Żywienie i pasze dla kaczek - jak wybrać i dopasować najlepsze?

Żywienie kaczek dostosowuje się do wieku, płci, gatunku oraz masy ciała ptaków. Kaczki w kolejnych etapach chowu (od pierwszych dni życia do momentu uboju) są żywione z uwzględnieniem ich odmiennego zapotrzebowania na składniki pokarmowe (białka, węglowodanów, witamin i składników mineralnych). Dawka paszowa powinna być zbilansowana i zapewniać prawidłowy rozwój oraz przyrosty dzienne młodych kaczek. W żywieniu kaczek można stosować skomponowane odpowiednio mieszanki pełnoporcjowe oraz pasze gospodarskie.

Żywienie kacząt

Kaczęta od pierwszego dnia życia do trzeciego tygodnia powinny mieć nieograniczony dostęp do paszy. Od 4 tygodnia do 10 tygodnia życia kaczęta dostają 150-200 g mieszanki pełnoporcjowej na sztukę (zazwyczaj wedle zaleceń producenta, ale żeby uzyskać prawidłowe wyniki kaczęta należy ważyć, sprawdzając dzienne przyrosty i ewentualnie modyfikować ilość paszy, którą otrzymują ptaki).

Od 11 tygodnia do 6 miesiąca życia ilość mieszanki wzrasta do 240 g na sztukę. Kaczki najlepiej tolerują pasze wilgotne, ze względu na ich specyficzną budowę dzioba i pierwotne cechy adaptacyjne związane ze stałym dostępem do zbiorników wodnych. Wraz z wiekiem w dawce powinna maleć zawartość białka ogólnego i wapnia, wzrastać ilość włókna surowego, a zawartość tłuszczu powinna kształtować się na stałym poziomie.

Kaczęta od 14 dnia życia mogą otrzymywać dodatkowo zielonki w okresie wiosenno-letnim.

Żywienie stad rodzicielskich

Kaczki w okresie reprodukcji wymagają pasz wysokoenergetycznych. Na fermach rodzicielskich stosowane są raczej mieszanki pełnoporcjowe, zbilansowane pod względem wszystkich składników i dostosowane do określonych wymagań pokarmowych ptaków. Stosuje się dwa systemy żywienia kaczek reprodukcyjnych, żywienie do woli lub żywienie 220-300 g na sztukę. Spożycie paszy zależy głównie od temperatury kacznika. Podczas 56 dni nieśności kaczka potrafi pobrać nawet 70 kg paszy pełnoporcjowej.

Dorosłe kaczki można żywić paszami sypkimi lub granulowanymi. Nie powinno się zmieniać systemu żywienia i paszy, w trakcie nieśności ponieważ może to wpłynąć na wyniki reprodukcyjne.

Żywienie kaczek rzeźnych

Kaczki brojlery powinno się żywić systemem ad libitum, czyli do woli. Obecnie na fermach kaczek rzeźnych utrzymywane są kaczki Pekin i kaczki piżmowe. Te dwa gatunki różnią się pod względem zużycia paszy na 1kg przyrostu masy ciała oraz otrzymywanymi mieszankami. Kaczki Pekin otrzymują pasze sypkie i granulowane, natomiast kaczki piżmowe i mulardy powinny być żywione tylko paszami granulowanymi.

Zużycie paszy na przyrost 1 kg masy ciała (na podstawie Jankowskiego, 2012)

Kaczka pekin

Kaczka piżmowa

Mulard

2,6-3,2 kg

2,5-3,1 kg

2,8-3,3 kg

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki