Rasy kaczek: od biegusów po piżmowe. Przegląd najchętniej wybieranych ras

Kaczki rouen Kaczka pekin

W Polsce występuje niewiele ras kaczek, większość z nich reprezentuje ogólnoużytkowy typ hodowlany. Rasy kaczek dzieli się w zależności od kierunku użytkowania.

Kaczki nieśne są hodowane w celu produkcji jaj spożywczych. W Polsce nie spożywa się kaczych jaj, większość hodowli jest zlokalizowanych w Azji.

Najbardziej znane kaczki nieśne to biegusy indyjskie i khaki campbell. Biegusy mają bardzo charakterystyczną budowę, sylwetka jest silnie spionizowana, lekka i wydłużona. Samce ważą około 2 kg, a samice od 1,6 do 1,7 kg. Biegusy bardzo szybko się poruszają, stąd ich nazwa. Sezon nieśności trwa około 50 tygodni. W tym czasie kaczki znoszą 180‒210 jaj o masie 75 g. Biegusy mają białe upierzenie.

Kaczki khaki campbell są masywniejsze i cięższe, upierzenie jest koloru khaki. Sylwetka również jest spionizowana. Nie mają wysokich wymagań związanych z warunkami utrzymania i żywieniem. Mają trochę niższą nieśność od biegusów.

Kaczka pekin

Kaczki pekin należą do ras ogólnoużytkowych. Charakteryzuje je dobra produkcja nieśna i prawidłowe umięśnienie. Kaczki pekin pochodzą z Chin. Występują dwie odmiany: amerykańska i angielsko-niemiecka.

Pekin amerykański posiada białe upierzenie. Samce ważą około 3‒4 kg, a samice 2,5‒3 kg. Sylwetka jest spoziomowana, a nogi są przesunięte do tyłu. Dziób jest żółto-pomarańczowy, kończyny trochę ciemniejsze. Pekin angielsko-niemiecki ma kremowe upierzenie i taką samą masę ciała jak pekin amerykański.

Kaczki pekin należą do ras szybko dojrzewających o dobrej nieśności. Samica znosi w sezonie około 150 jaj o masie 75‒80 g. Skorupka jaj jest zielonkawa. Kaczęta bardzo szybko rosną, w wieku 9 tygodni uzyskują 2,5 kg masy ciała. W tym wieku mają prawidłowo rozwinięte mięśnie piersiowe i udowe oraz są odpowiednio opierzone.

Wydajność rzeźna tej rasy średnio wynosi 63%. Przy prawidłowym zbilansowaniu dawki paszowej względem potrzeb można uzyskać przyrost 1 kg masy ciała przy skarmieniu 3,0‒4,0 kg paszy.

Kaczki pekin są pozbawione instynktu wysiadywania jaj i wodzenia piskląt. Ze względu na bardzo dobre wskaźniki płodności oraz wydajności rzeźnej są wykorzystywane w krzyżowaniu z innymi rasami w celu poprawy cech rozrodczych lub mięsnych. Kaczki te są przystosowane do niekorzystnych warunków środowiska.

Kaczki pekin mają tułów dość długi, głęboki i szeroki. Pierś jest zaokrąglona i obficie umięśniona. Krótkie nogi są przesunięte na tył ciała. Sylwetka jest spoziomowana, szyja jest krótka i gruba. Głowa ptaka jest spłaszczona, a dziób duży i dość długi. Kaczki pekin mają krótki, zawinięty ku górze ogon.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki