Przedstawiamy popularne odmiany fasoli zwykłej i wielokwiatowej

Odmiany fasoli Fasola żółta

Fasola to cenna roślina od tysięcy lat uprawiana na całym świecie, głównie w celach konsumpcyjnych. Poznano już niemal 200 gatunków, z których w Polsce najpopularniejsze w uprawie to fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris L.) oraz fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus L.).

W obrębie obu gatunków wyróżniamy odmiany karłowe i tyczne, które u fasoli zwyczajnej możemy podzielić jeszcze na grupy szparagowe zielono – lub żółtostrąkowe, włókniste uprawiane na suche nasiona oraz flageolet – na niedojrzałe nasiona. W naszym klimacie fasola wielokwiatowa uprawiana jest wyłącznie na suche nasiona, lecz niewykluczone, że w przyszłości popularność zyska również typ szparagowy.

Warto wiedzieć

Oba gatunki nie krzyżują się ze sobą co spowodowane jest różnicami biologicznymi – fasola zwykła jest samopylna, kiełkuje epigeicznie, zaś f. wielokwiatowa jest obcopylna, a jej kiełkowanie ma charakter hipogeiczny.

Wysokość łodyg

Fasola zwykła

Odmiany karłowe

25-60 cm

Odmiany tyczne

200-350 cm

Odmiany biczykowe

60-120 cm

Fasola wielokwiatowa

Odmiany karłowe

≤ 60 cm

Odmiany tyczne

≤ 400 cm

Odmiany biczykowe

120-150 cm

Wzrastające zainteresowanie fasolą, głównie szparagową spowodowane jest prawdopodobnie jej wysoką wartością odżywczą, mechanizacją ułatwiającą uprawę oraz licznym wykorzystaniem w przemyśle.

Wybierając odmiany do produkcji towarowej miejmy na uwadze przede wszystkim, czy chcemy prowadzić uprawę ekologiczną, czy konwencjonalną, dokładnie poznajmy potrzeby rynku oraz przyjrzyjmy się istotnym cechom danej odmiany. Wybór odpowiedniej odmiany będzie również nie lada wyzwaniem dla amatora, choć głównie opiera się na walorach smakowych i łatwości uprawy.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odmiany zarejestrowane w COBORU, z uwzględnieniem podziału na grupy. Mamy nadzieję, że poniższe opisy pomogą w wyborze najlepszej fasoli.

Fasola zwykła karłowa – szparagowa żółtostrąkowa

Bis

Okres wegetacji: 80 dni. Stosunkowo nowa odmiana o łodydze ok. 40 cm, wytwarzająca niezwykle smaczne, płaskie, mięsiste, szerokie i długie (12-15 cm) strąki typu Mamut. 1 kg obejmuje 70-90 świeżych strąków. Przeznaczenie: bezpośrednie spożycie, mrożenie, konserwowanie.

czytaj dalej...

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki