Gęś garbonosa - coraz popularniejsza nieśna rasa gęsi o niebanalnym wyglądzie!

Hodowla gęsi garbonosych Hodowla gęsi garbonosych

Gęś garbonosa, nazywana niekiedy łabędzionosą, jest jedną z najładniejszych odmian gęsi hodowanych w Polsce. Spośród innych ras wyróżnia ją – oprócz atrakcyjnego ubarwienia i ozdobnej narośli na dziobie – niskie otłuszczenie i stosunkowo wysoka nieśność oraz duży procent wylęgowości, dlatego jej popularność w naszym kraju stale rośnie.

Pochodzenie

Gęś łabędzionosa (Anser cygnoides) wywodzi się od gęsi suchonosej, która została udomowiona w Chinach w X w. Stamtąd trafiła do Rosji, a później do Polski. W stanie dzikim zamieszkuje Azję, gdzie prowadzi osiadły tryb życia. Najczęściej można spotkać ją w pobliżu rzek i jezior, choć gniazduje również w głębi lądu i w górach.

Charakterystyka

Udomowiona forma gęsi łabędzionosej obie swoje nazwy zawdzięcza najbardziej charakterystycznemu elementowi swojego wyglądu. U nasady górnej części jej dzioba znajduje się rogowy wyrostek, wyglądający jak garb, który upodabnia ją do łabędzia niemego. Ptaki obu płci są ubarwione tak samo: od nasady dzioba przez górną część głowy do grzbietu biegnie szeroki, brązowy pas. Dolna cześć głowy i przód szyi mają kolor jasnobrązowy do żółtokremowego. Okrywy skrzydeł, grzbiet i boki przyjmują szarobrunatną barwę, a pióra są obrzeżone na biało. Upierzenie na brzuchu jest nieco jaśniejsze, z kremowym odcieniem, spód kupra zaś biały. Samiec ma okazalszy wyrostek na dziobie i jest większy od samicy – jego ciało mierzy 95 cm. Zarówno gąsior, jak i gęś mają zgrabne, wyprostowane sylwetki oraz okrągłe, dość duże głowy osadzone na prostych szyjach. Ich oczy są brązowe, dzioby czarne, a nogi pomarańczowe.

Ptaki trzymane w obejściach często przypominają ubarwieniem swoich dzikich pobratymców, ale spotyka się również osobniki łaciate i całkiem białe – te ostatnie mają pomarańczowe dzioby, a niekiedy również niebieskie oczy. Gęsi hodowlane cechują się zazwyczaj większymi rozmiarami niż dzikie, dlatego nie potrafią latać. Pod dziobami mają dobrze widoczne fałdy skórne – cecha ta u dzikiej gęsi łabędzionosej jest słabo rozwinięta.

Warunki utrzymania

Gęś garbonosa to doskonały wybór dla hodowcy, który nie może sobie pozwolić na założenie stawu dla drobiu wodnego, gatunek ten dobrze radzi sobie bowiem bez dostępu do zbiorników wodnych. Potrzebuje jedynie dużego wybiegu, porośniętego mieszanką traw. Minimalna przestrzeń dla pary gęsi z przychówkiem wynosi 1000 m2. Jeśli decydujemy się na wybudowanie stawu lub basenu, jego minimalna głębokość i powierzchnia powinny pozwalać ptakom na swobodne pływanie.

Gęsi garbonose dobrze znoszą mrozy, należy zapewnić im tylko zaciszne miejsce, osłonięte przed wiatrem, w które będziemy regularnie dokładać grubą warstwę suchej słomy. Ptaki można utrzymywać również w budynkach gospodarczych, na suchej słomie bądź wiórach drewnianych. Na 1 m2 podłogi powinny przypadać 1-2 gęsi.

Żywienie dorosłych gęsi

W stanie dzikim gęś łabędzionosa żywi się trawą oraz liśćmi i zielonymi pędami innych roślin. Jeśli dysponujemy dużym pastwiskiem, w okresie letnim intensywne karmienie naszego stada nie jest konieczne. Dorosły osobnik zjada 1 kg zielonki i 40-120 g paszy treściwej dziennie – zimą oraz w okresie lęgowym stosunek paszy treściwej do zielonek powinien przekraczać tę górną granicę.

Gęsiom można podawać mniszek lekarski, babkę szerokolistną i lancetowatą, komosę, gwiazdnicę, krwawnik pospolity oraz pędy zbóż. Chętnie zjadają też ziarna zbóż i otręby. Na kondycję ptaków korzystnie wpływa wzbogacenie ich jadłospisu o tarte warzywa – marchew, buraki, pietruszkę i seler, a od czasu do czasu również jabłka, utarte ze skórką. Wartościowym elementem diety, ułatwiającym zachowanie równowagi mikro- i makroelementów, jest granulat dla drobiu wodnego. Jeśli nie stosujemy gotowych pasz, zimą i podczas lęgów do karmy dodajemy mieszanki witaminowe.

W okresie zimowym gęsi powinny mieć stały dostęp do paszy. Jednocześnie należy pamiętać o regularnym usuwaniu niezjedzonej karmy świeżej, która szybko kwaśnieje. Konieczny jest również nielimitowany dostęp do świeżej, czystej, zimnej wody do picia.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki