Szczepienie gruszy. Wyczerpująco przedstawiamy metody zabiegu

Połączona podkładka z przyciętym zrazem Szczepienie w szparę

Szczepienie to połączenie części jednorocznego pędu z 3–5 pąkami z podkładką lub żywego/śpiącego oczka, inaczej okulizacja. Choć to dość trudny zabieg wymagający wprawy i wiedzy teoretycznej od sadownika, jest on zdecydowanie najszybszą metodą rozmnażania drzew i krzewów zwłaszcza w sadach nastawionych na produkcję towarową.

Podkładki

Grusze szczepi się na podkładkach generatywnych i wegetatywnych.

 

Generatywne:

  • Grusza kaukaska

Wszystkie odmiany uprawne zrastają się z nią i wchodzą w okres owocowania po 3–4 latach od posadzenia.

Wegetatywne:

  • Pigwa Malling A (MA)

Często wykorzystywana, pozwala na dobre rozrośniecie się odmiany szlachetnej. Drzewa szczepione na niej szybciej zaczynają corocznie owocować.

  • Pigwa MC

Podkładka ta osłabia wzrost części szlachetnej, jest mniej odporna na mróz.

  • Pigwa S (S1, S2, S3)

S1 rośnie silnie, najbardziej wytrzymała na mróz.

Nie jest polecane szczepienie Faworytki i Klapsy na pigwie, ponieważ wykazują z nią niezgodność.

Czynniki potrzebne do zrostu zraza z podkładką

Należy uzyskać trwały kontakt zraza z podkładką poprzez mocne związanie. Szczepienie powinno być wykonywane w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Należy pamiętać, by zawsze dolna część zraza łączona była z górną częścią podkładki. Po szczepieniu zabezpiecza się miejsce zetknięcia maścią ogrodniczą, folią lub coraz częściej stosowaną parafiną.

Termin szczepienia

Szczepienie najczęściej przeprowadza się od marca do końca kwietnia. Od lipca do sierpnia prowadzi się zwykle okulizację.

Metody szczepień

Okulizacja

Zwana inaczej szczepieniem śpiącym oczkiem. Polega na założeniu oczka odmiany szlachetnej na podkładce 10 cm nad ziemią. Najczęściej okulizuje się od lipca do sierpnia, kiedy podkładka jest w czasie intensywnego wzrostu. Można stosować również to szczepienie wiosną, ale żywym oczkiem ze zrazów przechowywanych w stanie całkowitego spoczynku. Najczęściej wykorzystuje się okulizację w literę T lub w odwróconą literę T. Innymi sposobami są okulizacja na przystawkę i podwójna okulizacja.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki