Fasola Ferrari – popularna wczesna odmiana wydająca zielone strąki

Ferrari to obecnie jedna z najwyżej cenionych odmian fasoli szparagowej zielonostrąkowej. Mowa tu o jej popularności nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Warto zatem poznać bliżej jej zalety – a jest ich sporo.

Opis

Karłowa odmiana Ferrari zalicza się do wyjątkowo wczesnych, ponieważ od dnia siewu jej nasion do terminu zbioru mija od 60 do góra 65 dni. Strąki tej fasoli osiągają znaczną długość – mierzą ok. 13–14 cm. Są przy tym dosyć smukłe, ponieważ okazuje się, że aż 80% strąków w plonie nie przekracza średnicy 6,5–8,0 mm, a 20% – 9,0 mm. Bardzo ważny jest również kolor ich ścianek, które przybierają barwę ciemnozieloną. Są przy tym lśniące i gładkie. Poza tym fasola Ferrari nie zawiera łyka, a jej delikatny smak zachwyca konsumentów.

Uprawa

Nasiona tej odmiany należy wysiewać od połowy maja do połowy czerwca w rozstawie 40–50 × 10 cm. Zbiór z kolei powinien przypaść na okres lipiec–sierpień. Co ważne, strąki Ferrari dojrzewają niemal jednocześnie, co oznacza, że można je zebrać jednorazowo w sposób mechaniczny. Muszą jednak spełniać dwa warunki – powinny łatwo odrywać się od roślin oraz znajdować się ok. 8 cm nad ziemią.

Zastosowanie

Dzięki temu, że fasola ta przystosowana jest do zbioru maszynowego, można uprawiać ją nie tylko z myślą o rynku warzyw świeżych, lecz także na plantacjach produkujących na potrzeby przemysłu. Konsekwencją jej uniwersalności jest fakt, że Ferrari nadaje się i do spożycia bezpośredniego, i na przetwory (w tym mrożonki). Sprzyja temu jej wyjątkowo dobra plenność.

Odporność

Prezentowana fasola szparagowa – oprócz tego, że obradza obficie i wydaje niezwykle smaczne strąki – jest także odporna na wiele chorób. Świetnie radzi sobie zatem z wirusem zwykłej mozaiki fasoli, bakteriozą obwódkową oraz antraknozą.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki