Ziemniaki Vineta – opis i charakterystyka odmiany
Prawidłowa uprawa ziemniaków jadalnych w Polsce
Zobacz także
Ziemniak jest rośliną, którą ludzkość udomowiła już kilka tysięcy lat temu. Miało to miejsce na terenie Ameryki Południowej, a dokładniej w Andach. Do Europy przywędrował jednak dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Początkowo nie był używany do celów spożywczych, jednak w przeciągu kilku kolejnych dekad to się zmieniło, a jego popularność zaczęła gwałtownie rosnąć, głównie ze względu na dużą zawartość skrobi, która jest pożądanym składnikiem tego warzywa. W Polsce pierwsze uprawy ziemniaków w polu pojawiły się dopiero na początku XIX wieku. Szybka kariera sprawiła, iż w dzisiejszych czasach jest czwartą po pszenicy, kukurydzy i ryżu rośliną pod względem produkcji na świecie.
Przygotowanie stanowiska uprawy
Ziemniak powinien być uprawiany na terenie płaskim. Nie ma specjalnych wymagań co do rodzaju gleby, chociaż wczesne odmiany dają lepsze efekty gdy wilgoć utrzymuje się dość długo, a pH wynosi około 5,5 - 6. Należy pamiętać, aby ziemia była dobrze spulchniona i przewiewna. Musimy o to zadbać już jesienią, kiedy to wykonujemy płytką podorywkę oraz podwójne bronowanie. W ramach jesiennego przygotowania podłoża, warto jest również nawieźć je obornikiem, po czym wykonujemy orkę. Jeszcze przed zimą oramy pole po raz kolejny, w zależności od rodzaju gleby na głębokość od 25 cm przy lżejszych do 30 cm przy cięższych. Zanim jednak to uczynimy, wzbogacamy ziemię nawozami fosforowymi oraz potasowymi.
Na wiosnę stanowisko uprawy powinno być dokładnie zbronowane. Przy ciężkich glebach nie zaszkodzi również ponowna orka. Wtedy też po raz kolejny stosujemy obornik. Przed rozpoczęciem bezpośredniej uprawy ziemniaka wysypujemy nawozy azotowe, najczęściej siarczan amonu, w dawce uzależnionej od rodzaju zastosowanego przedplonu oraz planowanego terminu zbioru – im dłużej rośliny będą rosły, tym większe mają wymagania na azot. Dodatkowe dawki nawozów azotowych podawane są tylko i wyłącznie w przypadku warzyw zbieranych w pełnej dojrzałości.
Łączne zapotrzebowanie ziemniaków na nawozy przeliczone na jeden hektar uprawy to około 100kg P2O2, 140 – 150kg K2O oraz od 40 do 120kg azotu.
Przygotowanie bulw do sadzenia
Do sadzenia przeznaczone są nieduże bulwy, których waga z reguły nie przekracza 70 – 80g. Zaraz po zbiorze należy je umieścić w skrzynkach lub innych pojemnikach, które przetrzymujemy w temperaturze około 12 – 14 stopni, aż do utworzenia malutkich kiełków. Temperatura przechowywania wtedy powinna być obniżona do 2 stopni. Wiosenne podkiełkowanie przeprowadzamy około miesiąc przed planowanym wysadzeniem. W tym czasie bulwy układamy najczęściej w dwóch warstwach, aby miały odpowiedni dostęp do światła oraz podwyższamy temperaturę ponownie do 12 – 14 stopni. Przed umieszczeniem w ziemi kiełki powinny być już dość dobrze wykształcone i mieć około 1cm długości.
czytaj dalej...ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]
Zobacz także
-
-
90519 , 0 , 2 , 0 Ziemniaki Jelly - opis i charakterystyka odmiany
-
23285 , 4 , 0 , 0 Uciążliwa stonka ziemniaczana - zwalczanie i ciekawostki
-
43110 , 2 , 0 , 0 Groźne choroby ziemniaków - przegląd i objawy
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki
Komentarzy (1)
Zenek
Dodano: 2015-02-05 12:04:24A macie coś o topinamburze? Podobno dobry jak ziemiak