Jaki nawóz do pomidorów? Nawożenie organiczne, mineralne i dolistne

Nawożenie dolistne pomidorów Nawożenie mineralne pomidorów

Jak każda roślina tak i pomidor potrzebuje dokarmiania – prawidłowego nawożenia. Jeśli liczymy na smaczne, wybarwione i liczne owoce musimy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat stosowania nawozów.

Pomidory nie są bardzo wymagające, posiadają dość umiarkowane potrzeby nawozowe. Pamiętajmy, że stosowanie nawozów powinno być wsparte analizą chemiczną gleby. Ważne także są liczby graniczne określające dostateczną zawartość składników mineralnych w glebie, aby zaspokoić potrzeby pokarmowe.

Liczby graniczne dla pomidora, czyli dopuszczalne najniższe i najwyższe zawartości składników pokarmowych w glebie:

  • Azot (N-NO3): 50-120 mg/dm3
  • Fosfor: 60-80 mg/dm3
  • Potas: 200-250 mg/dm3
  • Magnez: 60-70 mg/dm3
  • Wapń: 1000-1500 mg/dm3

Myśląc o nawożeniu należy również pamiętać o odpowiednim pH gleby – optymalne to 6,0-6,5. Pomidor źle reaguje na zakwaszenie, a niedobór wapnia sprzyja pojawieniu się suchej zgnilizny owoców. Warto więc zaopatrzyć się w wapno magnezowe lub dolomitowe i zastosować je jesienią.

Nawożenie organiczne

Pomidor korzystnie reaguje na organiczne nawożenie, szczególnie jego samokończące odmiany wykazujące małą siłę wzrostu. Najefektywniejsze będzie zastosowanie obornika, równie dobra będzie także gnojówka lub kompost.

Oczywiście, najwyższe plony notuje się z połączenia nawożenia organicznego z mineralnym – maksymalnie, w oparciu o Ustawę o nawozach i nawożeniu, możemy zastosować ok. 34 t obornika/ha jesienią w roku poprzedzającym uprawę. Coraz popularniejsze stają się nawozy zielone, które z podobnym działaniem jak obornik wzbogacają glebę w składniki mineralne.

Nawożenie mineralne

Nawozy azotowe w uprawie pomidora karłowego dzielimy na dwie dawki – pierwszą podajemy przed posadzeniem rozsady, drugą po jej przyjęciu się, zwykle po 2 tygodniach. Jeśli chodzi o wysokie odmiany, to azot stosujemy potrójnie – dwie pierwsze dawki jak w przypadku odmian karłowych, trzecią podczas zawiązywania owoców na pierwszym gronie.

Nie przesadźmy jednak z nawożeniem azotowym, gdyż jego nadmiar może powodować opóźnienie owocowania i przyczynić się do zmniejszenia plonu (rzadko zaś notuje się niedobór azotu).

Pomidor uprawiany na polu i nawożony organicznie zwykle nie wykazuje niedoboru na mikroelementy, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, warto zastosować mikronawóz chelatowy.

Nawożenie dolistne

Nawożenie dolistne stosuje się najczęściej w celu usunięcia lub złagodzenia skutków niedoboru makro- i mikroskładników, a także by pomóc w walce z chorobami i szkodnikami pomidorów. Stosuje się w zależności od potrzeb nawozy w pełni rozpuszczalne w wodzie.

czytaj dalej...

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki