Fasola Piękny Jaś – popularna odmiana do uprawy na suche nasiona

Fasola Piękny Jaś to bodajże najbardziej rozpoznawalna w Polsce odmiana uprawiana na suche nasiona. Nic więc dziwnego, że została wpisana na krajową listę produktów tradycyjnych*.

Opis

Piękny Jaś zalicza się do wielokwiatowych odmian tycznych. Jest to równoznaczne z faktem, że jego pędy potrzebują podpór, tym bardziej, że przeciętny okaz może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Poza tym to jedna z najpóźniejszych znanych odmian – zaczyna bowiem plonować w połowie września lub nawet na początku października. Strąki dojrzewają nierównomiernie, co wiąże się z koniecznością kilkakrotnego zbioru. W zależności od warunków pogodowych takich zbiorów może przypaść od 5 do 10.

Co do nasion, to ich wygląd jest znany chyba wszystkim – są dorodne, białe, lekko spłaszczone, z gładką skórką i o wyraźnie nerkowatym kształcie. Oprócz tego okazują się jędrne i równomiernie wypełnione. 1000 sztuk waży ok. 1,2 kg, co przekłada się na duży plon z hektara, wynoszący mniej więcej 2,5–3,0 tony.

Siew

Odmianę Piękny Jaś uprawia się zazwyczaj w systemie pasowo-rzędowym, gdzie podwójne rzędy składają się na pasy. Pod względem rozstawy prezentuje się to następująco:

  • przerwa między roślinami w rzędzie – 0,5 m,
  • przerwa między rzędami – 0,5–0,6 m,
  • przerwa między pasami – 1,2 m.

Nasiona powinno się wysiewać punktowo na głębokość 4–5 cm. W wypadku uprawy przy tyczkach w każdym gnieździe należy umieścić po 4 sztuki, a jeśli decydujemy się na uprawę przy  sznurkach – po 2–3 sztuki.

Właściwości

Fasola ta posiada niezwykłe walory smakowe, dzięki czemu należy do najchętniej kupowanych. Stanowi nie tylko jeden z głównych składników kuchni regionalnej (woj. małopolskie), lecz także krajowej. Dzięki wysokiej zawartości białka oraz witamin i minerałów cenią ją szczególnie wegetarianie. Warto też wspomnieć o jej właściwościach antynowotworowych.

Dagmara Deska

* Dokładna nazwa prezentowanej odmiany, którą możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, brzmi: Piękny Jaś z doliny Dunajca.

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki