Najnowsze odmiany ziemniaków, czyli nowinki warte uwagi!
Popularne odmiany ziemniaków. Czy masz już swój typ? Oto nasz ranking!
Zobacz także
Ziemniaki odgrywały i zapewne odgrywać będą kluczową rolę w polskim rolnictwie. Pomimo stale zmniejszającej się powierzchni uprawy tej rośliny w naszym kraju, nadal pozostaje jednym z najczęściej wybieranych warzyw przez konsumentów. Obecnie rolnicy mają do wyboru ponad 130 odmian, wśród których znajdują się: z przeznaczeniem dla przetwórstwa, typowo jadalne oraz skrobiowe. Ogólny podział wszystkich odmian ziemniaka, ze względu na długość okresu wegetacji, można przedstawić następująco:
- bardzo wczesne: 60‒90 dni;
- wczesne: 90‒110 dni;
- średnio wczesne: 110‒125;
- średnio późne: 125‒135;
- późne, powyżej: 135.
Stojąc przed wyborem odmiany do uprawy w gospodarstwie, należy zapoznać się z ich cechami użytkowymi, agrotechnicznymi oraz biologicznymi. Dokładne charakterystyki odmian znaleźć można w broszurach informacyjnych firm hodowlanych, Internecie oraz na listach opisowych odmian.
Poniżej przedstawiono zestawienie najpopularniejszych odmian ziemniaków, z uwzględnieniem ich kierunku użytkowania oraz klas wczesności.
Odmiany jadalne ziemniaków
Najważniejszymi cechami użytkowymi, które decydują o przydatności odmian jadalnych są: kształt (najlepiej zbliżony do okrągłego lub okrągło-owalnego), płytkie osadzenie oczek, skórka gładka. Niedopuszczalne jest zazielenienie bulw, które powstaje w wyniki długiej ekspozycji ziemniaków na świetle. W bulwach takich wzrasta zawartość szkodliwych glikoalkaloidów, np. solaniny.
Szacuje się, że zawartość suchej masy w bulwach nie powinna przekraczać 20%, a skrobi 16%. Ponadto, odmiany typowo jadalne, nie mogą mieć zdolności do ciemnienia miąższu, zarówno w stanie surowym jak i po ugotowaniu. Widoczne wady wewnętrzne, takie jak nekrozy, rdzawa plamistość i pustowatość, są niedopuszczalne.
Jednym z głównych kryteriów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany jadalnej, jest jej typ kulinarny. Dzięki znajomości podziału odmian wg typu miąższu bulw, można wybrać takie, które spełnią nasze oczekiwania w kuchni. Typ A (zwięzły) doskonale pasuje do sałatek. Typ B (średnio zwięzły, ogólnoużytkowy) ma wszechstronne zastosowanie. Typ C, typowo mączysty, charakteryzuje duża skłonność do rozgotowywania się. Ponadto, wyszczególniono także typy pośrednie, tj. AB sałatkowy do wszechstronnie użytkowego, oraz BC ‒ wszechstronnie użytkowy do mączystego. Większość polskich odmian ziemniaka należy do typu B oraz BC. Są preferowane przez konsumentów naszego kraju. Zachodnie odmiany ziemniaków z reguły należą do typu A i AB, które uważane są przez wielu ekspertów za najlepsze.
Najpopularniejsze odmiany jadalne wpisane do Krajowego Rejestru Odmian
czytaj dalej...ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]
Zobacz także
-
-
121423 , 0 , 0 , 1 Ziemniaki Tajfun - odmiana odporna na suszę
-
25319 , 0 , 0 , 0 Najnowsze odmiany ziemniaków, czyli nowinki warte uwagi!
-
168410 , 4 , 0 , 0 Popularne odmiany ziemniaków. Czy masz już swój typ? Oto nasz ranking!
Dodaj komentarz
Tagi
Odmiany ziemniaków Odmiany jadalne ziemniaków Ziemniaki odmiany Denar Ziemniaki Irys Ziemniaki odmiany Vineta Ziemniaki odmiany Owacja Ziemniaki jadalne irga Ziemniaki odmiany Tajfun Ziemniaki odmiany Satina Ziemniaki odmiany Red Lady Ziemniaki odmiany Bryza Ziemniaki odmiany Jelly Ziemniaki odmiany Soplica Odmiany ziemniaków na frytki Ziemniaki odmiany Markies Ziemniaki odmiany Innovator Ziemniaki odmiany Russet Burbank Odmiany ziemniaków na chipsy Ziemniaki odmiany Saturna Ziemniaki odmiany Mustang Ziemniaki odmiany ArsenalOgłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki