Gęś owsiana, czyli gęś karmiona owsem. Dowiedz się więcej o tej technice hodowli

Gęsi kołudzkie Gęsi kołudzkie

Gęś owsiana dostarcza mięso o doskonałych walorach smakowych oraz – dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych – wysokiej wartości dietetycznej. Polską gęsinę doceniają przede wszystkim Niemcy: eksport tego cennego surowca na Zachód stale rośnie, dlatego hodowla tzw. „młodej polskiej gęsi owsianej” staje się coraz bardziej opłacalna.

Rodowód

Gęś owsiana nie jest nazwą rasy – określenie „owsiana” odnosi się jedynie do techniki tuczu. Do produkcji gęsiny w Polsce wykorzystuje się niemal wyłącznie Gęś Białą Kołudzką. Rasa ta powstała w latach 80. jako ukoronowanie ponad trzydziestoletnich prac hodowlanych badaczy z Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego w Zatorzu (od lat 60. w Kołudzie Wielkiej). Z rasy białej włoskiej hodowcy wyselekcjonowali linie rodzicielskie polskiej gęsi tucznej: samice WD-1 i samce WD-3 (od 1997 r. W11 i W33). Ich mieszaniec jest oznaczany jako W31. Ma białe upierzenie oraz czerwonopomarańczowe skoki i dziób. Gąsiory mieszańcowe osiągają masę 6,5-7,5 kg, gęsi zaś – 5-5,5 kg.

Płodność i rozród

Samice rodu W11 osiągają dojrzałość płciową w 36-40. tygodniu życia i znoszą do 66 jaj o masie 150-190 g. Procent jaj zapłodnionych jest wysoki i wynosi 83,9% (przykładowo, u gęsi z rodu W33, płodność utrzymuje się na poziomie 75,7%). Pisklęta wylęgają się z 85,8% zapłodnionych jaj. Małe Gęsi Białe Kołudzkie są płcioznaczne – gąsiorki mają na głowach i grzbietach puch jaśniejszy niż gąski. Ptaki przeznaczone na rzeź odchowuje się jednak bez rozdziału na płeć.

Warunki utrzymania gąsiąt

Do 4. tygodnia życia pisklęta są wrażliwe na wilgoć, ponieważ ich gruczoły kuprowe nie produkują jeszcze tłustej wydzieliny, która, rozprowadzona na piórach, chroniłaby je przed przemakaniem. Z tej przyczyny małe gęsi muszą przebywać w ogrzewanym budynku inwentarskim. Gąsięta zaleca się utrzymywać w małych stadkach, w kojcach o powierzchni 50 m2, w liczbie nie większej niż 8-10 sztuk na 1 m2. W wychowalni powinna panować temperatura nie niższa niż 24°C. Pierwsze 3 dni po wylęgu pisklęta spędzają pod sztuczną kwoką, ogrzaną do 33°C. Od 4. dnia ich życia należy stopniowo obniżać temperaturę sztucznej kwoki, a później także i temperaturę w wychowalni, tak by pod koniec 4. tygodnia wynosiła ona 18°C. Zahartowane gęsi można wypuszczać na wybieg, a później przenieść na pastwisko. Od tej pory za schronienie będzie im służyła częściowo zabudowana wiata, osłaniająca je przed deszczem i wiatrem.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki