Kaczki mulardy – wszystko o chowie tej rasy mięsnej

Hodowla kaczek mulard Hodowla kaczek Mulard

Kaczki mulardy to mieszańce kaczorów piżmowych i kaczek rasy pekin. Te duże, spokojne ptaki dostarczają mięso doskonałej jakości – kruche oraz soczyste. Jako bastardy są bezpłodne, dlatego jedynym celem ich chowu jest ubój.

Charakterystyka

Cechy charakterystyczne dla wyglądu mulardów to postawa ciała zbliżona do poziomej, długi, szeroki tułów i szeroko rozstawione, pomarańczowe nogi. Najczęściej spotyka się osobniki o upierzeniu białym i biało-czarnym, rzadziej czarno-białym. Ich dzioby mają zazwyczaj kolor pomarańczowy, choć w niektórych przypadkach mogą być czarno nakrapiane bądź całkowicie czarne.

Mulardy rosną wolniej niż kaczki piżmowe i dobrze się opierzają. Mają bardzo dobrze umięśnione piersi (20-24% masy ciała) oraz nogi (15-18% masy ciała). Kaczory osiągają gotowość do uboju przy masie 3,7 kg, kaczki zaś – przy masie 3,3 kg, przy czym samice są zazwyczaj bardziej otłuszczone. Ubój przeprowadza się, gdy ptaki skończą 11 tygodni (w przypadku chowu intensywnego) bądź 12-13 tygodni (w chowie ekstensywnym). Wydajność rzeźna mulardów wynosi ok. 64,4 -65%, a masa przeciętnej tuszki – 1,8-2,2 kg. Mięso kaczek tej odmiany zawiera więcej tłuszczu śródtkankowego, a jednocześnie mniej tłuszczu podskórnego niż surowiec pozyskiwany z pekinów. W Europie mulardy wykorzystuje się najczęściej do tuczu na stłuszczone wątroby.

Warunki utrzymania stada rodzicielskiego

Stado rodzicielskie składa się z jednego kaczora piżmowego i 4-5 kaczek pekin. Kaczęta powinny być wychowywane osobno i połączone w stado na 4 tygodnie przed rozpoczęciem okresu nieśności. Oznacza to, że 25-tygodniowego kaczora dołączamy do kaczek, które skończyły 23-24. tydzień życia. Procent zapłodnionych jaj w przypadku rozmnażania naturalnego jest niski i wynosi zaledwie 30%, dlatego aby zwiększyć szansę na pozyskanie licznego potomstwa w okresie nieśności stado najlepiej utrzymywać w przestronnym pomieszczeniu bez możliwości wyjścia na wybieg. Zagęszczenie ptaków nie powinno być większe niż 2 sztuki na 1 m2. Optymalna temperatura dla stada rodzicielskiego wynosi 8-12°C przy wilgotności 70%. Na jednego ptaka powinno przypadać 7-8 cm poidła podłużnego i 15-20 cm podłużnego karmidła. Na rozrodczość kaczek pekin korzystnie wpływa wydłużenie dnia świetlnego z 13 do 16 godzin w okresie od 26. do 48. tygodnia nieśności.

Żywienie stada rodzicielskiego

Przez pierwsze 3 tygodnie życia kaczki powinny być karmione do woli, najlepiej pełnoporcjowym granulatem. Od 4. do 10. tygodnia życia ograniczamy ilość paszy do 150-220 g, a od 11. – do 200-240 g na dobę. W 4. tygodniu wprowadzamy ponadto pasze objętościowe – trawę oraz innego rodzaju zielonkę. Pamiętajmy, że w okresie nieśności 1 kg paszy dla kaczek powinien zawierać 3,1% wapnia, 15,6% białka i 2730 kcal.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki