Pomidor Brutus - średnio wczesna odmiana o ogromnych owocach

Niegdyś pomidor okryty był złą sławą, teraz trudno wyobrazić sobie świat bez niego. A my mamy możliwość uprawiania go w swoim ogródku, wybierając pośród odmian, które zachęcają nas różnorodnością owoców –  różną wielkością, kształtem, czy kolorem. Jedną z ciekawszych odmian o olbrzymich owocach jest pomidor Brutus – być może stanie się Twoim faworytem?

Wymagania glebowe i klimatyczne

Choć pomidor to roślina strefy tropikalnej, to doskonale zadomowił się w naszym klimacie i bez problemu możemy go uprawiać w naszym ogrodzie, oczywiście mając na uwadze wiosenne przymrozki. Najefektywniejszy wzrost wykazuje przy temperaturze 22°C, a owoce najlepiej dojrzewają przy 20-24°C. Od wschodów do sadzenia rozsady potrzebuje 18-20°C w ciągu dnia i 14-16°C w nocy, a nasiona najlepiej kiełkują w podłożu o temperaturze 22-26°C.

Brutus nie jest bardzo wybredną odmianą jeśli chodzi o glebę – urośnie na każdym rodzaju, ale największych plonów spodziewać się możemy na średnio ciężkich, próchnicznych, bogatych w składniki pokarmowe i przepuszczalnych glebach. Gorzej rzecz ma się z ich wilgotnością, bowiem posiada większe wymagania wodne – najwięcej wody potrzebuje od momentu zawiązania owoców na pierwszym gronie do pełni owocowania. Niedobór wilgotności w fazie owocowania gwarantuje zrzucanie kwiatów i zawiązków, a co za tym idzie, zmniejszenie wielkości i jakości plonu.

Charakterystyka odmiany

Brutus to średnio wczesna odmiana charakteryzująca się silnym wzrostem. Na długich łodygach latem pojawiają się bardzo duże, czerwone, żebrowane owoce o średnicy ok. 20 cm osiągające w normalnych warunkach wagę ok. 0,5 kg, a w sprzyjających warunkach nawet 2 kg! A dojrzałych owoców możemy się spodziewać od lipca do października, w zależności od terminu siewu (marzec – kwiecień). Rośliny sadzimy w maju (po Zimnej Zośce) lub czerwcu w rozstawie 60 x 50 cm.

A to ciekawe!

Pomidor dawniej uznawany był za afrodyzjak, zwany jabłkiem miłości – we Francji pomme d’amour, w Niemczech Liebesapfel, a w Anglii love apple. We Włoszech wykorzystano go do stworzenia kultowych obecnie potraw – spaghetti, czy pizzy. A Polska nazwa pomidora pochodzi od jego włoskiej nazwy pomodoro, które oznacza złote jabłko (pomo d’oro)!

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Grabowska A., Jędrszczyk E., Sękara A. „Odmianoznawstwo roślin warzywnych”, wyd. UR, Kraków 2013 r., s. 48-56
  2. Kołota E., Orłowski M., Biesiada A. „Warzywnictwo”, wyd. UP, Wrocław 2007 r., s. 362-375
  3. Polese J.M. „Pomidory – Odmiany i uprawa”, RM, Warszawa 2008 r., s. 50
  4. Rumpel J. „Uprawa pomidorów polowych”, Plantpress, Kraków 2007 r., s. 41-44
  5. Charakterystyka odmiany – Katalog Nasion Polan

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki