Kurniki przydomowe. Niezbędne informacje o konstrukcji i wyposażeniu

Kurnik przydomowy Kurnik przydomowy

Dbałość o dobrostan zwierząt procentuje, a dobrze wykonany kurnik przydomowy otwiera drogę do sukcesu w chowie zarówno niosek, jak i kur mięsnych. Planując jego postawienie powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że kury źle znoszą niską temperaturę, wysoką wilgotność i niedobory tlenu. Szczegółowe wskazówki, dotyczące budowy kurnika doskonałego, przedstawiamy poniżej.

Konstrukcja kurnika

Lokalizacja

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji z poziomem wody gruntowej nie wyższym niż 1 m od powierzchni podłoża. W takim miejscu można wylać betonowy fundament. Poziom podłogi musi znaleźć się 20-30 cm nad powierzchnią gruntu. Jeśli o to zadbamy, unikniemy problemów z wilgocią i uniemożliwimy wymianę gazów z podłożem. Wejście do kurnika warto umieścić od wschodu, co pomoże ochronić ptaki przed przeciągami i deszczem.

Przestrzeń

Wielkość kurnika uzależniamy od liczebności planowanego stada. Na 1-2 kury powinien przypadać 1 m2 powierzchni. O ile latem ptaki chowają się do kurnika tylko na noc, o tyle podczas mroźnej zimy będą w nim spędzać całe dnie, dlatego zapewnienie im odpowiednio dużej przestrzeni jest niezwykle istotne.

Materiały i budowa

Ściany kurnika powinny zostać wykonane z impregnowanego drewna, cegieł lub pustaków – jeśli wybieramy ten ostatni materiał, budynek trzeba będzie otynkować. Na potrzeby amatorskiego chowu przyzagrodowego najczęściej buduje się jednak kurniki z drewna. Między dwiema warstwami oheblowanych desek powinna znaleźć się izolacja, np. styropian. Od wewnątrz ściany muszą być gładkie, co ułatwi czyszczenie kurnika i umożliwi jego dokładną dezynfekcję. Jedno- lub dwuspadowy dach można stworzyć z drewna, PCV bądź dachówek. Nie nadaje się do tego celu blacha, która latem mocno się nagrzewa, a zimą wychładza. Nie zaleca się również krycia dachu papą bitumiczną, która po kilku latach mogłaby stać się nieszczelna. Pod dachem należy zamontować rynnę do odprowadzania deszczówki.

Temperatura

Optymalna temperatura dla kur niosek wynosi 18°C, dla brojlerów zaś 16°C. Zimą wartości te mogą spaść do 15°C. Aby utrzymać odpowiednie warunki, w przydomowym kurniku nie trzeba zakładać ogrzewania – wystarczy ocieplić jego ściany styropianem. Jesienią konieczne są dodatkowe zabiegi: okna należy uszczelnić, a drzwi ocieplić. Dodatkowo na zewnątrz, wzdłuż ścian, można ustawić snopy słomy, które będą pełnić funkcję izolacji. Zaleca się również zwiększenie ilości ściółki. Jej warstwa powinna być gruba na 15-20 cm. Przez całą zimę ściółkę należy uzupełniać, całkowicie wymieniamy tylko jej część z okolic poideł.

Pomieszczenia przeznaczone do wychowu kurcząt muszą być ogrzewane. W pierwszym tygodniu życia bez sztucznej kwoki pisklęta wymagają temperatury rzędu 31-33°C, a ze sztuczną kwoką 25°C (temperatura pod nią powinna wynosić 31-34°C). Z każdym kolejnym tygodniem stopniowo obniżamy te wartości o 1-2°C.

Dyskomfort termalny ptaków jest łatwy do zaobserwowania: kiedy kurom jest za zimno, pobierają więcej paszy, a ich nieśność spada. U młodych osobników występują choroby nerek, biegunki i kulawizny. Jeśli temperatury są zbyt wysokie, ptaki stroszą pióra, unoszą skrzydła i otwierają dzioby. Mniej jedzą i znoszą mniej jajek, które najczęściej są pokryte cienkimi skorupami.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki