Fasola Eureka – nagrodzona popularna odmiana do uprawy na suche nasiona

Fasola Eureka to jedna z odmian przeznaczonych na suche nasiona, ciesząca się w Polsce dużą popularnością. Uznanie dla jej zalet okazano już w 1999 roku, kiedy to nagrodzono ją Złotym Medalem MTP Poznań Polagra.

Opis

Ta wielokwiatowa odmiana karłowa zaliczana jest do najwcześniejszych, ponieważ dojrzewa nawet o miesiąc wcześniej niż fasole tyczne, w tym np. Piękny Jaś. Jest to roślina niewysoka, osiągająca zazwyczaj ok. 35–40 cm. Nie przeszkadza jej to jednak w wydawaniu dużego plonu, którego wielkość waha się w granicach od 2,0 do 2,5 ton na hektar. Ważne jest także, że suche nasiona Eureki (o barwie czysto białej) należą do najcięższych – okazuje się, że 1000 sztuk waży zazwyczaj ok. 1 kg.

Siew

Siew prezentowanej fasoli w celu pozyskania suchych nasion należy przeprowadzić w okresie od 1 do 15 maja. Za normę uznaje się ok. 65–80 kg nasion na hektar (zazwyczaj mieści się w tym ok. 80 tys. sztuk). Z kolei zalecana głębokość siewu jest nieco większa niż w uprawie innych odmian i wynosi 5–6 cm. Optymalną rozstawę wyznaczono z kolei na 50 cm przerwy między rzędami i 25 cm między roślinami.

Właściwości

Prezentowana odmiana cieszy się uznaniem m.in. ze względu na dużą odporność na choroby – świetnie radzi sobie zarówno z antraknozą, jak i bakteriozą. Poza tym nasiona Eureki są dosyć bogate w białko, ponieważ zawierają go ok. 25%. Warto też zaznaczyć, że fasola ta ma bardzo dużą wartość spożywczą, chociażby ze względu na to, że jest uboga w cukry powodujące wzdęcia. Sprawdza się także w przetwórstwie. Oprócz tego jej uprawa jest na tyle mało kłopotliwa, że Eureka znakomicie nadaje się i do użytku amatorskiego, i do produkcji towarowej.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki