Właściwa uprawa gruszy - podpowiadamy, jak dbać o drzewa

Grusza Sad gruszowy

Na myśl o gruszce, chyba każdemu nasuwa się jedno skojarzenie: Klapsa. Bardzo słodka, o delikatnym i soczystym miąższu, idealna do jedzenia na surowo i właściwie już nic więcej do takiego deseru nie potrzeba. Przy walorach smakowych, posiada także liczne zalety zdrowotne – obfituje w składniki mineralne i witaminy z grupy B oraz witaminy A i C. Źródło zdrowia, piękna i młodości, które warto mieć na wyciągnięcie ręki w swoim ogrodzie.

Odmiany

Klapsa, zwana także Faworytką, to jedna z wielu odmian gruszy i zdecydowanie najpopularniejsza w przydomowych ogródkach. Zawdzięcza to nie tylko walorom smakowym, ale także obfitym plonom, które intensyfikują się po czterech-pięciu latach od posadzenia. Owoce wydaje w każdym roku, w drugiej połowie wakacyjnego miesiąca sierpnia.

W poczet odmian letnich gruszek zalicza się trawinka. Nie bez powodu została wymieniona tuż po faworytce, gdyż jest do niej podobna szeroko jajowatym kształtem i zróżnicowaną wielkością poszczególnych owoców. Plony również wydaje w sierpniu, jednak jeszcze przed Faworytką, co daje jej pierwszeństwo na rynku sprzedaży. Również na obfite owocowanie możemy liczyć wcześniej, bo po trzech latach od posadzenia.

Na uwagę zasługuje także nieco późniejsza odmiana Bonkreta Williamsa, której owoców możemy spodziewać się we wrześniu. Gruszki są średniej wielkości o owalnym kształcie i mają soczysty miąższ o charakterystycznym smaku. W Polsce nie jest to zbyt popularna odmiana.

Konferencja jest jeszcze mniej znana, ale ma swoje ogromne zalety. Podobnie jak odmiany wymienione powyżej, owocuje corocznie, a obfitymi plonami możemy cieszyć się już po drugim roku od daty posadzenia. Owoce, choć nie zachwycają smakiem, często mają podłużny kształt oraz soczysty i słodki miąższ.

Wśród innych odmian występujących – na większą lub mniejszą skalę – w Polsce, wymienić należy jeszcze owocującą pod koniec września Lukasówkę, Komisówkę o dorodnych, dużych owocach czy Generała Leclerc wydającego na początku października owoce o cienkiej skórce.

Przygotowanie do sadzenia

Choć grusze wymagają nieco lepszych warunków do uprawy niż jabłonie, z powodzeniem uprawiane są na terenie całego kraju. Jeśli chodzi o wymogi podłoża, najbardziej nadają się oczywiście gleby żyzne o środowisku zasadowym na stanowiskach usytuowanych na wzniesieniach, co jest warunkiem osiągania corocznych plonów.

Przygotowania do sadzenia należy rozpocząć na trzy miesiące wcześniej. Proces ten wygląda podobnie, jak ma to miejsce w przypadku jabłoni. W ziemi wykopujemy dołek w kształcie prostopadłościanu o bokach 100 cm i nieco mniejszej głębokości – ok. 80 cm. Po środku wgłębienia wbijamy drewnianą tyczkę, której długość stanowi suma wysokości pnia i dodatkowego 1 m. Wykopaną ziemię mieszamy z bogatym w składniki mineralne nawozem i luźno zasypujemy. Zabieg ten pozwoli na spulchnienie gleby, co z kolei przyczyni się do dobrego przyjęcia się drzewka i zapewni jego prawidłowy wzrost.

Idealnym czasem na sadzenie gruszy jest, i tu analogicznie do jabłoni, okres jesienny lub wiosenny. Jeśli gleba, jaką dysponujemy, nie spełnia warunków do sadzenia drzewek, zabieg użyźniania warto rozpocząć nawet rok wcześniej.

Sadzenie

Po trzech miesiącach, kiedy gleba przygotowuje się na przyjęcie drzewek, możemy przejść już do samego procesu sadzenia. W spulchnionej i odżywionej glebie wykopujemy dołek – tak duży, by bez problemu zmieściły się wszystkie korzenie młodej gruszy. Ważnym zabiegiem na tym etapie jest obcięcie obłamanych lub naderwanych pędów oraz skrócenie pozostałych do długości ok. 25 cm.

Po tych czynnościach, drzewko umieszczamy w dołku, dbając, by zgrubienie po okulizacji znalazło się ponad poziomem ziemi. W tym celu możemy pomóc sobie drewnianą tyczką, którą przykładamy prostopadle do tkwiącego w ziemi palika w taki sposób, by krańce opierały się o brzegi wykopanego dołka. W przypadku, gdyby miejsce po okulizacji miało się znaleźć pod powierzchnią, wystarczy nieco spłycić dołek przez podsypanie ziemi. Jeśli wszystko jest w porządku i drzewko zostało prawidłowo umieszczone, możemy przystąpić do zasypywania i ugniatania ziemi, zostawiając wokół pnia małe wgłębienie w kształcie misy. Na koniec młode drzewko przywiązujemy do wkopanej wcześniej tyczki i podlewamy.

W zależności od tego, jaką formę kształtowania korony wybierzemy, różna jest odległość, w jakiej sadzimy poszczególne drzewka. Dla koron naturalnych wynosi ok. 5 metrów, natomiast dla palmet i sznurów pionowych – już od 30 cm do nawet 120 cm.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki