Jak uprawiać pomidory pod osłonami? Dzielimy się wskazówkami

Uprawa pomidorów pod osłoną Uprawa szklarniowa pomidorów

Pomidor to roślina jednoroczna uprawiana zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. W Polsce na większą skalę prowadzi się uprawę polową. Według GUS w 2010 r. obszar upraw pomidorów gruntowych obejmował ok. 5,6 tys. ha. Uprawy szklarniowe i w tunelach znajdują zastosowanie na małych areałach. W Polsce pomidory pod osłonami uprawiane są na ok. 1,5 tys. ha.

Temperatura powietrza

W uprawie pomidora należy pamiętać, aby utrzymywać różnice temperatur między dniem a nocą 5–6°C. Wyższe powodują pękanie owoców. W zależności od pogody i miesiąca temperatura powietrza w dzień powinna być utrzymywana w granicach 16–27°C, a w nocy 13–19°C. Poniżej 14°C owoce nie zawiązują się, powyżej 30°C rośliny są zahamowane we wzroście, a owoce nierównomiernie dojrzewają. Obserwuje się także zrzucanie kwiatów spowodowane brakiem kiełkowania pyłku.

Temperatura od siewu do wschodu roślin powinna wynosić 22–26°C, a w następnej fazie obniżona do 18–20°C w dzień i 15–16°C w nocy. W okresie zimowym po pojawieniu się liścieni przez dwa tygodnie powinno się schładzać siewki. Po wyrośnięciu dwóch liści właściwych najlepszy będzie przedział temperatur 18–22°C. Po posadzeniu pomidorów na miejsce stałe w dni słoneczne należy utrzymywać temperaturę 25–26°C, w pochmurne 18–20°C, a w nocy odpowiednio 18–20°C i 16–18°C.

Temperatura podłoża

Do kiełkowania roślin najodpowiedniejsze jest podłoże utrzymujące temperaturę 28-30°C. W późniejszych fazach może być niższa, 20–25°C. Optymalną temperaturą podłoża dla rozwoju pomidorów jest 18–20°C. Niższe temperatury mogą powodować zahamowanie wzrostu roślin, wyższe poprawiają natomiast rozwój pędów, lecz doprowadzają do zrzucania zawiązków kwiatów. Do utrzymywania stałej i odpowiedniej temperatury podłoża warto stosować podkłady grzejące.

Wilgotność powietrza i podłoża

Pomidor ma duże wodne zapotrzebowanie. Optymalna wilgotność od września do początku kwietnia powinna oscylować na poziomie 60–65%, a w pozostałych miesiącach 65–70% względnej wilgotności powietrza. Duże wahania wilgotności lub nieodpowiedni poziom mogą powodować porażenia przez choroby grzybowe i przędziorki. Dzienne zapotrzebowanie pomidora na wodę od lipca do lutego wynosi 3 l/mkw., w pozostałych miesiącach 4 l/mkw. Optymalna wilgotność gleby to 75–85% polowej pojemności wodnej. Nie można doprowadzać do przelania roślin bądź ich przesuszenia. Może to skutkować porażeniami przez choroby oraz zrzucaniem kwiatów i zawiązków.

Światło

Optymalne do produkcji pomidorów jest oświetlanie natężeniem 7–12 tysięcy luksów przez 10–12 godzin. Przy zimowej produkcji rozsady powinno się utrzymywać oświetlenie o natężeniu 4–6 tysięcy luksów. Natężenie światła dostosowuje się do temperatury powietrza i pogody. Im wyższa temperatura i nasłonecznienie, tym mniej intensywne oświetlenie.

Dwutlenek węgla

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze nie wystarcza do prawidłowego rozwoju i dużego plonowania pomidorów. Należy wzbogacać otoczenie do ok. 900–1000 ppm. Zabieg ten pozytywnie wpływa na plonowanie i może je zwiększyć o 15%.

Termin uprawy

Prowadzi się trzy rodzaje upraw pomidora: okres wiosenny, jesienny i uprawa przedłużona (całoroczna przez ok. 11 miesięcy). W okresie wiosennym produkcja prowadzona jest w terminach uzależnionych od klimatu w danej części Polski.

Zabieg

Okres wiosenny (szklarnia)

Okres wiosenny (tunel)

Okres jesienny (szklarnia)

Okres jesienny (tunel)

Uprawa całoroczna (szklarnia)

Uprawa całoroczna (tunel)

Wysadzanie

Północna część Polski

Poł. II

 

 

20 III-30 IV

 

 

15-25 VII

 

 

10-15 VII

 

 

Poł. II-pocz. III

 

 

k. II-pocz. III

Środkowa część Polski

Pocz. II

Południowa część Polski

Poł. I

Zbiór

Północna część Polski

Poł. V-poł. VII

 

 

5-15 VI-10-20 VIII

 

 

Poł. IX- pocz. XII

 

 

15 IX-10 XI

 

 

pocz. V- k. XI

 

 

pocz. XI

Środkowa część Polski

Poł. V-poł. VII

Południowa część Polski

Poł. IV- k. VI

 

czytaj dalej...

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki