Popularne odmiany ziemniaków. Czy masz już swój typ? Oto nasz ranking!

Ziemniaki \'Vineta\' i \'Red Lady\' Ziemniaki \'Irga\'

Ziemniaki odgrywały i zapewne odgrywać będą kluczową rolę w polskim rolnictwie. Pomimo stale zmniejszającej się powierzchni uprawy tej rośliny w naszym kraju, nadal pozostaje jednym z najczęściej wybieranych warzyw przez konsumentów. Obecnie rolnicy mają do wyboru ponad 130 odmian, wśród których znajdują się: z przeznaczeniem dla przetwórstwa, typowo jadalne oraz skrobiowe. Ogólny podział wszystkich odmian ziemniaka, ze względu na długość okresu wegetacji, można przedstawić następująco:

 

  • bardzo wczesne: 60‒90 dni;
  • wczesne: 90‒110 dni;
  • średnio wczesne: 110‒125;
  • średnio późne: 125‒135;
  • późne, powyżej: 135.

Stojąc przed wyborem odmiany do uprawy w gospodarstwie, należy zapoznać się z ich cechami użytkowymi, agrotechnicznymi oraz biologicznymi. Dokładne charakterystyki odmian znaleźć można w broszurach informacyjnych firm hodowlanych, Internecie oraz na listach opisowych odmian.

Poniżej przedstawiono zestawienie najpopularniejszych odmian ziemniaków, z uwzględnieniem ich kierunku użytkowania oraz klas wczesności.

Odmiany jadalne ziemniaków

Najważniejszymi cechami użytkowymi, które decydują o przydatności odmian jadalnych są: kształt (najlepiej zbliżony do okrągłego lub okrągło-owalnego), płytkie osadzenie oczek, skórka gładka. Niedopuszczalne jest zazielenienie bulw, które powstaje w wyniki długiej ekspozycji ziemniaków na świetle. W bulwach takich wzrasta zawartość szkodliwych glikoalkaloidów, np. solaniny.

Szacuje się, że zawartość suchej masy w bulwach nie powinna przekraczać 20%, a skrobi 16%. Ponadto, odmiany typowo jadalne, nie mogą mieć zdolności do ciemnienia miąższu, zarówno w stanie surowym jak i po ugotowaniu. Widoczne wady wewnętrzne, takie jak nekrozy, rdzawa plamistość i pustowatość, są niedopuszczalne.

Jednym z głównych kryteriów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany jadalnej, jest jej typ kulinarny. Dzięki znajomości podziału odmian wg typu miąższu bulw, można wybrać takie, które spełnią nasze oczekiwania w kuchni. Typ A (zwięzły) doskonale pasuje do sałatek. Typ B (średnio zwięzły, ogólnoużytkowy) ma wszechstronne zastosowanie. Typ C, typowo mączysty, charakteryzuje duża skłonność do rozgotowywania się. Ponadto, wyszczególniono także typy pośrednie, tj. AB sałatkowy do wszechstronnie użytkowego, oraz BC ‒ wszechstronnie użytkowy do mączystego.  Większość polskich odmian ziemniaka należy do typu B oraz BC. Są preferowane przez konsumentów naszego kraju. Zachodnie odmiany ziemniaków z reguły należą do typu A i AB, które uważane są przez wielu ekspertów za najlepsze.

Najpopularniejsze odmiany jadalne wpisane do Krajowego Rejestru Odmian

czytaj dalej...

ZIEMNIAKI JESZ ZAPEWNE BARDZO CZĘSTO, ALE ILE O NICH WIESZ? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Powszechnie kojarzony szkodnik ziemniaka to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki