Żywienie i pasze dla kurczaków brojlerów - najważniejsze informacje
Pasze dla kurcząt - rodzaje, dobór i wpływ na tuszkę
Zobacz także
Prawidłowe żywienie kurcząt rzutuje na przyszłe wyniki produkcyjne. Kurczęta podczas pierwszych dni życia wymagają szczególnej troski. Jest to etap resorpcji pęcherzyka żółtkowego, dzięki któremu ptak mógł rosnąć i rozwijać się w jajku.
Pasze dla kurcząt są dzielone na trzy lub cztery grupy. Dostosowuje się je w zależności od wieku ptaków. Najczęściej w żywieniu kurcząt stosuje się mieszanki pełnoporcjowe, lub mieszanki, które hodowcy uzupełniają zbożem z własnego gospodarstwa (np. pszenicą).
Struktura paszy
Struktura paszy również różni się w kolejnych etapach życia. Wynika to ze zmieniającej się zdolności do pobierania większych granul. Pisklęta najchętniej pobierają paszę w postaci drobnej kruszonki. Po upływie kilkunastu dni paszę zmienia się na grubszą kruszonkę, a do końca tuczu lub podczas chowu niosek stosowany jest granulat.
Pobór paszy
Pobranie paszy w ogromnej mierze zależy od warunków środowiska panujących w kurniku. Bardzo duży wpływ ma temperatura. Pisklęta i kurczęta nie powinny być przemarznięte, bo pobierają znacznie więcej paszy, która nie jest wykorzystywana w odpowiedni sposób przez organizm. Zbyt wysoka temperatura powoduje zianie ptaków i zmniejsza się pobranie paszy, a zwiększa pobranie wody.
Istotnym czynnikiem wpływającym na ilość pobranej paszy jest dostosowanie jej wartości energetycznej i białkowej do faktycznych potrzeb i wieku ptaków.
Skład mieszanek paszowych
Pasze dla kurcząt różnią się składem i procentową zawartością składników odżywczych w zależności od wieku. W żywieniu kurcząt stosuje się pasze o nazwie prestarter, starter, grower i finiszer. W pierwszym etapie żywienia jest najmniej energii metabolicznej na 1kg mieszanki, natomiast najwięcej białka, lizyny oraz wapnia. Z upływem kolejnych dni (starter do 14 dnia życia, grower od 15 do 7 dnia przed ubojem, finiszer od 7 dnia przed ubojem) ilość energii metabolicznej w mieszance rośnie, a białka, wapnia i lizyny maleje. Z dnia na dzień, wraz ze wzrostem ptaków potrzeby pokarmowe zmieniają się, dlatego stosowanie trzech lub czterech rodzajów mieszanki jest uargumentowane.
Mieszanki dla kurcząt najczęściej składają się z kukurydzy, pszenicy, śruty sojowej i słonecznikowej, olejów roślinnych oraz mączki rybnej. Mieszanki najczęściej nie są zbilansowane pod kątem egzogennych aminokwasów, dlatego rekompensuje się to poprzez dodatek aminokwasów syntetycznych, głównie lizyny, metioniny i treoniny. Do mieszanek tego typu dodawane są również witaminy oraz minerały (w postaci kredy pastewnej, soli pastewnej). Powszechnie stosowany jest dodatek w postaci kokcydiostatyków o bardzo krótkim okresie karencji, np. jednej doby przed ubojem.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
-
-
56114 , 1 , 0 , 0 Żywienie i pasze dla kaczek - jak wybrać i dopasować najlepsze?