Zachęcamy do uprawy pomidorów koktajlowych – mniejszych pomidorowych braci

Pomidorki koktajlowe - różne odmiany Uprawa pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe (drobnoowocowe, typ cherry) od kilku lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W porównaniu z wielkoowocowymi posiadają większą ilość suchej masy, cukrów oraz witaminy C. Nadają się do uprawy pod osłonami, na odkrytych zagonach, w gruncie czy nawet w donicy na balkonie i tarasie. Co prawda, wymagają większego nakładu pracy, ale wynagradzają to ich smak i jakość. Ponadto te wysoko rosnące lub karłowe odmiany są bardzo dekoracyjne, mają długie grona składające się z 15–50 kolorowych, ozdobnych owoców o średniej masie 10–15 g.

Odmiany

  • Odmiany polecane do uprawy w gruncie: Cytrynek Groniasty, Figiel, Ola Polka, Pokusa
  • Odmiany polecane do uprawy pod osłonami: Cytrynek groniasty, Figiel
  • Odmiany polecane do uprawy na balkonie: Koralik, Maskotka, Pokusa

Wymagania

Pomidor preferuje słoneczne i ciepłe stanowisko. Dobrze rośnie na większości gleb, ale najlepsze plony notuje się na glebie lekkiej, żyznej, próchnicznej, dobrze trzymającej wilgoć, przepuszczalnej i średnio ciężkiej o pH=5,2–6,0. Należy unikać gleb torfowych lub bardzo lekkich, z których szybko są wypłukiwane składniki pokarmowe. Bardziej wymagające co do gleby są odmiany szklarniowe uprawiane w gruncie, wymagają większej jej zasobności. Bardzo istotne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, rośliny źle znoszą suszę. W początkowym okresie rozwoju gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, za to w momencie zawiązywania owoców zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrasta.

Pomidor jest rośliną cieplejszego klimatu, wschody pojawiają się dopiero przy 14–16°C. Optymalna temperatura do rozwoju znajduje się w granicy 18–20°C, za to najszybszy wzrost obserwuje się przy 25°C w dzień i 17°C nocą. W uprawie osłonowej łatwiej o utrzymanie i regulację odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.

Uprawiając pomidora w gruncie, nie należy zapominać o właściwym zmianowaniu. Nie powinien być uprawiany na tym samym stanowisku przez 3–4 lata, także po innych roślinach psiankowatych. Do dobrego przedplonu zalicza się warzywa kapustne, ogórek, cebulę oraz rośliny strączkowe.

Nawożenie wykonuje się na podstawie analizy chemicznej gleby lub podłoża w przypadku upraw pod osłonami. Należy pamiętać, iż pomidor często cierpi na niedobory mikroelementów.

Produkcja rozsady

Pomidor w naszym kraju jest uprawiany najczęściej z rozsady produkowanej pod osłonami. Jej wytworzenie trwa zwykle 2 miesiące. Aby obsadzić 1 ha pola, należy przygotować ok. 200–300 g nasion (z 1 g uzyska się ok. 200 sztuk). Przed siewem zaprawiamy materiał siewny przed chorobami grzybowymi, szczególnie na zgorzel siewek i podstawy łodygi.

Nasiona wysiewamy do odkażonej ziemi w szklarni, inspektu lub na zagony w tunelu (uprawa towarowa) na przełomie marca i kwietnia. Zwykle jednak wysiewa się je do skrzynek po 3 g. Kiełkują zaledwie po 5–7 dniach, wyłącznie podczas odpowiedniej temperatury na poziomie 20–25°C. Po wykształceniu się liścieni i pierwszych liści obniża się ją do 15–18°C, a rośliny pikuje do inspektu, tunelu lub doniczek o średnicy 8–10 cm. Po przepikowaniu pomidorów należy sterować temperaturą i utrzymywać 16°C w dzień i 14°C w nocy, a podczas intensywnego wzrostu rozsady 13–15°C w dzień pochmurny, 13°C w nocy i 16–18°C w dzień słoneczny, 14–15°C w nocy. W uprawie towarowej zwykle nie wykonuje się pikowania, tylko od razu wysiewa nasiona na zagony w tunelu w rozstawie 10 x 3 cm na głębokości 1–1,5 cm.

Jeśli nie mamy możliwości produkcji rozsady lub chcemy zaoszczędzić na pracy i czasie, kupmy gotowe sadzonki.

Uprawa w gruncie

Na tydzień przed sadzeniem rośliny powinniśmy zahartować, ograniczając podlewanie i silnie je wietrząc. Prawidłowo wyprodukowana rozsada powinna mieć 5–7 liści, ok. 20–30 cm wysokości, pierwsze grono z nierozwiniętymi jeszcze kwiatami i zdrowy system korzeniowy (to samo dotyczy gotowej rozsady, którą chcemy kupić). Pomidory do gruntu wysadzamy po zimnych ogrodnikach, czyli po 15 maja, unikając przymrozków wiosennych. Zwykle sadzi się je na płask w systemie pasowo-rzędowym, w odległości 35–45 cm między rzędami i 90–100 cm między pasami, a między roślinami 40–60 cm. Na małych plantacjach zwykle sadzimy w systemie rzędowym, pomidory karłowe w rozstawie 40 x 30 cm, pozostałe 50–80 cm. Wysoko rosnące rośliny należy podpierać palikami.

Uprawa na balkonie

Jeśli chcemy uprawiać pomidory na balkonie, rozsadę produkujemy w mieszkaniu. Nasiona wysiewamy od końca lutego do maja do multiplatów wypełnionych ziemią uniwersalną. Po ok. 3 tygodniach najsilniejsze rośliny pikujemy do doniczek, pozostałe możemy wyrzucić lub wykorzystać do posadzenia w ogrodzie, jeśli takim dysponujemy. Po kilku tygodniach sadzonki przesadzamy do skrzynek po 2–3 sztuki i palikujemy.

czytaj dalej...

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki