Fasola Kreacja – plenna, karłowa odmiana przeznaczona na suche nasiona

Fasola Kreacja to nowość wśród polskich odmian karłowych, przeznaczonych na suche nasiona. Zachwyca nie tylko dobrze prezentującymi się zbiorami, lecz także niezawodnością w plonowaniu.

Opis

Odmiana ta zaliczana jest do późnych, ale za to równomiernie dojrzewających. Osiąga wysokość od 45 do 50 cm. Co ciekawe – zwarty pokrój, który przybiera, sprawia, że strąki osadzają się wewnątrz rośliny, przez co dostęp do nich jest nieco utrudniony. Błyszczące nasiona są bordowe. Poza tym okazują się niewielkie, ale mają interesujący, nerkowaty kształt. Trzeba też zaznaczyć, że mimo iż 1000 sztuk nasion waży tylko ok. 0,5 kg, to plon całkowity pozyskany z Kreacji jest naprawdę duży – wynosi ok. 2,6–2,8 t/ha.

Wymagania

Klimatyczne

Fasola ta potrzebuje przede wszystkim światła i ciepła. Warto wiedzieć, że w ogóle nie zacznie kiełkować, jeśli temperatura powietrza w okresie wschodów będzie niższa niż 11°C, a wzrost młodych roślin zostanie zahamowany, gdy jej wartość spadnie poniżej 8°C. Wynika to z faktu, że temperatura optymalna dla prawidłowego rozwoju fasoli kształtuje się na poziomie 20–25°C.

Glebowe

W uprawie Kreacji nie wolno dopuścić do podmakania gleby, która musi być przepuszczalna, a przy tym żyzna. Odpowiedni odczyn wynosi ok. 6 pH. Pamiętajmy też o cieple – podłoże powinno szybko się nagrzewać i dobrze utrzymywać wysoką temperaturę.

Właściwości

Kreacja ceniona jest w przemyśle przetwórczym. Poza tym jej nasiona bardzo chętnie kupuje się w celu bezpośredniego spożycia. Zauważa się, że są dosyć zasobne w białko, którego zawartość ocenia się na ok. 25%. Posiadają też cechę szczególnie istotną z punktu widzenia plantatorów – mianowicie bardzo dobrze się młócą.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki