Kaczka Pekin - opis, hodowla i charakterystyka rasy

Kaczka Pekin Kaczka Pekin

Kaczki Pekin należą do typu ogólnoużytkowego, są najbardziej rozpowszechnioną rasą w Polsce i na świecie. Wszechstronne użytkowanie pozwala na pozyskanie od kaczek dobrej jakości pierza, tłuszczu, mięsa oraz jaj. W Polsce utrzymuje się 7 rodów tych kaczek. Kaczki są wykorzystywane w krzyżowaniu międzyrasowym z kaczorami piżmowymi, tworząc mieszańce idealne do tuczu tzw. bastardy.

Kaczki Pekin występują w dwóch odmianach, niemieckiej i amerykańskiej. Kaczki Pekin amerykańskie są bardziej odporne i łatwiej się adaptują, w związku z czym bardziej się rozpowszechniły na terenie Europy. Powstały z krzyżowania chińskich białych kaczek z kaczkami rasy aylesbury, które doskonalono w USA od 1873 roku. Dzięki temu powstały mieszańce znakomicie przystosowujące się do różnych warunków środowiska, o szybkim tempie wzrostu i wczesnym dojrzewaniu, dość dużej masie ciała, o dobrej nieśności i wydajności rzeźnej.

Do Polski przyjechały z Holandii w 1961 roku, z najlepszej fermy zarodowej w tamtych czasach.

Charakterystyka

Kaczki Pekin są średniej wielkości, samce w wieku 6 miesięcy ważą około 4 kg, a samice 2,5-3 kg. Kaczki mają białe lub kremowe upierzenie i żółtopomarańczowy dziób oraz nogi z palcami spiętymi błoną pławną. Głowa jest dość duża, płaska z wysokim czołem. Jest słabo oddzielona od grubej, silnie umięśnionej szyi.

Linia grzbietu delikatnie opada w dół, jest zakończona krótkim klinowatym ogonkiem lekko zakręconym ku górze. Pierś jest wydatnie zaokrąglona, nogi krótkie i przesunięte w stronę kupra. Skrzydła są duże i prawidłowo zbudowane. Korpus jest umięśniony, szeroki, głęboki i dość długi. Brzuch posiada słabo rozwinięte podbrzusze.

Rody kaczek Pekin w Polsce

W Polsce wyróżnia się 7 rodów kaczek Pekin, które zostały wyhodowane na terenie naszego kraju. Wszystkie rody są utrzymywane w dwóch fermach zarodowych. W Szczodrym na fermie utrzymuje się dwa czyste rody; ojcowski (P55) i mateczny(P44), które pochodzą z Holandii, a powstały w Anglii. Ród mateczny charakteryzuje się wybitnymi cechami nieśnymi, a ojcowski wybitnymi cechami rzeźnymi.

Ferma w Dworzyskach zajmuje się doskonaleniem 5 pozostałych rodów A44,P66, P77, K11 i A05. Ród A44 jest rodem ojcowskim o wybitnych cechach mięsnych, ale również osiąga znakomite wyniki w cechach reprodukcyjnych. Kaczory rodu A44 są krzyżowane z kaczkami rodu P66 i P77, dzięki czemu powstają kaczęta brojlery, które sprzedawane są do ferm towarowych, zajmujących się tuczem i sprzedażą osobników na rzeź.

P66 i P77 to rody mateczne, przy tworzeniu ich kładziono szczególny nacisk na cechy nieśne i reprodukcję. Kaczki rodu K11 są mniejsze, mają bardzo dobrze umięśniony korpus, szczególnie w partii piersiowej. Charakteryzują się bardzo dużym wykorzystaniem paszy na kg przyrostu. Powstały z krzyżowania kaczki krzyżówki, Orpington oraz kaczki Pekin. Ród A05, ród ojcowski służy głównie do krzyżowań z rodami A44, A66 i A77, ponieważ uzyskane mieszańce cechują się wybitnymi cechami mięsnymi i reprodukcyjnymi.

Użytkowanie mięsne

Kaczki tej rasy charakteryzują bardzo dobre cechy mięsne. Mają znakomite tempo wzrostu, dobrze wykorzystują paszę na 1 kg przyrostu masy ciała, charakteryzują się dużą żernością i małą wybrednością.  Wydajność rzeźna tuszki wynosi 63-68%. Mięso pochodzące od kaczek Pekin jest grubo włókniste, określane jako gorszej jakości niż pochodzące od kaczek o jednostronnym użytkowaniu mięsnym. Tuszka posiada wady wyglądu, na skórze po oskubaniu pozostają liczne szpilki i pałki oraz gniazdka puchu.

Największe przyrosty masy ciała obserwuje się do 8 tygodnia, dlatego najlepsze efekty tuczu uzyskuje się do 11 tygodnia życia przed pierwszym przepierzeniem. Po tym okresie powinien nastąpić ubój ptaka.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki