Bażant królewski – wytworny ptak o niewygórowanych wymaganiach

Bażant królewski Bażant królewski

Ten majestatyczny ptak o złocisto-brązowym tułowiu i srebrzystym, bajecznie długim ogonie w pełni zasługuje na swoją nazwę. Bażant królewski, bo o nim mowa, należy do gatunków wyjątkowo łatwych w utrzymaniu. Przestronna i zaciszna woliera oraz urozmaicona dieta to podstawy udanego chowu tych pięknych ptaków.

Pochodzenie

Bażant królewski (Syrmaticus reevesii) zamieszkuje górzyste obszary Chin. Stamtąd został sprowadzony do Anglii w pierwszej połowie XIX w., a w latach 60. XIX w. próby jego rozmnożenia w niewoli przyniosły pierwsze sukcesy. Hodowcy angielscy nie byli jedynymi, którzy zachwycili się urodą złotopiórego bażanta i gatunek szybko rozpowszechnił się w Europie.

Pokrój

Dorosłe samce osiągają 210 cm długości, z czego ¾ stanowi imponujący ogon. Ta najcenniejsza ozdoba bażanta królewskiego składa się z 20 piór, a najdłuższe z nich mogą mierzyć nawet 180 cm. Ogon kury osiąga długość do 140 cm, natomiast reszta jej ciała – ok. 75 cm.

Samiec ma białą głowę z grubym, czarnym paskiem, który ciągnie się po całym jej obwodzie, na wysokości dzioba. Wokół oczu występują ciemnoczerwone obwódki, pod każdym z nich zaś – biała plamka. Na podgardlu ptaka widać czarną obróżkę. Dolna część jego szyi i grzbiet przybierają złociste ubarwienie, a lśniące piórka mają czarne obrzeża. Spód ciała koguta jest ubarwiony brązowo, z czarną plamą w dole brzucha. Upierzenie na piersi i bokach ma kolor biały, z pionowymi czarnymi prążkami i grubymi brązowymi obwódkami, na skrzydłach zaś obwódki piór są czarne. Obrzeża najdłuższych sterówek, ozdobionych poprzecznymi, czarnymi prążkami, przybierają brązowo-złoty odcień. Na piórach z boków ogona barwne plamy zajmują więcej miejsca.

Samica bażanta królewskiego ma żółto-brunatne ubarwienie. Jej głowa jest złota, z ciemnobrązowym pasem, biegnącym od nasady dzioba, przez czoło, aż na kark. Ciemna pręga rozszerza się po bokach głowy i w postaci trójkątnych plam sięga kącików dzioba. Pióra wokół szyi, na piersi i w ogonie są upstrzone białymi kreseczkami.

Młode bażanty zaczynają wykazywać dymorfizm płciowy w 4. tygodniu życia.

Warunki utrzymania

W naturze bażanty królewskie zamieszkują zarośla na obrzeżach wysoko położonych lasów. W okresie lęgowym ptaki tworzą małe stadka, złożone zazwyczaj z dwóch kur i jednego koguta. Samiec zazdrośnie strzeże swoich partnerek i terytorium. O tym wszystkim należy pamiętać, planując zakup ptaków. Warto mieć na uwadze zwłaszcza fakt, że bażanty królewskie wymagają bardzo dużej, zarośniętej woliery o wymiarach minimum 4 x 5 m na 5 ptaków. 1/3 powierzchni jej ścian i taka sama część dachu powinny być zabudowane litym materiałem. W wolierze warto posadzić rośliny, które szybko rosną i tworzą dobre kryjówki, np. odporniejsze gatunki iglaków, pnącza – wiciokrzew i winobluszcz, czy łatwo krzewiące się topinambur i czarny bez. Zanim krzewy się rozrosną, ściany wybiegu okłada się od środka i od zewnątrz sosnowymi gałęziami, by ochronić ptaki przed wiatrem i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Ponadto w wolierze powinny się znaleźć drążki i daszki do siedzenia oraz karmidło i poidło.

Bażanty królewskie można utrzymywać w ogrodzie również bez woliery. Jeśli decydujemy się na tę opcję, warto kupić pisklęta ręcznie wykarmione i przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem – w przeciwnym razie ptaki zamiast cieszyć się swobodą będą stale chować się w najbardziej zarośniętej części ogrodu. Przedstawiciele tego gatunku mogą przebywać na dworze zimą, należy jednak zapewnić im zaciszne schronienie. Powinno być ono osłonięte przed wiatrem i suche. W tym celu doskonale sprawdzi się ocieplony kurnik, postawiony na podwyższeniu. Wyściółkę – najlepiej słomę – należy regularnie uzupełniać przez całą zimę.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki