
Kaczka dworka – krajowa rasa hodowlana o ciekawym, czarnym upierzeniu
Kaczka czernica jest gatunkiem często spotykanym na nizinach, pospolitym zwłaszcza w zachodniej części Polski. Te łagodne ptaki o interesującym ubarwieniu można z powodzeniem hodować na przydomowym stawie.
Kaczka czernica (Aythya fuligula) to niewielki ptak z grupy grążyc. Długość jej ciała wynosi 40-47 cm, rozpiętość skrzydeł – 65-72 cm, a waga – 0,5-1 kg. Ma małą, zaokrągloną głowę z wysokim czołem, osadzoną na cienkiej szyi, oraz krótki tułów. Jej oczy są żółte, dziób zaś jasnoszary, krótki i szeroki, oznaczony na czubku czarną plamką. W locie na obrzeżach skrzydeł czernicy widać białe opaski. Zarówno kaczor, jak i kaczka mają z tyłu głowy zwisający czubek z piór, który u samca jest dłuższy i lepiej widoczny, u samicy natomiast przyjmuje postać kępki.
Gatunek ten charakteryzuje się dymorfizmem płciowym – samiec ma piórka czarne, z fioletowym połyskiem na głowie i szyi, a jego brzuch, boki i lusterko są białe. Samica ze swoim brązowo-brunatnym upierzeniem prezentuje się mniej atrakcyjne. Jest podobna do kaczki pogorzałki, ale różni się od niej kształtem głowy i czubkiem z piór. Kaczęta przypominają kolorem puchu matkę.
Czernice zamieszkują północny pas Azji i Europy – od Islandii na zachodzie po półwysep Kamczacki na wschodzie. Południowa granica ich występowania w Europie biegnie przez Niemcy, Czechy, Słowację i Ukrainę. Od sierpnia do grudnia ptaki z terenów Skandynawii, Islandii oraz Europy Wschodniej odlatują na zachód Europy, do krajów śródziemnomorskich, południowej Azji i na północno-wschodnie obszary Afryki. Do swoich letnich siedlisk kaczki wracają od marca.
Ponieważ czernice należą do łagodnych kaczek, na odpowiednio dużym wybiegu można trzymać kilka par tych ptaków. Dla stadka złożonego z 10 osobników należy wybudować wolierę o powierzchni minimum 25 m2. Powinien się w niej znaleźć ocieplony domek, stale zaopatrzony w suchą ściółkę. W naturze czernica zamieszkuje leśne jeziora o gęsto zarośniętych brzegach, mokradła, starorzecza, rozlewiska, wybrzeża morskie i zbiorniki zaporowe, a nawet stawy w parkach. Kaczki lubią bujną roślinność i otwarte lustro wody stojącej, dlatego muszą mieć dostęp do zbiornika wodnego, głębokiego przynajmniej na 2 m – na takiej głębokości najchętniej żerują. Jeśli dysponujemy tylko oczkiem wodnym o małej powierzchni, zadbajmy o dobrą filtrację wody.
Najważniejszą rolę w żywieniu czernicy odgrywają produkty pochodzenia zwierzęcego. Dzikie ptaki całymi dniami nurkują w poszukiwaniu drobnych mięczaków i rybek. Swoją dietę uzupełniają pokarmami roślinnymi, zwłaszcza nasionami roślin nadwodnych. Z tego względu staw, który zamieszkują, powinien być zasiedlony przez skorupiaki, owady i inne drobne organizmy wodne. Kaczki będą też zjadać rośliny, które rosną wokół zbiornika – warto zatem podawać im świeżą zielonkę, a w okresie pierzenia i zimą również granulat dla kaczek morskich oraz ziarna zbóż.
czytaj dalej...Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl