Pomidor Elf F1 – odmiana o niezwykle dorodnych i smacznych owocach

Pomidor Elf F1 to relatywnie nowy mieszaniec wśród odmian przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Cechuje się niezwykle dorodnymi owocami, które nie mają skłonności do pękania. Poza tym odmiana ta bez problemu znosi gorsze warunki uprawowe.

Opis

Odmiana Elf F1 rośnie dosyć szybko i silnie, dzięki czemu pierwszego plonu można się spodziewać bardzo wcześnie. Pokrój rośliny określilibyśmy jako otwarty, międzywęźla mają umiarkowaną długość, a w każdym gronie znajduje się około pięć pomidorów. Są one przede wszystkim dorodne, gdyż jeden waży od 190 do 220 g. Poza tym cechuje je kształtność oraz twardy i soczysty miąższ o wyśmienitym smaku. Skórka jest czerwona i gładka oraz – co najważniejsze – nie wykazuje skłonności do pękania.

Właściwości

Jeśli szukamy pomidora niezawodnego w plonowaniu, wytwarzającego owoce, które zawsze będą się cechowały wysoką jakością, to odmiana Elf F1 nadaje się do naszego ogrodu idealnie. Jej uprawę uprasza fakt, że jest odporna nawet na mocno niekorzystne warunki atmosferyczne.

Przechowywanie

Pomidory wymagają dosyć rygorystycznych warunków przechowalniczych, aby zachowały świeżość i wartość użytkową. Jeśli ich zbiór przeprowadzimy na etapie dojrzałości konsumpcyjnej, to powinniśmy je trzymać co najwyżej tydzień w miejscu, w którym temperatura wynosi od 6 do 8°C, a wilgotność powietrza waha się w granicach 85–90%. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przetrzymywanie owoców zerwanych w momencie, gdy były jeszcze zielone, to możliwy okres przechowywania wzrasta aż do miesiąca, przy czym temperatura w pomieszczeniu wybranym na przechowalnię powinna wynosić 12°C, a wilgotność powietrza – od 75 do 85%.

Istnieje również możliwość o wiele dłuższego przetrzymywania świeżych pomidorów, jednak w Polsce rzadko stosuje się te metody, gdyż wymagają profesjonalnego zaplecza technicznego – potrzebne są bowiem komory gazoszczelne oraz papier nasączony specjalnymi substancjami chemicznymi, w który zawija się owoce.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki