Kaczka piżmowa - opis, hodowla i charakterystyka rasy

Kaczki piżmowe Kaczka piżmowa

Kaczki piżmowe są zaliczane do grupy kaczek ogólnoużytkowych, które charakteryzują się dobrą nieśnością i wydajnością rzeźną. Polskie kaczki piżmowe pochodzą od piżmówki amerykańskiej, która została przywieziona do naszego kraju w 1969 roku z Francji. Kaczkę piżmową hodowano początkowo jako ozdobę podwórek, dopiero później została spopularyzowana jako gatunek ogólnoużytkowy i przekonano się o jej walorach smakowych i dobrych wskaźnikach rozrodu. Piżmówki amerykańskie są gatunkiem dziko żyjącym na terenie Ameryki północnej, środkowej i południowej.

Piżmówki amerykańskie są podobnej wielkości do formy hodowlanej. Szata kolorystyczna wpada w czarno-brązowy z metalicznym połyskiem. Kaczki przebywają w okolicy środowiska wodnego jakim najczęściej są laguny, jeziorka leśne i śródpolne stawy.

Nazwa kaczek jest związana z wytwarzaną substancją, której gruczoły znajdują się w brodawkach okolicy twarzowej. Brodawki są mocno wybarwione na czerwono jeśli w paszy znajduje się znaczna ilość żelaza i innych składników mineralnych. Samica wyprowadza jeden lęg w roku, który kluje się w dziuplach drzewnych lub gniazdach ukrytych głęboko w zaroślach. Na ogół w miocie jest 8-12 kaczątek. Samiec nie wysiaduje jaj, ale towarzyszy samicy przez cały okres lęgowy.

Charakterystyka

Kaczki piżmowe cechuje znaczny dymorfizm płciowy. Samce są dużo większe od samic, ważą około 5 kg, natomiast samiczki około 2,5 kg. Dymorfizm przejawia się również w wyglądzie. Kaczory posiadają na części twarzowej czaszki dookoła oczu i nad linią dzioba czerwone, mięsiste brodawki.

Kaczki w tym samym miejscu również posiadają czerwoną, lekko pofałdowaną skórę wokół oczu, lecz nie jest ona tak pokaźna jak u samca. Samiec na głowie posiada dodatkowo dla łatwego odróżnienia uniesione w górę pióra.

Kaczki tej rasy mają dość dużą głowę z masywnym, haczykowato zakończonym dziobem, koloru różowego.

Szyja jest gruba, umięśniona i niezbyt długa. Sylwetka kaczek jest spoziomowana, a nogi przesunięte znacznie na tył ciała. Korpus jest długi, płaski, w przedniej części szeroki, obficie umięśniony, szczególnie w partii piersiowej. Nogi są krótkie, pomarańczowe lub żółte, palce spięte błoną pławną zakończone silnymi pazurami.

Krótkie nogi, przesunięte na tył ciała powodują charakterystyczny kaczkowaty chód. Kaczki są znakomicie przystosowane do środowiska wodnego dzięki palcom spiętym błoną i gruczołowi kuprowemu, który wydziela substancję natłuszczającą pióra. Substancja ta ma za zadanie ochronę piór przed namoknięciem. Kaczęta w początkowym okresie życia nie posiadają dobrze wykształconego gruczołu, więc tłustą substancją namaszczają je rodzice.

Kaczki mają bardzo silne i długie skrzydła, mimo udomowienia, zachowały zdolność do lotu.

Kaczki piżmowe występują w wielu odmianach barwnych. Najczęściej spotyka się kaczki biało-czarne, czarno-białe, białe, czarne lub srokate (w plamy).

Użytkowanie rzeźne

Mięso kaczek piżmowych charakteryzuje się specyficznym smakiem „dziczyzny”, tuszka nie jest silnie otłuszczona, a mięso jest bardzo dobrej jakości, drobnowłókniste i smaczne.

Kaczki piżmowe ze względu na bardzo dobre przyrosty, wykorzystanie paszy na kg przyrostu oraz duże końcowe masy ciała, są wykorzystywane w krzyżowaniu międzyrasowym z kaczkami Pekin. Powstałe mieszańce zwane są bastardami i są niepłodne, ale za to ich mięso jest bardzo smaczne, nie posiada nieprzyjemnego zapachu, a same kaczki charakteryzuje znakomita przydatność do tuczu. Bastardy we Francji są hodowane na stłuszczone wątroby czyli foie gras. 

Samce kaczki piżmowej w pierwszym tygodniu życia ważą około 100 g, po miesiącu ważą ponad kilogram, natomiast po 12 tygodniach mogą osiągnąć 4,5 kg masy ciała.

Wydajność rzeźna wynosi około 72-76%.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki