Hodowla kaczek - to musisz wiedzieć!
Kaczka staropolska – najstarsza, polska odmiana kaczki
Zobacz także
Kaczka staropolska jest najstarszą rodzimą odmianą kaczki domowej. Te niezbyt duże, energiczne ptaki dają mięso doskonałej jakości i są przystosowane do chowu w systemie ekstensywnym. Ich dodatkową zaletą jest bardzo zróżnicowane, dekoracyjne ubarwienie.
Charakterystyka
Kaczki staropolskie mają małe głowy o lekko wypukłych czołach, osadzone na szerokich, prostych szyjach. Ich oczy są okrągłe i brązowe, a dzioby długie i silne. Ptaki cechują się mocną budową ciała z szerokim grzbietem, okrągłą piersią oraz dobrze umięśnionymi nogami. Kaczory osiągają masę 2,9-3,4 kg, kaczki zaś – 2,7-3,2 kg. Charakterystyczne dla kaczek staropolskich jest ich obfite upierzenie, które sprawia, że wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Ptaki te spotyka się wyłącznie w chowie przyzagrodowym, w dodatku dużo rzadziej niż kiedyś. Ponieważ kaczka staropolska nie jest uznawana za rasę, występuje w wielu odmianach barwnych.
Odmiana kuropatwiana (dzika)
Jest to najpopularniejsza z odmian. Ptaki o takim umaszczeniu przypominają przodka udomowionej kaczki – krzyżówkę. Kaczor ma ciemnozieloną głowę i szyję tej samej barwy z białą obróżką. Pióra na jego piersi przybierają kolor ciemnobrązowy, na grzbiecie brązowoszary, a na brzuchu popielaty. Okrywy skrzydeł również są popielate i nieco ciemniejsze od szarobiałych sterówek. Lotki w skrzydłach przyjmują różne odcienie szarości i brązu. Widać na nich charakterystyczne, niebieskie lusterko. Upierzenie tylnej części grzbietu i ogona jest czarne z zielonym połyskiem. Dziób przybiera kolor oliwkowy z czarną podłużną plamką przy krawędzi.
Kaczka ma jasnobrązowe ubarwienie, przy czym na każdym z jej piór widać ciemny wzór w kształcie cienkiej podkówki. Upierzenie na jej brzuchu jest jaśniejsze niż na skrzydłach i grzbiecie. Podobnie jak samiec, samica posiada niebieskie lusterko na lotkach. Od nasady jej zielonkawego dzioba przez szyję i przez oko biegną ciemniejsze pasy.
Odmiana sarnia
Kaczor odmiany sarniej ma, podobnie jak osobniki o ubarwieniu kuropatwianym, ciemnozieloną głowę i szyję z białą obróżką oraz brązową pierś. Jego obróżka jest jednak szersza niż u kaczora dzikiego, a pióra na brzuchu i skrzydłach – perłowoszare. Barkówki oraz grzbiet przybierają szarobrunatny odcień, ogon zaś pozostaje czarny.
Kaczka ma płowe upierzenie z ciemniejszymi paskami wzdłuż stosin. Podobnie jak w przypadku samca, na jej szyi widać jasną obróżkę, jasny jest również spód jej ciała. Pokrywy skrzydeł mają brązowy kolor, a lotki są szare i szarobrunatne z lusterkiem, jak u kaczora.
Odmiana srokata
Część upierzenia kaczora i kaczki srokatej przybiera kolory typowe dla odmian kuropatwianej oraz sarniej. Ich szyje, głowy i przednie partie grzbietów są jednak białe, skupiska jasnych piór powinny być widoczne również w skrzydłach i na brzuchach. Spotyka się też osobniki całkowicie białe.
Pisklę kaczki staropolskiej ma zazwyczaj brązową głowę, grzbiet i skrzydła, żółtą szyję, brzuch oraz boki głowy, a od nasady jego dzioba przez oko biegnie czarny pasek. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się tylko kaczęta srokate, które mają na szyjach jasne obróżki.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
235206 , 6 , 2 , 0 Kaczki Biegusy Indyjskie - opis, hodowla i charakterystyka
-
158326 , 2 , 1 , 0 Kaczka Pekin - opis, hodowla i charakterystyka rasy
-