Kaczka czernica. Zawadiacki czubek i biało-czarne upierzenie to jej znaki rozpoznawcze!

Kaczka czernica Kaczki czernice

Kaczka czernica jest gatunkiem często spotykanym na nizinach, pospolitym zwłaszcza w zachodniej części Polski. Te łagodne ptaki o interesującym ubarwieniu można z powodzeniem hodować na przydomowym stawie.

Opis

Kaczka czernica (Aythya fuligula) to niewielki ptak z grupy grążyc. Długość jej ciała wynosi 40-47 cm, rozpiętość skrzydeł – 65-72 cm, a waga – 0,5-1 kg. Ma małą, zaokrągloną głowę z wysokim czołem, osadzoną na cienkiej szyi, oraz krótki tułów. Jej oczy są żółte, dziób zaś jasnoszary, krótki i szeroki, oznaczony na czubku czarną plamką. W locie na obrzeżach skrzydeł czernicy widać białe opaski. Zarówno kaczor, jak i kaczka mają z tyłu głowy zwisający czubek z piór, który u samca jest dłuższy i lepiej widoczny, u samicy natomiast przyjmuje postać kępki.

Gatunek ten charakteryzuje się dymorfizmem płciowym – samiec ma piórka czarne, z fioletowym połyskiem na głowie i szyi, a jego brzuch, boki i lusterko są białe. Samica ze swoim brązowo-brunatnym upierzeniem prezentuje się mniej atrakcyjne. Jest podobna do kaczki pogorzałki, ale różni się od niej kształtem głowy i czubkiem z piór. Kaczęta przypominają kolorem puchu matkę.

Występowanie i wędrówki

Czernice zamieszkują północny pas Azji i Europy – od Islandii na zachodzie po półwysep Kamczacki na wschodzie. Południowa granica ich występowania w Europie biegnie przez Niemcy, Czechy, Słowację i Ukrainę. Od sierpnia do grudnia ptaki z terenów Skandynawii, Islandii oraz Europy Wschodniej odlatują na zachód Europy, do krajów śródziemnomorskich, południowej Azji i na północno-wschodnie obszary Afryki. Do swoich letnich siedlisk kaczki wracają od marca.

Warunki utrzymania

Ponieważ czernice należą do łagodnych kaczek, na odpowiednio dużym wybiegu można trzymać kilka par tych ptaków. Dla stadka złożonego z 10 osobników należy wybudować wolierę o powierzchni minimum 25 m2. Powinien się w niej znaleźć ocieplony domek, stale zaopatrzony w suchą ściółkę. W naturze czernica zamieszkuje leśne jeziora o gęsto zarośniętych brzegach, mokradła, starorzecza, rozlewiska, wybrzeża morskie i zbiorniki zaporowe, a nawet stawy w parkach. Kaczki lubią bujną roślinność i otwarte lustro wody stojącej, dlatego muszą mieć dostęp do zbiornika wodnego, głębokiego przynajmniej na 2 m – na takiej głębokości najchętniej żerują. Jeśli dysponujemy tylko oczkiem wodnym o małej powierzchni, zadbajmy o dobrą filtrację wody.

Żywienie

Najważniejszą rolę w żywieniu czernicy odgrywają produkty pochodzenia zwierzęcego. Dzikie ptaki całymi dniami nurkują w poszukiwaniu drobnych mięczaków i rybek. Swoją dietę uzupełniają pokarmami roślinnymi, zwłaszcza nasionami roślin nadwodnych. Z tego względu staw, który zamieszkują, powinien być zasiedlony przez skorupiaki, owady i inne drobne organizmy wodne. Kaczki będą też zjadać rośliny, które rosną wokół zbiornika – warto zatem podawać im świeżą zielonkę, a w okresie pierzenia i zimą również granulat dla kaczek morskich oraz ziarna zbóż.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki