Wysiew pomidorów. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób je siać

Wysiew pomidorów Rozsada pomidorów

Pomidory od lat goszczą na naszych stołach w wielu postaciach. Najsmaczniejsze są te zebrane z własnego ogrodu. Rośliny te mają duże wymagania uprawowe. Bardzo ważne jest rozpoczęcie produkcji od prawidłowo przeprowadzonego wysiewu.

Zakup nasion

Uprawę pomidorów rozpoczynamy od zakupu nasion. Wybieramy interesującą nas odmianę, zależną od miejsca planowanej uprawy. Jeśli chcemy mieć rośliny na balkonie, polecane są odmiany karłowe lub koktajlowe, które zajmują mniej miejsca i szybciej kończą wzrost, do gruntu z kolei polecane są te odporniejsze na chłody i choroby. Nasiona powinny być zakupione w kwalifikowanym miejscu. Kupując je od nieznanego sprzedawcy, np. na bazarze, nie jesteśmy pewni co do odmiany i powodzenia uprawy.

Siew

Wysiew pomidorów prowadzi się wyłącznie w ciepłym pomieszczeniu, ponieważ nasiona do kiełkowania potrzebują minimum 14–16°C (optymalnie 25°C). Przed siewem przygotowujemy stanowisko i wypełniamy pojemniki odkażonym podłożem (mieszanka ziemi kompostowej, torfu i kompostu korowego). Zaprawione nasiona wysiewamy od końca marca do początku kwietnia w zależności od terminu sadzenia rozsady i planowanego zbioru, w ilości 3 g na skrzynkę, po dwa nasionka do 1 komory wielodoniczki lub po 3–4 nasiona do doniczki. Podłoże delikatnie ugniatamy i podlewamy umiarkowanie wodą – nadmiar powoduje gnicie nasion lub stwarza ryzyko porażenia przez choroby grzybowe. Pojemniki można przykryć szklaną płytką lub folią perforowaną, które po wschodach roślin zdejmujemy. Po skiełkowaniu pozostawia się silniejszą roślinę, słabszą usuwa. Jeśli chcemy uprawiać pomidory w tunelu foliowym, możemy materiał siewny wysiewać na przełomie marca i kwietnia bezpośrednio do gruntu w rzędy w rozstawie 10 x 3 cm, na głębokości 1–1,5 cm. W parowanym uprzednio podłożu siew można przeprowadzić dopiero po 3 tygodniach od dezynfekcji. Aby obsadzić jeden hektar pola, należy wysiać ok. 200–300 g nasion.

Jeśli chcemy uprawiać pomidory na balkonie, rozsadę produkujemy w mieszkaniu. Nasiona wysiewamy od końca lutego do maja do multiplatów wypełnionych ziemią uniwersalną. Pojemnik ustawiamy blisko okna i pamiętajmy, aby co jakiś czas go obracać, by siewki nie pochylały się w stronę słońca.

Uprawa w szklarni może być prowadzona nawet przez cały rok, w zależności od możliwości grzewczych pomieszczenia. Pomidor wymaga dużej ilości światła, przy wczesnym wysiewie (styczeń – luty) siewki należy więc doświetlać. W szklarniach nieogrzewanych siew prowadzi się na przełomie kwietnia i maja.

Wymagania i pielęgnacja

W temperaturze 20–25°C nasiona kiełkują już po 3–6 dniach. Bardzo ważne podczas kiełkowania, poza odpowiednim poziomem ciepła, jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Nasiona możemy codziennie podlewać rozpylaną wodą lub podlewamy je w momencie, kiedy zauważymy, że powierzchnia gleby zaczyna wysychać. Po wschodach nawodnienie prowadzimy tak, aby nie zmoczyć siewek.

Wysokiej jakości nasiona pomidorów do siewu kupisz tutaj

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R.W., Gapiński M., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 80–83.

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 363–368.

Krzyżanowski T., „Pomidory z parapetu” [w:] „Kwietnik”, nr 3/2002 r., s. 32.

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 150–155..

Polese J.M., „Uprawa pomidorów”, wyd. RM, Warszawa 2008 r., s. 50–56.

Skąpski H., Dąbrowska B., „Uprawa warzyw w polu”, wyd. SGGW, Warszawa 1994 r., s. 130–134.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki