
Jak odpowiednio skonstruować grzędę dla kur? Wyjaśniamy!
Kokcydioza drobiu jest groźną chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaki. Atakuje wszystkie gatunki drobiu domowego, ale największe inwazje dotyczą kur utrzymywanych w chowie ściołowym.
Kokcydioza wywołana przez Eimeria u większości gatunków zasiedla przewód pokarmowy, natomiast u gęsi bytuje w nerkach. Kokcydioza jest chorobą powodującą obniżenie produkcji oraz istotne straty ekonomiczne.
Ptaki zarażają się kokcydiozą poprzez spożycie oocyst pierwotniaków znajdujących się w ściółce, paszy oraz wodzie. Źródłem rozprzestrzenienia pierwotniaków mogą być sprzęt, gryzonie, owady, kurz, dzikie ptaki. Kokcydia są odporne na działanie środków dezynfekcyjnych, ale wrażliwe na wysoką temperaturę- powyżej 37̊C giną.
Większość początkowych objawów choroby dotyczy przewodu pokarmowego, ponieważ rozwijający się pierwotniak sieje spustoszenie w błonie śluzowej jelita, przez co zaburza się proces trawienia. Przebieg choroby zależy od ilości spożytych przez ptaka oocyst, wieku oraz wrażliwości na pierwotniaki. Kokcydioza może przebiegać w trzech postaciach - ostrej, przewlekłej i subklinicznej.
Ptaki w ostrym zakażeniu oocystami stają się osowiałe, nie mają apetytu, pióra stają się nastroszone, piją mniej wody, maleje masa ciała i nieśność. Biegunka jest śluzowa, z domieszką krwi. Obserwowane są często upadki ptaków. W postaci przewlekłej pojawiają się takie same objawy, ale z mniejszym natężeniem i rzadziej obserwuje się upadki ptaków. U niosek wszystkie postaci choroby obniżają nieśność nawet przez 6 tygodni.
Na jelitach można dojrzeć gołym okiem drobne ziarnistości na powierzchni błony śluzowej oraz krwawe wybroczyny. Niektóre odcinki jelita mogą być wzdęte jak balon lub miejscami zgrubiałe.
Prawidłowego rozpoznania kokcydiozy można dokonać tylko poprzez badania mikroskopowe z zeskrobin z określonych odcinków jelit lub badanie kału zarażonych ptaków.
Zwalczanie zakażenia pierwotniakami Eimeria jest możliwe poprzez regularne stosowanie kokcydiostatyków. Kury nieśne oraz indyki reprodukcyjne powinny otrzymywać kokcydiostatyk przez pierwsze 8-16 tygodni życia. Brojlery dostają kokcydiostatyki przez cały okres produkcji oprócz okresu karencji przed ubojem.
Kokcydiostatyki powinny być prawidłowo dostosowane, podawane w odpowiednich dawkach, nie mogą być toksyczne dla ludzi, powinny łatwo mieszać się z paszą. Leki te również nie powinny być drogie, ze względu na spadek opłacalności produkcji przy zakupie dużych ilości preparatu.
czytaj dalej...Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl