Szukasz sposobu na pozbycie się kuny domowej? Skorzystaj z naszych porad!

Wyglądają na przyjazne, futerkowe stworzonka, lecz mimo to potrafią przysporzyć mnóstwa kłopotów. Oskarżane o generowanie hałasu, zanieczyszczanie otoczenia i niszczenie kabli. Okupują strychy i poddasze, atakują zwierzęta hodowlane. Mowa oczywiście o kunach, których obecność w obrębie gospodarstwa domowego nie wróży niczego dobrego. Są to bardzo inteligentne zwierzęta, których ciężko jest się pozbyć. Mimo wszystko istnieje szereg sposobów dających szansę na wypłoszenie niepozornego zwierzątka poza naszą posiadłość. Jednego możemy być natomiast pewni – przyda nam się duża dawka cierpliwości.

Odstraszacze w płynie i w sprayu

Większość chemicznych środków służących do odstraszania opiera się na zapachu. Kuny, jak każde inne zwierzęta są podatne na pewien rodzaj zapachu i umiejętne wykorzystanie tego faktu może przyczynić się do sukcesu w dziedzinie odstraszania. Środki dostępne w sprzedaży możemy podzielić na płynne oraz te w sprayu. Przykładem substancji w aerozolu może być trzystumililitrowy Odstraszacz w sprayu na kuny i lisy firmy Target lub Odstraszacz kun w formie aerozolu firmy Best o pojemności 250 ml. Umożliwiają one precyzyjne rozprowadzenie środka, ich działanie ogranicza się jedynie do pomieszczeń zamkniętych. Kuny potrafią również zadomowić się w masce samochodu i tam dokonywać dzieła zniszczenia w postaci przegryzania kabli – w takim wypadku pod maską należy umieścić kawałek materiału potraktowanego środkiem w sprayu. Należy również dbać o ciągłą aktywność środka i wymieniać materiał po ustaniu charakterystycznego zapachu – tylko to daje stuprocentową pewność, że preparat działa. W kwestii samochodów można również pokusić się o specjalne siatki ochronne. Kuny ich nie lubią ze względu na delikatne łapy, dlatego gdy rozłożymy je pod samochodem zyskamy dodatkową ochronę. Jeśli chodzi o środki płynne, możemy wyróżnić np. Płyn odstraszający kuny i inne dzikie zwierzęta firmy Arox. Jest to koncentrat, który po rozcieńczeniu nadaje się do oprysku miejsc zagrożonych obecnością kun. Podobne działanie wykazuje m.in. Płyn na kuny firmy Ziemovit, który dzięki miksowi zapachowych olejków skutecznie zniechęca zwierzęta do przebywania w rejonie aplikacji środka.

Odstraszacze dźwiękowe

Kolejną metodą na radzenie sobie z niechcianymi gośćmi są odstraszacze bazujące na emisji nieprzyjemnych dla gryzoni dźwięków. W sprzedaży dostępny jest szereg różnych modeli o różnej częstotliwości i zasięgu. Niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki stają się prawdziwą zmorą dla kuny, która nie mogąc ich znieść wynosi się w inne miejsce. Ta metoda bywa jednak krytykowana za niską skuteczność. Wszystko zależy jednak od producenta, danego egzemplarza czy siły emisji – aby mieć pewność warto przekonać się osobiście.

Żywołapki

Kuna jest na tyle zwinnym i mądrym zwierzęciem, że jej bezpośrednie złapanie jest niemal niemożliwe. Ponadto unika człowieka jak ognia i jedynie przyparta do muru może pokusić się o konfrontację. W związku z tym faktem, aby pozbyć się kuny będziemy potrzebowali zasadzki. W sprzedaży dostępne są specjalne pułapki, tzw. żywołapki, mające za zadanie unieruchomienie kuny po przekroczeniu progu urządzenia odcinając jej jednocześnie drogę powrotu. Tak uwięzione zwierzę pozostaje zdane jedynie na naszą łaskę. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia zwierzę nie dozna krzywdy, a my będziemy mogli skutecznie wyeliminować problem.

Podsumowanie

Kuny pomimo swojego niepozornego wyglądu mogą okazać się sporym utrapieniem. Ich obecność w naszej okolicy zwiastuje szereg problemów. Konsekwencją ekspansji tego zwierzęcia są liczne zanieczyszczenia, hałas oraz fizyczne zniszczenia. Walka z nią nie należy do najłatwiejszych, aczkolwiek nie jest niemożliwa. W tym celu powstało sporo środków mających wesprzeć nas w tym procesie. Zaliczamy do nich m.in. odstraszacze dźwiękowe, żywołapki, siatki oraz środki w sprayu. W przypadku zaobserwowania osobnika na naszym podwórku należy niezwłocznie rozpocząć jego zwalczanie, gdyż bezczynność i bierne obserwowanie może skutkować ogromnymi stratami w przyszłości.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki