Rozmnażanie królików - krycie, ciąża, poród i systemy rozrodu

Młode króliki Gniazdo z młodymi królikami

Króliki należą do grupy roślinożernych zwierząt futerkowych. Wskaźnikiem osiągnięcia dojrzałości płciowej jest całkowite ukształtowanie i rozwój narządów płciowych, które umożliwią utrzymanie ciąży oraz prawidłowy przebieg porodu. Produkowanie komórek rozrodczych jest zależne od stymulacji hormonalnej oraz czynników zewnętrznych. Istotnym czynnikiem wpływającym na rozród królików jest żywienie. Poniżej opisujemy najważniejsze aspekty związane z rozmnażaniem królików.

Dojrzałość płciowa

Króliki ras dużych uzyskują dojrzałość płciową w wieku 6-8 miesięcy, małe i średnie rasy w wieku 4-6 miesięcy. Króliki należą do grupy zwierząt poliestralnych sezonowo, co oznacza, że mogą mieć wiele cykli płciowych, ale głównie w sezonie wiosenno-letnim. Ruja trwa od 12 do 36 godzin. Owulacja jest prowokowana po 10 godzinach od krycia. Kilka dni po porodzie pojawia się ruja poporodowa, w której samiec może kolejny raz pokryć samicę.

Króliki mają wysokie zdolności rozrodcze do 2,5- 3 lat. Bardzo istotny jest dobór samic i samców do rozrodu. Powinna być prowadzona karta kryć, tak aby nie rozmnażać królików w bliskim pokrewieństwie, ponieważ mogą występować problemy z porodem, z małą żywotnością miotu oraz wadami genetycznymi.

Ciąża i poród

Ciąża u królików trwa około 32 dni. Samice rodzą w nocy, a poród trwa od 20 do 30 minut. Liczebność miotu zazwyczaj wynosi 6-8 sztuk, ale w jednym miocie może nawet urodzić się 12 osobników. Króliki po urodzeniu ważą od 50 do 80 g, są ślepe, głuche i nie mają owłosienia. Kilka dni przed porodem do klatki należy włożyć skrzynkę wykotową z miękką ściółką. Samice odczuwają silną potrzebę budowy gniazda, wynikającą z ich behawioru, dlatego powinny otrzymać materiał typu siano lub słoma. Po porodzie należy sprawdzić liczbę młodych i usunąć ewentualne martwe króliczęta. Zdarza się czasami, że samica zjada swoje młode. Głównym winowajcą jest hodowca, ponieważ nie należy klatek z kotnymi samicami stawiać blisko samców. Kolejną przyczyną pożerania młodych może być niedostateczny dostęp do świeżej wody.

Systemy rozrodu

System rozrodu na fermach królików zależy od intensywności produkcji. Występują cztery systemy o intensywności niskiej, średniej, wysokiej oraz kombinowanej.

System o niskiej intensywności zakłada produkcję około 30 sztuk młodych w 4-5 miotach w ciągu roku. Młode są z matkami do 8 tygodnia życia, samice natomiast kryte są dopiero w 42 dniu po porodzie. Temperatura na fermie w zimę powinna wynosić około 0°C.

System o średniej intensywności polega na produkcji 40 sztuk młodych w 6-7 miotach w ciągu roku. Samice kryte są w 3-4 tygodniu po porodzie, a młode odsadza się w wieku 35 dniu.

System intensywny zakłada uzyskanie od jednej samicy w ciągu roku 60-70 sztuk młodych w 8-9 miotach. Samice kryje się w rui poporodowej (2-3 dzień), młode są odsadzane w 4 tygodniu życia. Przy tego typu systemie należy zwrócić szczególną uwagę na poziom żywienia, aby pokrywało ono całkowite zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ponieważ niedobory w mleku mogą powodować obniżenie jakości mięsa młodych.

System kombinowany polega na samodzielnej ocenie stanu zdrowia i kondycji samic przystępujących do rozrodu po porodzie. Umożliwia podział wszystkich samic na grupy o większym lub mniejszym natężeniu rozrodu. Głównym zadaniem hodowcy jest stała obserwacja całego stada, w celu sprawdzenia czy zwierzęta dobrze znoszą intensywność rozrodu i czy nie zwiększyć lub nie zmniejszyć jego parametrów.

Krycie naturalne

W celu krycia samice przenosi się do klatek samców i obserwuje ich zachowanie. Zazwyczaj charakterystycznym zachowaniem po pewnym pokryciu jest charakterystyczny pisk i przewrócenie się samca na bok. U królików krycie naturalne zachodzi raz i zazwyczaj dzięki niemu dochodzi do zapłodnienia określonej ilości komórek jajowych. Skuteczność zapłodnienia można sprawdzić po dwóch tygodniach, dotykając powiększającego się brzucha samicy.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. Irena Anna

    Wczoraj dostałam 2 króliki parka samiec i samica podobno 8 miesięczne dziś samiczka urodziła młode 4 sztuki 1 martwe jestem w szoku kompletnie nie mam doświadczenia z samicami i do tego z mamusiami , nie wiem jak postępować jakaś porada na e-maila będę bardzo wdzięczna .

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki