Kaczka staropolska – najstarsza, polska odmiana kaczki

Kaczka staropolska jest najstarszą rodzimą odmianą kaczki domowej. Te niezbyt duże, energiczne ptaki dają mięso doskonałej jakości i są przystosowane do chowu w systemie ekstensywnym. Ich dodatkową zaletą jest bardzo zróżnicowane, dekoracyjne ubarwienie.

Charakterystyka

Kaczki staropolskie mają małe głowy o lekko wypukłych czołach, osadzone na szerokich, prostych szyjach. Ich oczy są okrągłe i brązowe, a dzioby długie i silne. Ptaki cechują się mocną budową ciała z szerokim grzbietem, okrągłą piersią oraz dobrze umięśnionymi nogami. Kaczory osiągają masę 2,9-3,4 kg, kaczki zaś – 2,7-3,2 kg. Charakterystyczne dla kaczek staropolskich jest ich obfite upierzenie, które sprawia, że wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Ptaki te spotyka się wyłącznie w chowie przyzagrodowym, w dodatku dużo rzadziej niż kiedyś. Ponieważ kaczka staropolska nie jest uznawana za rasę, występuje w wielu odmianach barwnych.

Odmiana kuropatwiana (dzika)

Jest to najpopularniejsza z odmian. Ptaki o takim umaszczeniu przypominają przodka udomowionej kaczki – krzyżówkę. Kaczor ma ciemnozieloną głowę i szyję tej samej barwy z białą obróżką. Pióra na jego piersi przybierają kolor ciemnobrązowy, na grzbiecie brązowoszary, a na brzuchu popielaty. Okrywy skrzydeł również są popielate i nieco ciemniejsze od szarobiałych sterówek. Lotki w skrzydłach przyjmują różne odcienie szarości i brązu. Widać na nich charakterystyczne, niebieskie lusterko. Upierzenie tylnej części grzbietu i ogona jest czarne z zielonym połyskiem. Dziób przybiera kolor oliwkowy z czarną podłużną plamką przy krawędzi.

Kaczka ma jasnobrązowe ubarwienie, przy czym na każdym z jej piór widać ciemny wzór w kształcie cienkiej podkówki. Upierzenie na jej brzuchu jest jaśniejsze niż na skrzydłach i grzbiecie. Podobnie jak samiec, samica posiada niebieskie lusterko na lotkach. Od nasady jej zielonkawego dzioba przez szyję i przez oko biegną ciemniejsze pasy.

Odmiana sarnia

Kaczor odmiany sarniej ma, podobnie jak osobniki o ubarwieniu kuropatwianym, ciemnozieloną głowę i szyję z białą obróżką oraz brązową pierś. Jego obróżka jest jednak szersza niż u kaczora dzikiego, a pióra na brzuchu i skrzydłach – perłowoszare. Barkówki oraz grzbiet przybierają szarobrunatny odcień, ogon zaś pozostaje czarny.

Kaczka ma płowe upierzenie z ciemniejszymi paskami wzdłuż stosin. Podobnie jak w przypadku samca, na jej szyi widać jasną obróżkę, jasny jest również spód jej ciała. Pokrywy skrzydeł mają brązowy kolor, a lotki są szare i szarobrunatne z lusterkiem, jak u kaczora.

Odmiana srokata

Część upierzenia kaczora i kaczki srokatej przybiera kolory typowe dla odmian kuropatwianej oraz sarniej. Ich szyje, głowy i przednie partie grzbietów są jednak białe, skupiska jasnych piór powinny być widoczne również w skrzydłach i na brzuchach. Spotyka się też osobniki całkowicie białe.

Pisklę kaczki staropolskiej ma zazwyczaj brązową głowę, grzbiet i skrzydła, żółtą szyję, brzuch oraz boki głowy, a od nasady jego dzioba przez oko biegnie czarny pasek. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się tylko kaczęta srokate, które mają na szyjach jasne obróżki.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki