, JAKIE TAJEMNICE SKRYWA NIEPOZORNA PIETRUSZKA? [QUIZ]

Podobno niegdyś wierzono, że pietruszka dodaje sił, zwiększa zwinność i szybkość. Dodawano ją nawet do eliksirów mających pobudzić libido. Być może właśnie dlatego uznaje się ją dzisiaj za jeden z afrodyzjaków. Co jest dosyć ciekawym faktem, jeśli wziąć pod uwagę to, że pietruszka stanowi jeden z najpopularniejszych składników polskich dań – wystarczy wspomnieć chociażby o rosole. Warzywo to skrywa jeszcze kilka tajemnic – poznaj je, rozwiązując ten quiz.

Papryka
PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

Czy wiedziałeś, że w Polsce najlepiej znana jest papryka biała, zwana igołomską, a czerwona odmiana, którą najczęściej kupujesz w sklepie i wykorzystujesz np. w sosach, nazywa się Bell? Albo że istnieją odmiany, które mają wręcz czekoladowy kolor i po ususzeniu przypominają rodzynki? To zaledwie kilka z ciekawostek, o których zapewne nie miałeś pojęcia. Jeśli chcesz ich poznać jeszcze więcej, spróbuj rozwiązać nasz quiz!

Ogórki
OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

Podobno ogórek, który znajdował się na zimnie, a następnie został przeniesiony w cieplejsze miejsce, może być w środku aż do sześciu stopni chłodniejszy niż na zewnątrz. Ogólnie jednak warzywo to nie toleruje niskich temperatur i nie mogłoby być uprawiane wszędzie, gdyby nie król Francji – Ludwik XIV – który zarządził uprawę szklarniową… Jeśli chcesz poznać jeszcze kilka faktów i ciekawostek na temat ogórków, spróbuj rozwiązać ten krótki quiz.

Marchew
JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

Okazuje się, że marchew to nie tylko warzywo – w Portugalii uznaje się ją bowiem za owoc! Co więcej, w kraju tym narodowym produktem jest nic innego jak dżem marchewkowy. Także w Polsce coraz częściej wykorzystuje się marchew do wytwarzania słodkości, np. ciast. Najważniejsze jednak jest to, że w warzywie tym kryje się mnóstwo potrzebnych witamin. Jeśli jednak chcesz odkryć jeszcze inne tajemnice, które w sobie skrywa, sięgnij do naszego quizu.

Kapusta
POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

Kapusta ma swoich miłośników na całym świecie – okazuje się, że w Niemczech, a nawet w Stanach Zjednoczonych, odbywa się co roku festiwal z kiszoną kapustą w roli głównej. Także w Polsce (Charsznica, woj. małopolskie) poświęca się temu warzywu jeden dzień w roku, podczas którego wybiera się spośród kapust głowiastych króla i królową… Rozwiązując nasz quiz, poznasz jeszcze kilka ciekawostek związanych z tym warzywem o wielu obliczach.

Fasola
RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

Fasola jest w niektórych rejonach Polski naprawdę popularna. Przykładowo w Zakliczynie (woj. małopolskie) od 2000 r. odbywa się Święto Fasoli, w trakcie którego można skosztować dziesiątek dań z różnymi jej odmianami. Nikogo nie powinno dziwić szaleństwo na punkcie tej rośliny, ponieważ jest jedną z najbardziej wartościowych pod względem zawartości substancji odżywczych. Gdybyś chciał dowiedzieć się o niej nieco więcej, zmierz się z tym quizem.

1 2

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki