Fasola szparagowa Blauhilde – odmiana o długich, fioletowych strąkach

Fasola szparagowa Blauhilde to odmiana o ciekawych, fioletowych strąkach, które mogą zrobić wrażenie na konsumencie nie tylko kolorem, lecz także swoją nieprzeciętną długością.

Opis

Okres wegetacji tej odmiany trwa krótko – okazuje się bowiem, że zbioru plonów można dokonać już ok. 65 dni od momentu wysiewu nasion. Najbardziej charakterystyczny dla Blauhilde jest jednak jej silny wigor, ponieważ osiąga ona nawet do 4 m wysokości. Takie rozmiary oznaczają konieczność uprawy przy podporach. Ewentualnie fasolę można wysiewać wzdłuż dosyć wysokich płotów. Równie dorodne, co sama roślina, są wytwarzane przez nią strąki. Średnio mają one po ok. 25 cm długości, przy czym ich średnica wynosi 1–1,5 cm, sprawiają zatem wrażenie dosyć mięsistych. Na przekroju poprzecznym okazują się owalne.

Uprawa

Nasiona tej odmiany należy wysiewać od drugiej połowy maja, żeby wschody roślin nastąpiły po ostatnich przymrozkach. Wtedy też zbiór przypadnie w połowie lipca. Zalecana dla Blauhilde rozstawa to 50 × 50 cm. Jeśli chodzi o stanowisko, to musi być ono przede wszystkim ciepłe i słoneczne oraz odpowiednio wilgotne. Fasolę szparagową warto uprawiać w pierwszym roku po oborniku (rozłożonym w dawce 15–20 t/ha). Korzystnym przedplonem są dla niej takie rośliny, jak: ziemniak, burak ćwikłowy, pomidor czy kapusta.

Zastosowanie

Strąki prezentowanej odmiany są niezwykle delikatne w smaku. Niestety, po ugotowaniu tracą swoją piękną fioletową barwę i stają się zielone. Cecha ta jest jednym z zasadniczych powodów, dla których odmiana Blauhilde polecana jest głównie do bezpośredniego spożycia i uprawy amatorskiej. Po przetworzeniu nie tylko blaknie, lecz także traci niektóre ze swoich właściwości.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki