Kura kohin – ozdobna rasa kur o łagodnym usposobieniu i ciekawym upierzeniu

Kura kochin  z kogutem Kura kochin

Duża, dostojna kura kochin o obfitym upierzeniu to jedna z popularniejszych ras drobiu ozdobnego. Jej obfite, miękkie upierzenie nie wymaga troskliwej pielęgnacji. Ponadto samice są dobrymi mamkami i cechują się stosunkowo wysoką nieśnością. Wszystkie te względy sprawiają, że  chów ptaków tej rasy przynosi dużo satysfakcji.

Pochodzenie i charakterystyka

Kochiny wywodzą się z Chin, skąd zostały sprawdzone do Europy w połowie XIX w. Olbrzymie szanghajskie kury szybko zdobyły popularność w Anglii oraz innych krajach zachodnich. Obecnie kochin wciąż zalicza się do największych ras: koguty osiągają masę rzędu 4-5,5 kg, dorosłe kury ważą natomiast 3,5-4,5 kg. Ptaki obu płci mają szerokie, nisko osadzone tułowia z wklęsłą linią grzbietową. Ich piersi są masywne, zaokrąglone i bardzo dobrze umięśnione, szyje krótkie i szerokie, a głowy małe. Całe ciało kury kochin jest bujnie opierzone – łącznie z nogami. Ptaki mają pojedyncze, niezbyt okazałe grzebienie i czerwone zausznice, a ich oczy są pomarańczowe. Miękkie pióra kochinów przybierają różne kolory – w handlu spotyka się ptaki o upierzeniu białym, czarnym, żółtym, kuropatwianym i czarno nakrapianym. Rocznie kura znosi ok. 100 jaj o brązowożółtych skorupach i wadze ok. 55-63 g – jak na rasę o cechach typowo mięsnych wartości te są wysokie. Ponadto kochiny mają wyjątkowo sympatyczne usposobienie, są bardzo spokojne i ufne wobec swoich opiekunów.

Warunki utrzymania – wybieg

Kochiny, jako duże i ciężkie kury, nie potrafią latać, dlatego nie wymagają wysokich ogrodzeń. Ponieważ mają łagodny temperament, są powolne i niezbyt ruchliwe, nie potrzebują też dużej przestrzeni do chodzenia. Niezmiernie ważna jest natomiast dbałość o higienę i utrzymanie czystości na wybiegu, opierzone stopy kochinów są bowiem podatne na zabrudzenia. Powierzchnia wybiegu powinna być utwardzona, by po deszczu nie tworzyło się na niej błoto. Warto zadbać o spadek, który ułatwi odpływ wody i nieczystości podczas czyszczenia. Wybieg należy również koniecznie dezynfekować – im jest mniejszy, tym większe ryzyko inwazji pasożytów. Ponadto powinno się na nim znaleźć miejsce na zadaszoną piaskownicę. Można przygotować ją z płaskiej skrzynki o wymiarach 50 x 50 cm. Pojemnik wypełniamy drobnym piaskiem z dodatkiem popiołu i proszku owadobójczego – w ten sposób znacznie ułatwimy gęsto opierzonym kochinom pielęgnację piór i pozbywanie się dokuczliwych insektów. Piaskownicę warto umieścić na lekkim podwyższeniu, by nie wpadały do niej ściółka ani brudna ziemia. Poza tym na wybiegu należy posadzić kilka drzew i krzewów, które zapewnią kurom osłonę przed słońcem i wiatrem.

Kurnik i jego wyposażenie

Kochiny potrzebują niskiego kurnika z niezbyt wysoko zawieszonymi grzędami. Pod nimi warto zainstalować drewnianą ramę z siatką albo płytę. Zarówno grzędy, jak i płyta muszą być łatwe w demontażu, by można było bez problemu wyjąć je z kurnika i wyczyścić. Aby zapewnić kurom odpowiednią wentylację, w górnej części przedniej ściany kurnika należy zamontować klapę nawiewną, a w górnej części ściany tylnej – klapę wywiewną, która powinna znaleźć się wyżej od nawiewnej. Warto zadbać, by oba wywietrzniki były skonstruowane w sposób uniemożliwiający dostanie się do pomieszczenia drapieżnikom.

W kurniku powinno znaleźć się również kilka gniazd. Ich liczba zależy od wielkości naszego stadka – jedno wystarczy dla 3-5 ptaków. Minimalne wymiary gniazda dla kury rasy kochin to 30 x 35 x 40 cm (szerokość x głębokość x wysokość). Doskonałym materiałem na gniazdo będzie duża skrzynka pozbawiona jednej ściany, położona na szerszym boku. U wejścia warto przybić listewkę, która zapobiegnie wygrzebywaniu ściółki.

Gniazda wykłada się zazwyczaj słomą, podłoga w kurniku powinna natomiast być wysypana materiałem o doskonałych właściwościach chłonnych, np. trocinami, sieczką słomianą bądź miałem torfowym. Część ściółki zaleca się wymieniać co tydzień lub co dwa tygodnie – jeśli pod grzędami znajduje się płyta na odchody, można robić to rzadziej. W ten sposób pierzaste stopy naszych kur pozostaną czyste i suche.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki