Najgroźniejsze choroby królików. Opisujemy objawy i sposoby leczenia

Badanie królika Królik u weterynarza

Chory królik manifestuje złe samopoczucie na kilka różnych sposobów. Jeśli trzymany jest w klatkach razem z innymi osobnikami może odstępować od stada, chowając się sam w rogu. Przeważnie odmawia spożywania pokarmu i picia wody. Uszy bywają oklapnięte, a zwierzę nie reaguje jak zwykle na otoczenie.

W przypadku bolesności brzucha okolica ta jest podkasana. Jeśli problem dotyczy urazów kości, stawów lub mięśni chora kończyna bywa odwiedzona na bok. Wszelkie zmiany okrywy włosowej mogą być oznaką inwazji pasożytniczej, grzybiczej lub zaburzeń natury psychicznej (wyrywanie futra, ciąże urojone). Brudna okolica ogona świadczy o występującej biegunce, problemach z układem moczowym lub rozrodczym. Z kolei zanieczyszczona okolica głowy może wynikać z infekcji dróg oddechowych, czy ropni. Przewlekłe lub nagłe chudnięcie wymaga dokładnej diagnostyki, gdyż brak apetytu i zaburzenia wchłaniania substancji pokarmowych towarzyszą wielu schorzeniom.

Choroby królików można podzielić ze względu na dotknięte przez nie narządy:

Choroby skóry

Ropnie. U królików ropnie pojawiają się wyjątkowo często. Są jedną z głównych przyczyn wizyt tych zwierząt w gabinetach weterynaryjnych. Ich znaczenie w hodowli zależy przede wszystkim od umiejscowienia i czasu, który upływa od pojawienia się zmiany do rozpoczęcia leczenia. Szybko zdiagnozowane, oczyszczone i leczone przeważnie nie stanowią problemu. Pozostawione mogą natomiast prowadzić do upadków. Przyczyną ropni są zakażenia bakteryjne. Predysponowane są zwierzęta obu płci niezależnie od wieku. Ropnie manifestują się jako miejscowe obrzęki mogące osiągać średnicę nawet kilkunastu centymetrów. Przy ich ucisku królik wykazuje objawy bólowe. Leczenie polega na otwarciu ropnia (przekłuciu grubą igłą lub lepiej nacięciu skalpelem), opróżnieniu jego zawartości, przepłukaniu i wprowadzeniu kilkudniowej antybiotykoterapii.

Zapalenie skóry. Wywołane jest najczęściej przez bakterie z rodzaju gronkowców. Choroba ma istotne znaczenie w hodowli, gdyż bardzo łatwo rozprzestrzenia się wśród zwierząt. Ropne zapalenie może pojawiać się m.in. na skórze gruczołów mlekowych lub skokach. Powoduje upadki osesków i znaczące straty ekonomiczne. Podczas leczenia dochodzi do remisji choroby, jednak po jakimś czasie może wystąpić jej nawrót. Zazwyczaj zaleca się likwidację chorego stada. Rzadziej występują choroby skóry wywołane przez innego rodzaju bakterie. Do takich schorzeń predysponować może ciągła wilgotność niektórych obszarów skóry (związana np. z nieprawidłowym ustawieniem poideł). Przy słabej higienie chowu można spotkać się ze zmianami okolic głowy w postaci strupów i owrzodzeń spowodowanych bakteriami beztlenowymi.

Myksomatoza. Jest to wirusowa choroba skóry przenoszona przez komary. W naszym klimacie powoduje znaczące straty w nieszczepionych hodowlach. Objawy są bardzo charakterystyczne. W postaci ostrej występuje obrzęk okolic głowy (szczególnie wokół oczu) i narządów rozrodczych zewnętrznych. Ropne zapalenie powiek doprowadza do ślepoty.  Upadki sięgają 100%. W formie guzowatej choroby pojawiają się śluzowate obrzęki na nosie, małżowinach i łapach, które po paru dniach zamieniają się w strupy i odpadają. Ta forma cechuje się mniejszą śmiertelnością.  Chore króliki powinno się likwidować, a zwłoki unieszkodliwiać w sposób uniemożliwiający dalsze rozprzestrzenianie się infekcji. Zwierzęta dotknięte guzowatą formą choroby można próbować leczyć antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. Należy pamiętać o corocznym szczepieniu na miesiąc przed spodziewanym pojawieniem się komarów.

Grzybica. Objawia się głównie na skórze głowy, na małżowinach usznych i łapach. Charakterystyczne są wyłysienia objętych obszarów. Leczenie można przeprowadzić spryskując klatki środkiem przeciwgrzybiczym.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki