Żywienie gęsi. Jakie efektywne i zbilansowane?

Żywienie gęsi Żywienie gęsi

Gęsi to zwierzęta typowo roślinożerne. Charakteryzują się dużą żernością. W początkowym okresie tuczu rosną bardzo intensywnie. W drugim tygodniu życia podwajają swoją masę.  Po dwóch miesiącach tempo wzrostu spada i zmniejszają się także potrzeby żywieniowe. Trzeba wziąć pod uwagę te aspekty fizjologii gęsi aby dawki pokarmowe pokrywały dzienne zapotrzebowanie oraz były wystarczające do  pełnego wykorzystania potencjału genetycznego tych ptaków.

Mięso gęsi ma wyjątkowe walory smakowe. Zawiera dużo wartościowego tłuszczu, bogatego w korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe. Poza tym jest bogate w witaminy z grupy B.

Budowa przewodu pokarmowego gęsi nieznacznie różni się od innych ptaków hodowlanych. Występuje u nich wole rzekome, czyli niewielki, wrzecionowaty uchyłek przełyku. Posiadają także jelito ślepe znacznych rozmiarów, co umożliwia im trawienie i wykorzystanie większych ilości włókna niż ma to miejsce u kur czy indyków.

Na żywienie gęsi ma wpływ kierunek produkcyjności, wiek, stan fizjologiczny (okres nieśności), warunki utrzymania (temperatura otoczenia) oraz typ i etap tuczu. Gęsi osiągają dojrzałość płciową między 8 – 10 miesiącem życia. Zdolności rozrodcze zachowują nawet do 10 roku życia. Jaja składają od lutego do końca czerwca. W żywieniu gęsi można wyróżnić system:

  • ekstensywny
  • półintensywny
  • intensywny

W Polsce występują rasy wczesno-dojrzewające typu tłusto – mięsnego (np. gęś podkarpacka, zatorska) i późno-dojrzewające typu smalcowego (np. gęś pomorska, kartuzka).

Odchów i żywienie gęsi są relatywnie tanie. Potrafią one bardzo dobrze wykorzystać zasoby pastwiskowe. Stąd popularny jest chów ekstensywny. Charakteryzuje się małą liczbą ptaków w hodowli, z których wszystkie mogą korzystać z wolnego wybiegu do woli. Zwierzęta te nie mają wysokich wymagań paszowych i charakteryzują się szybkimi przyrostami nawet w chowie przyzagrodowym. Są też relatywnie odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i rzadko chorują. Dojrzałe osobniki potrafią pobierać do 1 kg świeżej zielonki dziennie.  Poza tym dobrze wykorzystują pasze własne gospodarstwa: ziarna zbóż i okopowe (marchew, buraki, ziemniaki parowane). Potrzeba uzupełniania dawek pokarmowych paszami treściwymi jest niewielka (40 – 120 g na sztukę).  U tego gatunku ptactwa rzadziej niż u innych występują niedobory witaminowe czy mineralne. Tucz półintensywny wygląda podobnie jednak pasze treściwe mają tu nieco większy udział. Ptaki trzymane są wtedy w specjalnych do tego celu przygotowanych pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do wybiegu

System odchowu intensywnego stosowany jest w przypadku tuczu młodych gęsi, przeważnie na eksport. Stosuje się tu zbilansowane mieszanki przemysłowe pełnoporcjowe o wysoce skoncentrowanych dawkach. Do pasz dodawane są enzymy trawienne, probiotyki, przeciwutleniacze i zakwaszacze. Mają bogaty profil aminokwasowy zapewniający szybsze opierzenie i wyrównanie przyrostów w stadzie. Wadą takiej metody są większe koszty tuczu kompensowane jednak przez szybsze przyrosty. Po okresie największego wzrostu, czyli w około 8 tygodniu życia, mieszanki pełnoporcjowe można zastąpić tymi pozyskanymi z gospodarstwa, np. ziarnami zbóż (stanowiącymi większość dawki pokarmowej), ziemniakami czy drobno posiekanymi kiszonkami. W Polsce chętnie stosowany jest tucz owsiany trwający 16 tygodni. Gęsi dostają mieszanki pełnoporcjowe i zielonki, a od 10 tygodnia  już tylko owies do woli. Producenci pasz przemysłowych dzielą tucz na trzy okresy. Zapewnia to optymalne zużycie paszy, wysoką przyswajalność składników pokarmowych i wysokie tempo przyrostów. Prawidłowe zbilansowanie komponentów warunkuje dobrą zdrowotność stada i optymalne przygotowanie do tuczu owsianego.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki