Fasola Nomad – odmiana szparagowa o dobrej wytrzymałości na transport

Fasola szparagowa Nomad to odmiana pożądana ze względu na bardzo dobrą wytrzymałość w transporcie. Jej plon długo zachowuje świeżość i nie poddaje się chorobom. Wszystko to sprawia, że  ceni się ją na polskim rynku bardzo wysoko.

Opis

Nomad cechuje się wzniesionym pokrojem. Poza tym ta karłowa roślina zaliczana jest do odmian dosyć późnych – od daty siewu do czasu zbiorów mija co najmniej 80 dni. Jej strąki przybierają barwę ciemnozieloną, są proste, a przy tym mięsiste. Prezentują się zachęcająco, również ze względu na fakt, że pojedynczy strąk ma centymetrową średnicę (przy długości ok. 12–13 cm).

Siew i zbiór

Nasiona najlepiej wysiewać w okresie od maja do połowy lipca. Rozstawa zalecana w uprawie tej odmiany wynosi 40–50 cm przerwy między rzędami i 10 cm – w rzędach. Z kolei na zbiór plonu należy się przygotować na przełomie sierpnia i września.

Właściwości

Nomad cechuje się odpornością na antraknozę, zwykłą mozaikę fasoli oraz na bakteriozę obwódkową. Poza tym nie wykazuje tendencji do psucia się podczas transportu, dzięki czemu jest jedną z zielonostrąkowych fasol szparagowych najpowszechniej spotykanych na rynku krajowym.

Trzeba też dodać, że prezentowana odmiana ze względu na swój pokrój i rozmieszczenie strąków nadaje się do wielokrotnego zbioru przy pomocy kombajnu. Okazuje się, że w warunkach odpowiedniej wilgotności strąki są w stanie utrzymać dobrą jakość nawet przez tydzień.

Zastosowanie

Nomad znajduje zastosowanie zarówno na rynku warzyw świeżych, jak i w przetwórstwie – świetnie nadaje się bowiem zarówno do mrożenia, jak i do konserwowania. Zaletą tej odmiany jest również obfite plonowanie.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki