Kaczka piżmowa - opis, hodowla i charakterystyka rasy
Kaczka Pekin - opis, hodowla i charakterystyka rasy
Zobacz także
Kaczki Pekin należą do typu ogólnoużytkowego, są najbardziej rozpowszechnioną rasą w Polsce i na świecie. Wszechstronne użytkowanie pozwala na pozyskanie od kaczek dobrej jakości pierza, tłuszczu, mięsa oraz jaj. W Polsce utrzymuje się 7 rodów tych kaczek. Kaczki są wykorzystywane w krzyżowaniu międzyrasowym z kaczorami piżmowymi, tworząc mieszańce idealne do tuczu tzw. bastardy.
Kaczki Pekin występują w dwóch odmianach, niemieckiej i amerykańskiej. Kaczki Pekin amerykańskie są bardziej odporne i łatwiej się adaptują, w związku z czym bardziej się rozpowszechniły na terenie Europy. Powstały z krzyżowania chińskich białych kaczek z kaczkami rasy aylesbury, które doskonalono w USA od 1873 roku. Dzięki temu powstały mieszańce znakomicie przystosowujące się do różnych warunków środowiska, o szybkim tempie wzrostu i wczesnym dojrzewaniu, dość dużej masie ciała, o dobrej nieśności i wydajności rzeźnej.
Do Polski przyjechały z Holandii w 1961 roku, z najlepszej fermy zarodowej w tamtych czasach.
Charakterystyka
Kaczki Pekin są średniej wielkości, samce w wieku 6 miesięcy ważą około 4 kg, a samice 2,5-3 kg. Kaczki mają białe lub kremowe upierzenie i żółtopomarańczowy dziób oraz nogi z palcami spiętymi błoną pławną. Głowa jest dość duża, płaska z wysokim czołem. Jest słabo oddzielona od grubej, silnie umięśnionej szyi.
Linia grzbietu delikatnie opada w dół, jest zakończona krótkim klinowatym ogonkiem lekko zakręconym ku górze. Pierś jest wydatnie zaokrąglona, nogi krótkie i przesunięte w stronę kupra. Skrzydła są duże i prawidłowo zbudowane. Korpus jest umięśniony, szeroki, głęboki i dość długi. Brzuch posiada słabo rozwinięte podbrzusze.
Rody kaczek Pekin w Polsce
W Polsce wyróżnia się 7 rodów kaczek Pekin, które zostały wyhodowane na terenie naszego kraju. Wszystkie rody są utrzymywane w dwóch fermach zarodowych. W Szczodrym na fermie utrzymuje się dwa czyste rody; ojcowski (P55) i mateczny(P44), które pochodzą z Holandii, a powstały w Anglii. Ród mateczny charakteryzuje się wybitnymi cechami nieśnymi, a ojcowski wybitnymi cechami rzeźnymi.
Ferma w Dworzyskach zajmuje się doskonaleniem 5 pozostałych rodów A44,P66, P77, K11 i A05. Ród A44 jest rodem ojcowskim o wybitnych cechach mięsnych, ale również osiąga znakomite wyniki w cechach reprodukcyjnych. Kaczory rodu A44 są krzyżowane z kaczkami rodu P66 i P77, dzięki czemu powstają kaczęta brojlery, które sprzedawane są do ferm towarowych, zajmujących się tuczem i sprzedażą osobników na rzeź.
P66 i P77 to rody mateczne, przy tworzeniu ich kładziono szczególny nacisk na cechy nieśne i reprodukcję. Kaczki rodu K11 są mniejsze, mają bardzo dobrze umięśniony korpus, szczególnie w partii piersiowej. Charakteryzują się bardzo dużym wykorzystaniem paszy na kg przyrostu. Powstały z krzyżowania kaczki krzyżówki, Orpington oraz kaczki Pekin. Ród A05, ród ojcowski służy głównie do krzyżowań z rodami A44, A66 i A77, ponieważ uzyskane mieszańce cechują się wybitnymi cechami mięsnymi i reprodukcyjnymi.
Użytkowanie mięsne
Kaczki tej rasy charakteryzują bardzo dobre cechy mięsne. Mają znakomite tempo wzrostu, dobrze wykorzystują paszę na 1 kg przyrostu masy ciała, charakteryzują się dużą żernością i małą wybrednością. Wydajność rzeźna tuszki wynosi 63-68%. Mięso pochodzące od kaczek Pekin jest grubo włókniste, określane jako gorszej jakości niż pochodzące od kaczek o jednostronnym użytkowaniu mięsnym. Tuszka posiada wady wyglądu, na skórze po oskubaniu pozostają liczne szpilki i pałki oraz gniazdka puchu.
Największe przyrosty masy ciała obserwuje się do 8 tygodnia, dlatego najlepsze efekty tuczu uzyskuje się do 11 tygodnia życia przed pierwszym przepierzeniem. Po tym okresie powinien nastąpić ubój ptaka.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
16070 , 0 , 0 , 0 Kaczka norowa (ohar) – doskonała do hodowli obok przydomowego stawu
-
83227 , 2 , 0 , 0 Kaczka staropolska – najstarsza, polska odmiana kaczki
-