Fasola Piękny Jaś – popularna odmiana do uprawy na suche nasiona
Zobacz także
Fasola Piękny Jaś to bodajże najbardziej rozpoznawalna w Polsce odmiana uprawiana na suche nasiona. Nic więc dziwnego, że została wpisana na krajową listę produktów tradycyjnych*.
Opis
Piękny Jaś zalicza się do wielokwiatowych odmian tycznych. Jest to równoznaczne z faktem, że jego pędy potrzebują podpór, tym bardziej, że przeciętny okaz może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Poza tym to jedna z najpóźniejszych znanych odmian – zaczyna bowiem plonować w połowie września lub nawet na początku października. Strąki dojrzewają nierównomiernie, co wiąże się z koniecznością kilkakrotnego zbioru. W zależności od warunków pogodowych takich zbiorów może przypaść od 5 do 10.
Co do nasion, to ich wygląd jest znany chyba wszystkim – są dorodne, białe, lekko spłaszczone, z gładką skórką i o wyraźnie nerkowatym kształcie. Oprócz tego okazują się jędrne i równomiernie wypełnione. 1000 sztuk waży ok. 1,2 kg, co przekłada się na duży plon z hektara, wynoszący mniej więcej 2,5–3,0 tony.
Siew
Odmianę Piękny Jaś uprawia się zazwyczaj w systemie pasowo-rzędowym, gdzie podwójne rzędy składają się na pasy. Pod względem rozstawy prezentuje się to następująco:
- przerwa między roślinami w rzędzie – 0,5 m,
- przerwa między rzędami – 0,5–0,6 m,
- przerwa między pasami – 1,2 m.
Nasiona powinno się wysiewać punktowo na głębokość 4–5 cm. W wypadku uprawy przy tyczkach w każdym gnieździe należy umieścić po 4 sztuki, a jeśli decydujemy się na uprawę przy sznurkach – po 2–3 sztuki.
Właściwości
Fasola ta posiada niezwykłe walory smakowe, dzięki czemu należy do najchętniej kupowanych. Stanowi nie tylko jeden z głównych składników kuchni regionalnej (woj. małopolskie), lecz także krajowej. Dzięki wysokiej zawartości białka oraz witamin i minerałów cenią ją szczególnie wegetarianie. Warto też wspomnieć o jej właściwościach antynowotworowych.
Dagmara Deska
* Dokładna nazwa prezentowanej odmiany, którą możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, brzmi: Piękny Jaś z doliny Dunajca.