Kiedy siać i sadzić pomidory? Dobieramy optymalny termin

Podlewanie nowo posadzonych pomidorów Sadzonki pomidorów

W zależności od sposobu uprawy i planowanego terminu zbioru pomidorów ustalane są terminy siewu i sadzenia. Poniżej opisujemy, kiedy je siać i sadzić, aby uzyskać dobry plon w oczekiwanym czasie.

Wymagania glebowe

Jak każda roślina, pomidor ma swoje preferencje co do stanowiska. Aby zapewnić mu prawidłowy wzrost, musimy choć trochę się postarać – gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna, próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna i łatwo nagrzewająca się. Nie powinna być ani zbyt lekka, ani mocno zwięzła. Pamiętajmy o prawidłowym odczynie gleby, najlepsza jest lekko kwaśna o pH 5,2–6,0. Pomidor jest rośliną ciepłolubną, najlepiej więc czuje się na stanowisku nasłonecznionym, stąd też wymaganie co do gleby łatwo nagrzewającej się.

Jeśli uprawiamy go pod osłonami, pamiętajmy o wyborze odpowiedniego podłoża, może być uprawiany w gruncie w szklarni, na stołach, w pierścieniach, na balotach słomy czy na wełnie mineralnej.

Uprawa polowa

Siew rozsady

Przed siewem zaprawiamy nasiona przed chorobami i szkodnikami i wysiewamy je do inspektu, tunelu lub do odkażonej wcześniej ziemi do szklarni. Wygodnie jest również prowadzić siew do skrzynek wysiewnych. Materiał siewny wysiewamy na przełomie marca i kwietnia. W towarowej uprawie nasiona wysiewamy w pierwszej dekadzie kwietnia do tunelu na podgrzewane zagony.

Sadzenie rozsady

Dobrze wyrośniętą rozsadę sadzimy po 15 maja, po tzw. zimnej Zośce, aby uniknąć niebezpieczeństwa powodowanego przez przymrozki wiosenne. Sadzenie wykonujemy po południu lub w dni pochmurne, zagwarantuje to lepsze przyjęcie się roślin.

Siew bezpośrednio do gruntu

Pomidora możemy również wysiewać bezpośrednio do gruntu, wyłącznie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Odpowiednim terminem siewu jest koniec kwietnia, możemy się z nim spóźnić do początku maja. Nie zaleca się wcześniejszego wysiewania, ponieważ ziemia może być jeszcze zbyt chłodna – nasiona pomidorów nie wykiełkują w temperaturze gleby poniżej 8°C.

Uprawa pod osłonami

Szklarnia

Produkując pomidory w szklarni, mamy możliwość sadzenia ich na miejsce stałe w różnych terminach. Prowadzić możemy uprawę wiosenną, jesienną oraz przedłużoną w zależności od naszych możliwości technicznych, finansowych oraz oczekiwanego terminu zbioru.

czytaj dalej...

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki