Fasola Sonesta – polecana do przetwórstwa odmiana o smacznych strąkach

Fasola szparagowa Sonesta to odmiana o bardzo smacznych, żółtych strąkach, dzięki którym jest dosyć popularna – szczególnie, że wspaniale sprawdza się w przetwórstwie. Plantatorzy doceniają także jej wytrzymałość na choroby i trudne warunki atmosferyczne.

Opis

Sonesta jest karłową odmianą dojrzewającą stosunkowo wcześnie, jednak nierównomiernie. Z tego też powodu zaleca się przeprowadzać w jej uprawie kilkakrotny zbiór ręczny. Roślina charakteryzuje się pokrojem wzniesionym, przy czym silnie się rozgałęzia. Osiąga raczej niewielkie rozmiary. Cechą typową dla wytwarzanych przez nią strąków jest przyciągająca uwagę, słoneczna, a przez to mocno zachęcająca barwa. Strąki są ponadto proste, ale mięsiste, ponieważ przy długości 12–13 cm osiągają średnicę powyżej 1 cm.

Wymagania

Odmiana ta powinna być wysiewana do gleby o odczynie wyższym niż 5,5 pH. Jednocześnie zaleca się, aby podłoże było bogate w próchnicę oraz umiarkowanie wilgotne. W razie utrzymującej się zbyt długo wysokiej temperatury lub suszy należy dodatkowo podlewać rośliny.

Odporność

Przede wszystkim fasola ta jest odporna na niekorzystną temperaturę oraz, ogólnie, na niesprzyjające warunki uprawy. Dobrze radzi sobie nawet z wyraźnym wahaniem poziomu wilgotności powietrza. Jeśli zaś chodzi o choroby, to Sonesta nie poddaje się mozaice zwykłej fasoli, bakteriozie i antraknozie.

Zastosowanie

Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się w uprawie zarówno na początku wiosny, jak i w okresie jesiennym – w tym drugim przypadku oczywiście pod osłonami. Fakt ten zawdzięcza dwóm cechom: mocnemu systemowi korzeniowemu oraz obfitemu kwitnieniu. Co najważniejsze, strąki Sonesty są ponadprzeciętnie smaczne, a przy tym delikatne i bezwłókniste. Z tego też powodu świetnie sprawdzają się w przemyśle przetwórczym.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki