Gęś landes - rasa francuska, w Polsce traktowana jako drób ozdobny

Gęś landes Gęś landes

Gęsi landes należą do popularnych ras francuskich użytkowanych do produkcji stłuszczonych wątrób, w Polsce rasa ta spotykana jest raczej rzadko.

Gęsi landes pochodzą z krzyżowań dzikich gęsi- gęgawej, bernikli kanadyjskiej i garbonosej. W Polsce pierwsze osobniki pojawiły się w hodowli w 1986 roku. Sprowadziła je firma GAEC Grimaud Fréres Montfaucon.

Zostały wprowadzone do zasobów genetycznych populacji gęsi w Polsce w 1991 roku. Obecnie są hodowane w Instytucie Zootechniki PIB w Stacji Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach. Liczebność populacji szacuje się na 300 sztuk ( 227 samców i 73 samice).

We Francji użytkowane są głównie do produkcji stłuszczonych wątrób, w Polsce służą doskonaleniu polskiej populacji gęsi. Można je spotkać również w przydomowym chowie w gospodarstwach agroturystycznych. Przez niektórych hodowców są traktowane jako drób ozdobny.

Charakterystyka

Gęsi landes zachowały typową barwę upierzenia gęsi dzikich, która służy głównie kamuflażowi w gęstych zaroślach i wysokich trawach pól. Występują dwie odmiany barwne- biała i szara.

Gęsi landes odmiany szarej mają wierzch tułowia i głowę oraz ogon barwy siwej lub szarej, spodnia część ciała jest biała. Dziób jest silny, o trójkątnej budowie, charakterystycznej dla blaszkodziobych, barwy czerwonej. Nogi również są czerwone, silne, wyposażone w mocne pazury i błonę pławną. Szyja jest gruba i prawidłowo umięśniona, głowa proporcjonalna do reszty ciała. Tułów jest obficie umięśniony, szczególnie część piersiowa i udowa.

Gęsi landes mają typową sylwetkę dla gęsi hodowlanych. Szeroko rozstawione, dość krótkie, ale silne nogi, pozwalają swobodnie unieść tułów z obfitym brzuchem o podwójnym fałdem tłuszczowym, który często znajduje się blisko podłoża. Dorosłe gęsi ważą około 6 kg, a gąsiory około 7-7,5 kg.

Warunki utrzymania

Gęsi landes są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, bardzo szybko się odnajdują w nowych gospodarstwach i są odporne na choroby. Gęsi te, nie mają wyjątkowych wymagań dotyczących wyposażenia budynku czy jego konstrukcji.

Do chowu tych gęsi landes może służyć nawet stary, drewniany budynek inwentarski. Ptaki te wyróżnia znakomita zdrowotność i żywotność, prawdopodobnie dlatego, że nie są jeszcze przerasowione, a ich przodkowie są osobnikami dzikimi.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki