Pielęgnacja i wymagania pomidorów. Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie

Uprawa pomidorów Podlewanie pomidorów

Zanim czerwony, soczysty i aromatyczny pomidor trafi na nasz stół, musi mieć zapewnione dogodne warunki w okresie wzrostu oraz przejść szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Tylko przy ich powodzeniu będziemy mogli cieszyć się jak najbardziej dorodnymi owocami. Są niskokaloryczne i bogate w witaminy, zwłaszcza w witaminę C oraz B1, B2 i prowitaminę A. Podczas uprawy warto zadbać, by pomidory były jak najwyższej jakości.

Wymagania uprawowe pomidorów

Pomidory są roślinami ciepło- i światłolubnymi, w związku z czym to te dwa czynniki stanowią o powodzeniu, bądź też nie uprawy. Najlepiej rosną zatem na stanowiskach nasłonecznionych przy zapewnieniu optymalnej temperatury mieszczącej się w przedziale od 18 do 25°C. Szczególnie niebezpieczne dla pomidorów są przymrozki, gdyż roślina obumiera już przy temperaturze 0°. Oczywiście w okresie wybarwiania owoców zwiększa się zapotrzebowanie pod tym względem i wówczas termometr powinien wskazywać temperaturę pomiędzy 22 a 27°C.

Jeśli chodzi o wahania temperatur, to niestety pomidory są wrażliwe zarówno na niską, jak i zbyt wysoką. Długotrwała chłodna pora niestety przyczyni się do zahamowania wzrostu roślin i opadania kwiatów. Natomiast w skrajnie gorące dni, gdy temperatura sięga powyżej 30°C, rośliny nie produkują likopenu odpowiedzialnego za czerwone wybarwienie owocu.

Tak samo jak ze skrajnymi temperaturami, pomidorom nie służy zarówno nadmiar, jak i niedobór wody. W pierwszym przypadku owoce mogą pękać, natomiast zbyt mała ilość opadów może skutkować opadaniem kwiatków i obsychaniem rośliny. Zapewnienie dodatkowego nawodnienia w takiej sytuacji jest szczególnie ważne w okresie lipca i sierpnia, czyli w momencie kwitnienia.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe, to pod uprawę pomidorów najlepiej nadają się oczywiście żyzne gleby, ale jednocześnie o umiarkowanej zawartości próchnicy oraz lekko kwaśnym odczynie pH, a także o średnim poziomie wilgotności, dobrej przepuszczalności i przewiewności. Pomidory najlepiej uprawiać na glebach piaszczysto-gliniastych.

Wymagania: nawożenie

Strategię nawożenia mineralnego opracowuje się na podstawie przeprowadzonej analizy chemicznej składu gleby. Jeśli jednak na naszej glebie jest to nieopłacalne, na przykład ze względu na jej niewielki rozmiar, obserwacja roślin wiele powie nam o ewentualnych niedoborach. Brak fosforu lub jego niewystarczająca ilość objawia się zahamowaniem wzrostu oraz występowaniem przebarwień na owocach. Jeśli w glebie jest za mało potasu, owoce będą nie do końca wybarwione, a łodygi roślin zbyt słabe, by utrzymać ich ciężar. W takim wypadku stosujemy dawki orientacyjne.

Sugerowane dawki składników mineralnych:

  • dla azotu: od 120 do 150kg/ha
  • dla fosforu: od 80 do 100 kg/ha
  • dla potasu: 150 do 200kg/ha

Pielęgnacja: przycinanie

Trudno dokonywać gradacji zabiegów pielęgnacyjnych, ale przycinanie zdecydowanie należy do najważniejszych. Cięcie ma na celu zwiększenie jakości owoców przede wszystkim pod względem ich wielkości i dorodności. Jeśli w odpowiednim momencie nie skrócimy pędów, pozostaną one bezproduktywne, a cała siła wzrostu zostanie skupiona na nich, zamiast na pomidorach.

Technika nie jest trudna i każdy amator doskonale sobie poradzi w warunkach przydomowego ogródka. Pierwsze cięcie polega na skróceniu pędu głównego, tuż nad drugim kwiatostanem. Następnie, w tym samym miejscu skracamy rosnący najwyżej względem gleby pęd boczny (pod warunkiem, że wytworzył już drugi kwiatostan). Gdy rośliny wejdą w okres owocowania, dodatkowo sukcesywnie (średnio co dwa tygodnie) wycinamy wszystkie młode pędy, które wyrastają w kątach liści, a także zbędne, nieowocujące rozgałęzienia.

Pielęgnacja: palikowanie

Cięte rośliny wymagają palikowania, dlatego odmiany stosowane w uprawie towarowej to odmiany roślin nisko rosnących, gdyż te nie potrzebują omawianych zabiegów. W przydomowym ogródku pomidory przywiązujemy do podpór – drewnianych tyczek o długości około 1,5 m, umieszczonych od strony północnej w odległości około 10 cm od rośliny. Wiązanie nie może być zbyt ciasne, najlepiej przeprowadzić miękki sznurek między łodygą a palikiem w kształt układający się w „ósemkę” i luźno związać w miejscu poniżej kwiatostanu.

Pielęgnacja: ściółkowanie

Kolejnym zabiegiem, który pozwoli nie tylko na zwiększenie plonów i przyspieszenie owocowania, ale także wpłynie na poprawę jakości owoców jest ściółkowanie. Zabieg ma na celu także znaczne spowolnienie odrastania chwastów oraz utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia gleby.

Do ściółkowania wykorzystuje się sieczkę, słomę, trociny lub liście, które należy rozłożyć między rzędami. Moment, w którym to robimy nie może być przypadkowy, gdyż ziemia powinna być już odpowiednio nagrzana, dlatego najlepiej przeprowadzić ściółkowanie na przełomie maja i czerwca. Gdyby chłodna pora utrzymywała się nieco dłużej, warto poczekać i kilka dni odwlec zabieg. Jednocześnie nie powinno się rozkładać ściółki wcześniej niż w ostatniej dekadzie maja, gdyż wówczas przykrywa ziemia nagrzewa się wolniej. Oprócz naturalnych materiałów, obecnie w tym celu powszechnie stosowana jest folia polietylenowa.

czytaj dalej...

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki