Fasola Ferrari – popularna wczesna odmiana wydająca zielone strąki
Zobacz także
Ferrari to obecnie jedna z najwyżej cenionych odmian fasoli szparagowej zielonostrąkowej. Mowa tu o jej popularności nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Warto zatem poznać bliżej jej zalety – a jest ich sporo.
Opis
Karłowa odmiana Ferrari zalicza się do wyjątkowo wczesnych, ponieważ od dnia siewu jej nasion do terminu zbioru mija od 60 do góra 65 dni. Strąki tej fasoli osiągają znaczną długość – mierzą ok. 13–14 cm. Są przy tym dosyć smukłe, ponieważ okazuje się, że aż 80% strąków w plonie nie przekracza średnicy 6,5–8,0 mm, a 20% – 9,0 mm. Bardzo ważny jest również kolor ich ścianek, które przybierają barwę ciemnozieloną. Są przy tym lśniące i gładkie. Poza tym fasola Ferrari nie zawiera łyka, a jej delikatny smak zachwyca konsumentów.
Uprawa
Nasiona tej odmiany należy wysiewać od połowy maja do połowy czerwca w rozstawie 40–50 × 10 cm. Zbiór z kolei powinien przypaść na okres lipiec–sierpień. Co ważne, strąki Ferrari dojrzewają niemal jednocześnie, co oznacza, że można je zebrać jednorazowo w sposób mechaniczny. Muszą jednak spełniać dwa warunki – powinny łatwo odrywać się od roślin oraz znajdować się ok. 8 cm nad ziemią.
Zastosowanie
Dzięki temu, że fasola ta przystosowana jest do zbioru maszynowego, można uprawiać ją nie tylko z myślą o rynku warzyw świeżych, lecz także na plantacjach produkujących na potrzeby przemysłu. Konsekwencją jej uniwersalności jest fakt, że Ferrari nadaje się i do spożycia bezpośredniego, i na przetwory (w tym mrożonki). Sprzyja temu jej wyjątkowo dobra plenność.
Odporność
Prezentowana fasola szparagowa – oprócz tego, że obradza obficie i wydaje niezwykle smaczne strąki – jest także odporna na wiele chorób. Świetnie radzi sobie zatem z wirusem zwykłej mozaiki fasoli, bakteriozą obwódkową oraz antraknozą.
Dagmara Deska