Hodowla alpak w Polsce – wszystko o wymaganiach tych peruwiańskich zwierząt

Hodowla alpak w Polsce Hodowla alpak w Polsce

Alpaki to zwierzęta pierwotnie wywodzące się z rdzennych terenów Ameryki Północnej. W różnych źródłach historycznych można znaleźć informacje jakoby zostały udomowione przez człowieka już ponad 6 tysięcy lat temu w Andach. Z biegiem czasu przedostały się do Ameryki Południowej oraz innych kontynentów. Obecnie również żyją w Andach na wysokości około 3300 metrów n.p.m. Ludzie wykorzystywali je jako źródło pokarmu i okrycia wierzchniego (wełna i skóra). Stara legenda Inków głosi, że alpaki były darem bogów pozostawionym mieszkańcom pod warunkiem, że będą oni zwierzęta szanować i o nie dbać.

Wyroby z wełny alpak są obecnie uznawane za produkty luksusowe. Materiał ten ceniony jest za swoją delikatność, a jednocześnie wytrzymałość na zniszczenie. Nie drapie tak jak wełna owcza, nie zawiera lanoliny, jest cieplejszy, a jego produkty są łatwe w utrzymaniu czystości. Roztocza nie znajdują w nich korzystnego mikrośrodowiska do rozwoju, dlatego jest to idealny materiał dla alergików. Popyt na ten produkt jest zdecydowanie wyższy niż podaż. Zwierząt tych jest bowiem relatywnie mało, a zwiększenie populacji hodowli wymaga wielu lat pracy hodowlanej. Obecnie znakomita większość światowej populacji alpak mieści się w Peru. Tam produkcja wełny z tych zwierząt stanowi jedyne źródło utrzymania wielu tysięcy rodzinnych, rolniczych gospodarstw. Wypasane cały rok alpaki są krzyżowane według rodzimych tradycji i zaleceń przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kobiety samodzielnie wyrabiają ubrania i inne artykuły (w tym dywany) z wełny. W takich osadach mięso z alpak stanowi podstawowe źródło białka zwierzęcego w żywieniu. Wełna surowa lub przetworzona za pomocą pośredników trafia na eksport. Ze względu na cenność materiału pozyskiwanego od tych zwierząt wielu zagranicznych producentów zaczęło się interesować takim biznesem. Do niedawna rząd Peru mocno ograniczał eksport tych zwierząt chroniąc tym samym interesy swoich rodaków. Gdyby umożliwić swobodny wywóz alpak na cały świat powstałoby wiele hodowli zaopatrujących rynek w ten produkt, a ceny wełny alpak w Peru znacząco by spadły. Ostatnio sytuacja nieco się zmieniła. W 2004 roku miał miejsce pierwszy import tych zwierząt do naszego kraju i powstała pierwsza polska ferma hodowli w województwie Podlaskim.

Charakterystyka

Alpaki, podobnie jak lamy, należą do ssaków z rodziny wielbłądowatych. Są to przeżuwacze mające trzykomorowy żołądek. Wyróżnia się obecnie 22 odmiany kolorystyczne (od całkowicie białych po czarne) alpak i wiele ich odcieni. Osiągają wysokości 1,5 metra i wagę do 65 kg. Noworodek waży około 7 kg. Mogą przeżyć nawet do 25 lat. Samica osiąga dojrzałość płciową pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia. Natomiast ciąża u niej jest pojedyncza i trwa około 340 dni. Ruje mogą występować cały rok, a owulacja prowokowana jest kopulacją. Do zapłodnienia może więc dojść w każdej porze roku i to już od 2 tygodni po porodzie. Samce mogą być wykorzystywane do rozrodu po ukończeniu  3-4 roku życia. Alpaki potrafią dostarczyć od 1,7 – 5 kg wełny rocznie (samce więcej niż samice). Włókno tych zwierząt jest najcieńsze – ma średnicę około 20 mikronów, jednak takie można pozyskać tylko od zwierząt młodych. Starsze mają coraz grubsze włókna. Najbardziej wartościowe (najcieńsze i najdelikatniejsze) pochodzą z pierwszego strzyża. Dla porównania ludzki włos ma około 80 mikronów grubości.

czytaj dalej...

CZY WIESZ COKOLWIEK O POLSKIM LEŚNICTWIE I ŁOWIECTWIE? PRZEKONAJ SIĘ!

[1/10] Które z wymienionych zwierząt łownych jest w Polsce najmniej liczne?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki