Szkodniki gruszy. Znamy skuteczne sposoby na intruzów!

Uprawa gruszy Owocnica jabłkóweczka

Niejeden szkodnik z chęcią żerowałby na naszych gruszach, z tego względu należy umieć je rozpoznać i w porę  przeciwdziałać. Poniżej prezentujemy przegląd najgroźniejszych i najczęściej pojawiających się nieproszonych gości oraz metody ich zwalczania.

Miodówki

Miodówka gruszowa czerwona (Psylla pirisuga Forst.) oraz Miodówka gruszowa plamista (Psylla piri L.)

Drobne, oskrzydlone owady powodujące duże uszkodzenia na gruszy. Osobniki dorosłe miodówki czerwonej są pomarańczowe latem, po zimowaniu brązowoczerwone, larwy zaś żółtej barwy. Mają jedno pokolenie w ciągu roku. Owady dorosłe miodówki plamistej są latem jasnozielone z pomarańczowym odwłokiem, po przezimowaniu czarne. Mają trzy pokolenia w ciągu roku.

U miodówki czerwonej szkodliwe są zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy, u plamistej wyłącznie larwy. Wiosną (od początku kwietnia) dorosłe żerują na młodych liściach, najczęściej wierzchołkowych, wysysając z nich soki. Wydzielane w ślinie toksyny powodują zahamowanie w rozwoju, skręcanie i deformację blaszek liściowych. Larwy z początku powodują uszkodzenia liści, później przenoszą się na młode pędy i pąki kwiatowe. Miodówki powodują zahamowanie wzrostu młodych drzewek. Ponadto produkują spadź, w której rozwijają się grzyby sadzakowe. Co gorsza, są wektorami mikoplazmy – zamierania gruszy.

Lustracje miodówki czerwonej przeprowadza się w trzech terminach: trzecia dekada kwietnia, 15–30 kwietnia, 1–15 maja. W pierwszym zaleca się strząsanie owadów z 35 losowo wybranych drzew, z jednej gałęzi z drzewa. Po zauważeniu 2–3 osobników dorosłych zastosować opryski. W późniejszym terminie zawiesza się żółte tablice lepowe. Po każdym okresie lustruje się wyłapanie owadów. Opryski w młodym sadzie stosuje się w przypadku zanotowania 3 osobników na tablicy przez 15 dni, w starych – przy masowym występowaniu. Po kwitnieniu w połowie maja zalecane jest przeglądanie wszystkich pędów ze 100 wybranych drzew. Próg zagrożenia w młodym sadzie to 5–10% uszkodzonych pędów, a w starym – masowe występowanie szkodnika. W przypadku miodówki plamistej w okresie bezlistnym strząsa się owady z 35 losowo wybranych drzew. Opryski rozpoczyna się po zauważeniu 15 dorosłych osobników. Na kilka dni przed kwitnieniem zalecane jest przeglądanie 1 gałęzi z pąkami kwiatowymi z 1 drzewa (w sumie z 50). Oprysk po zanotowaniu obecności larw i jaj na ponad 5 pędach. Od maja do czerwca należy przeprowadzać co 10 dni przeglądy 25 najmłodszych pędów po jednym z jednego drzewa. Po zauważeniu co najmniej 3–5 jaj i larw zastosować oprysk.

Naturalnymi wrogami miodówek są biedronki, złotooki i drapieżne pluskwiaki z rodziny tasznikowatych.

Muchówki

Pryszczarek gruszowiec (Dasyneura piri Bonche)

Drobna, do 2 mm długości, długonoga, brązowoczarna muchówka. Przypomina komara. Jaja i larwy są białe. Występują trzy pokolenia w ciągu roku. Larwy żerują na młodych liściach na przyrostach i na odrostach korzeniowych. Wysysając soki, powodują nierozwijanie się liści, zgrubienie brzegów i zwijanie ich do środka. Wnętrze wytworzonego ruloniku zajęte jest licznie przez larwy. Porażone liście czernieją i zasychają. Pryszczarek w szkółce lub młodym sadzie może powodować zahamowanie drzew we wzroście, zmniejszając ich powierzchnię asymilacyjną.

W zwalczaniu ważne jest, by usuwać wszelkie niepotrzebne pędy ze zdeformowanymi liśćmi oraz odrosty korzeniowe.

Po kwitnieniu, przeważnie w młodych sadach, zaleca się lustrowanie wierzchołków pędów 20 losowo wybranych drzewek. Po zanotowaniu 10% uszkodzonych liści można rozpocząć opryski. Poleca się w fazie zielonego pąka monitorowanie lotu muchówek za pomocą żółtych tablic lepowych.

Paciornica gruszowianka (Contarinia pirivora Ril.)

Muchówki przypominające komara, tułów i głowa są czarne, odwłok cytrynowy. Białe larwy, złożone wcześniej w pąkach kwiatowych, przegryzają się do zawiązków owoców, tam żerują, powodując ich zniekształcenia. Zasiedlają je gromadnie. Porażone zawiązki z początku silnie rosną, pęcznieją wręcz, później słabnie ich wzrost, twardnieją, pękają, czernieją i opadają. Widoczne są na nich otwory wydrążone przez larwy paciornicy. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie.

Po kwitnieniu, na przełomie maja i czerwca, należy przeprowadzić lustrację po 10 zawiązków z 20 losowo wybranych drzew. Jeśli zanotuje się 20 uszkodzonych zawiązków, wykonuje się opryski wiosną następnego roku podczas lotu muchówek.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki