Choroby gruszy – przegląd objawów i cenne porady o zwalczaniu

Zaraza ogniowa na gruszy Rdza gruszy

Tak, jak u ludzi choroby wywoływane są przez szkodliwe bakterie, wirusy lub grzyby, tak samo jest w przypadku drzew owocowych. Analogicznie do zaprezentowanego porównania, bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie, diagnoza i leczenie. Jeśli nie zbagatelizujemy pierwszych objawów, istnieje duża szansa, że chorobę uda się powstrzymać w jej wczesnym stadium.

Pierwsze objawy

Choroby mogą zaatakować każdą część drzewa, więc są na nie narażone liście, pień, gałęzie oraz korzenie, w okresie kwitnienia także pąki i kwiaty oraz, co najgorsze, również owoce. Jakie sygnały powinny dać nam do myślenie, że z drzewkami dzieje się coś niepokojącego? Przede wszystkim pierwsze ciemne plamy lub nalot na liściach, a także plamiste, pękające i przedwcześnie opadające owoce. W takiej sytuacji najpewniej mamy do czynienia z jedną z chorób atakujących grusze.

Choroby gruszy – korzeń

Jeśli drzewo z niewidomych nam przyczyn więdnie i wysycha, znak to, że korzeń został zaatakowany przez opieńkę miodową. Charakterystyczne dla tej jednostki jest pojawienie się pleśni u nasady rośliny, któremu może towarzyszyć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

PRZECIWDZIAŁANIE: w obliczu choroby, jaką jest opieńka miodowa doprowadzająca do obumarcia drzewa, nie pozostaje nam nic innego, jak spalić gruszę, szczególnie troszcząc się o usunięcie systemu korzeniowego. Kolejną czynnością powinna być wymiana gleby w miejscu po drzewku oraz na niewielkim obszarze wokół, by uniknąć rozprzestrzeniania się choroby na inne grusze.

Choroby gruszy – pień i gałęzie

Pień lub gałęzie gruszy mogą zostać zaatakowane przez raka drzew owocowych lub raka kory drzew ziarnkowych. W obu przypadkach, zarówno objawy, jak i sposób postępowania jest podobny. Rak ujawnia się w postaci brunatnych nekroz na korze drzewa, a także jej pękaniem i odpadaniem. Obie odmiany raka wywoływane są przez grzyby, które mogą zakazić drzewko podczas zabiegu podcinania pędów i gałęzi. Wówczas otwarte rany są szczególnie narażone na przyjęcie grzyba. Najczęściej do zakażenia dochodzi w porze deszczowej, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów.

PRZECIWDZIAŁANIE: w myśl zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć, przed podcinaniem gałęzi i pędów należy zatroszczyć się, aby narzędzie, którymi dokonujemy zabiegu, zostały uprzednio zdezynfekowane roztworem chlorku lub denaturatem. Innym zabiegiem profilaktycznym, który uchroni podcięte drzewo przed atakiem grzyba, jest pokrycie miejsc po cięciach farbą emulsyjną.

Zaraza ogniowa to kolejna choroba, na którą narażone są gałęzie naszej gruszy. Jest wywoływana przez bakterie i objawia się czernieniem pędów oraz pojawieniem się żółtawej wydzieliny. Do zakażenia bakterią Erwinia amylovora dochodzi w miejscach, gdzie pędy zostały uszkodzone, np. na skutek działania czynników atmosferycznych.

PRZECIWDZIAŁANIE: niestety nie ma skutecznej metody, która pozwalałabym na wyleczenie drzewa, więc jedyne, co możemy zrobić, to odpowiednio wcześnie zastosować zabiegi profilaktyczne, czyli oprysk, odkażanie narzędzi przed podcinaniem, a w razie choroby – podobnie, jak w przypadku ataku opieńki miodowej – spalić drzewo i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne okazy w sadzie.

Popularny parch, który atakuje zarówno korę drzewa, jak i młode pędy; jest chorobą wywoływaną przez grzyby i objawia się charakterystycznym pękaniem i ciemnym przebarwianiem się kory. 

PRZECIWDZIAŁANIE: ponieważ grzyb atakuje w sytuacji, gdy nie stosujemy środków chemicznych, jedyną formą przeciwdziałania chorobie jest opryskiwanie drzewa fungicydem miedziowym.

W okresie obfitych opadów grusze narażone są na kolejną chorobę wywoływaną przez grzyby – brunatną zgniliznę drzew, która powoduje obumieranie pędów.

PRZECIWDZIAŁANIE: także w tym przypadku działania zapobiegawcze sprowadzają się do konieczności opryskania drzew fungicydami miedziowymi oraz usuwania chorych pędów.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki